Hlavní navigace

Co se stane s vaší půjčkou, když nebankovní společnost nezíská do konce května licenci?

Sdílet

Do konce května 2018 mohou nabízet a zprostředkovávat úvěry i ty nebankovní společnosti, které jsou v tzv. přechodném období. Tedy ve fázi, že o licenci u České národní banky zažádaly, ale ještě ji neobdržely. Pokud ale licenci do konce května neobdrží, nesmí od začátku června úvěry poskytovat a to až do té doby, než jim bude licence udělena. Do té doby bude smět pouze vybírat splátky od stávajících klientů.

Může se stát, že jí ČNB vytkne třeba chybné procesy při posuzování bonity klientů a společnost je nestihne do konce května opravit. V tom případě může licenci obdržet později, například v červenci. V tomto mezidobí ale nesmí poskytovat další úvěry a půjčovat peníze, vysvětluje ředitel právního oddělení společnosti Provident Financial Martin Šváb.

Pokud Česká národní banka nebankovní společnosti udělení licence zamítne, může si společnost hned v červnu podat novou žádost. ČNB má ale na rozhodnutí 15 měsíců a do té doby společnost opět nesmí poskytovat ani zprostředkovávat úvěry, jen vybírat splátky.

Pro společnosti, které o udělení licence ani nezažádaly, platí už nyní, že úvěry nesmí poskytovat ani zprostředkovávat.

Jste-li klientem společnosti, která licenci nemá a třeba ji v budoucnu ani neobdrží, moc se toho pro vás nemění. Již uzavřený úvěr z minulosti musíte doplatit podle smluvních podmínek. V případě problémů se splácením úvěru se už ale s největší pravděpodobností nebudete moci s poskytovatelem bez licence domluvit na změně smlouvy – např. na snížení splátek či prodloužení lhůty splatnosti, pokud tuto možnost nebudete mít výslovně uvedenu v uzavřené smlouvě.

Jestliže společnost, u které jste vázáni, licenci nezíská, může se stát, že své pohledávky odprodá jiné firmě. O tom vás ale vždy musí informovat.

Informace o tom, které společnosti získali licenci od ČNB naleznete v internetovém registru banky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).