Hlavní navigace

Česko i Slovensko poskytuje úvěry na bydlení pro mladé. S jakými podmínkami?

Sdílet

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) od loňského dubna poskytuje mladým rodinám úvěr na pořízení nového bydlení. Podobně úvěry mladým rodinám poskytuje i Slovensko. Podívejte se na podmínky obou zemí podrobněji.

Oba státy primárně cílí na mladé rodiny do 35 let (vč.). Pravidla pro posuzování bonity jsou v obou případech mírnější než je tomu u bankovních hypoték, výměnou za vyšší splátky relativně krátké maximální době splatnosti. Slováci mají limit na dokládaný příjmem ve výši čtyřnásobku životního minima domácnosti a na rozdíl od Čechů si mohou sami jednoduše spočítat, zda na potřebnou výši úvěru se svým příjmem dosáhnou, uvedl Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust.

V Česku lze úvěr použít na pořízení nové nemovitosti bez ohledu na její stáří nebo velikost podlahové plochy, výstavba je podporována taktéž. Na Slovensku primárně podporují nové a menší byty, které vyžadují nižší náklady na provoz a údržbu.

Vzhledem k významně vyšší administrativní náročnosti se vyplatí žádat stát o úvěr jen omezené skupině lidí. Při koupi nemovitosti musí mít prodávající velkou ochotu čekat na schválení úvěru několik týdnů, což je při aktuální značné poptávce po vlastním bydlení významný handicap, zdůraznil Kryl s tím, že podepsaná (budoucí) kupní smlouva musí dokládat již ke schválení úvěru. Státní úvěr se tedy může hodit zejména při koupi nemovitosti od rodiny nebo známých či na úhradu zvýšených nákladů na dostavbu rodinného domu.

Slováci mají jistý odpustek části dluhu ve výši 2 000 eur (cca 53 000 Kč), pokud se jim v době trvání úvěru narodí dítě nebo si je osvojí. Aktuálně se v případě přírůstku do rodiny dá v Česku využít jen přerušení splácení jistiny až na dobu dvou let, informoval Kryl.

Mladí Češi by si podle něj i přes administrativní náročnost od státu půjčovali více, kdyby jim půjčil za stejných podmínek jako Slovákům, tedy zejména vyšší částku s delší splatností a bonusem za nový přírůstek do rodiny. U našich sousedů je důvod nezájmu podle něj jiný. Kromě toho, že jim banky dnes běžně půjčí za roční sazby i pod 1,5 %, mají navíc mladí za určitých podmínek od státu k dispozici na prvních pět let na úrokovou sazbu dotaci a od některých bank tak díky tomu získají úrokovou sazbu blížící se nule.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).