Pohádal jsem se s manželkou, tak reklamuji zájezd. Na co si Češi stěžují?

Sdílet

Ne vždy se dovolená povede podle našich představ. Pokud jsou nedostatky závažné a nedojde k jejich odstranění či nápravě, uchyluje se mnoho Čechů po návratu domů k reklamaci. To je v pořádku, každý má právo reklamovat zájezd, pokud nebyl spokojen. Ze statistik společnosti Invia ale vyplynulo, že pouze 8 % reklamací je oprávněných. Mezi těmi neoprávněnými se pak často najdou také kuriózní stížnosti.

Nejčastěji si Češi stěžují na ubytování či hotel celkově. Nelíbí se jim poloha hotelu či poloha samotného pokoje nebo úroveň poskytovaných služeb. Evidovány jsou ale také stížnosti na neuspokojivý výhled k balkonu. Takové stížnosti jsou oprávněné v případě, že si klient připlatil výhled na moře a nebyl mu poskytnut. Poplatek je mu po návratu z dovolené samozřejmě vrácen. Stejně tak v situaci, kdy si klient objedná rodinný pokoj, ale je ubytován ve standardním pokoji s přistýlkami, komentuje Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.

Reklamovat naopak nemůžete umístění pokojů vedle sebe, jelikož to cestovní kanceláře nemohou garantovat. Některé situace je zase lepší řešit ihned na místě, jako například nedostatečný úklid, nevyměňování ručníků apod.

Nespokojenost často panuje i u časů odletu či příletu. Lidem se nelíbí noční lety na dovolenou a brzké ranní odlety zpět. Mají pak pocit, že cestovní kancelář je připravila o dva dny dovolené. Obecně však platí že první a poslední den zájezdu jsou určeny na přepravu a reklamace tohoto typu vám tak cestovní kancelář nemusí uznat.

Jiná situace nastává, když je váš let opožděn. Pokud je zpoždění větší než 6 hodin, můžete získat odškodnění až 600 eur. O tom jsme psali podrobně v článku Za zrušený či zpožděný let můžete získat i finanční náhradu. V jaké výši?

Nevyhovující může být i strava. Reklamovat můžete například formu stravování, pokud jste si zaplatili bufetové snídaně, ale na místě jsou jídla servírována. Naopak úroveň stravování ne vždy reklamovat lze. Klienti si často stěžují, že například minulý rok v hotelu v Egyptě měli na snídani 5 druhů sýrů a salámů, kdežto nyní v Řecku mají pouze 2 druhy. Porovnávat stravu all inclusive a čekat, že bude stejně bohatá v různých destinacích, ovšem není možné. Potraviny i úroveň služeb se v jednotlivých zemích liší, komentuje Michal Tůma.

Najdou se ale i kuriózní případy, kdy si lidé stěžují. Jeden z klientů si na dovolené v Řecku stěžoval, že mu ve výhledu z pláže na moře bránil ostrov Krk. Další turista zase reklamoval zkaženou dovolenou vlivem hádky s manželkou. Ihned na letišti jsem se s manželkou pohádal a v následujících dnech mi z důvodu psychického vypětí vyskákaly opary na rtech, čímž mi vznikla fyzická i psychická újma, sdělil s odvoláním na právní paragrafy ve své stížnosti cestovatel.

Jiná turistka chtěla reklamovat, že ji v moři uplavaly sluneční brýle. Sluneční brýle mě pohltila voda v moři. Nikde jsem se nedočetla, že si nemám sluneční brýle brát do vody, že hrozí ztráta. Mohl by na to upozornit třeba delegát…, požadovala úhradu brýlí turistka.

Součástí reklamace často bývají i fotografie, které danou událost znázorňují. Ne vždy však jde o vhodně zvolené fotografie. Na důkaz poštípání hmyzem nám přišla dokonce fotografie nahého pozadí. Klienti se nezdráhají zaslat ani fotografie dekoltů nebo celého těla v plavkách. Rádi nám k formuláři zašlou i fotografii manželky v baru nebo selfie z pláže, uzavírá Michal Tůma.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).