Hlavní navigace

Co musíte udělat, když opouštíte nájemní byt? Pokutu za nevymalování vám naúčtovat nesmí

Sdílet

Pokud bydlíte v pronajatém bytě a chystáte se z něj odstěhovat, musí na závěr proběhnout i předání bytu zpět jeho majiteli. Pokud jste od majitele dostali výpověď, mělo by předání proběhnout poslední den výpovědní doby. Jestliže jste podstatně porušovali vaše povinnosti a dostali jste výpověď bez výpovědní doby, pak máte na odevzdání bytu měsíc od skončení nájmu. Pokud ale jako nájemce napadnete výpověď u soudu, byt předat nemusíte. V takovém případě se totiž čeká na rozhodnutí soudu.

Byt se považuje za odevzdaný, pokud pronajímatel dostane od nájemce klíče a nic mu nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. Klíče nemusíte předat přímo pronajímateli, stačí je například vhodit do poštovní schránky, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Samotné předání bytu je ale dobré ošetřit i v nájemní smlouvě. Ta může také upravovat i to, jak naložit s úpravami, které jste v bytě provedli. V praxi bývá často řešen spor, jestli musíte jako nájemce byt na závěr vymalovat či nikoli. A to právě záleží na nájemní smlouvě. Pokud to v ní máte uvedeno, tak ano. Nejde totiž o nepřiměřené ustanovení, protože máte byt malovat i v rámci běžné údržby během nájmu. Pokud jako nájemce během bydlení změníte barvu výmalby, musíte před odstěhováním dát vše do původního stavu.

Na druhou stranu, pokud budete mít ve smlouvě napsáno, že za nevymalování bytu musíte zaplatit částku, která ale překračuje náklady na vymalování, pak je takové ustanovení neplatné. Šlo by totiž o smluvní pokutu a ty jsou v nájemních smlouvách výslovně zakázané.

Dobré je také vyhotovit protokol o převzetí bytu a i o jeho předání zpět majiteli. Součástí protokolů by měla být i fotodokumentace nebo videonahrávka zachycující stav bytu. Pomůže vám to snáze porovnat stav bytu na začátku a na konci nájmu. Jako nájemce byste totiž měli byt odevzdat ve stavu, který odpovídá běžnému opotřebení.

Díky protokolu, fotografiím a videím pak pronajímatel může žádat náhradu škody, pokud jste například v bytě měli zvíře a to poškrábalo nábytek. A naopak vy můžete díky dokumentaci argumentovat, že některá poškození už v bytě byla a nenesete za ně odpovědnost.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).