Česko a Rakousko má nejnižší úrokové sazby u hypotečních úvěrů v zemích střední a východní Evropy. Vyplývá to z průzkumu skupiny TPA Horwath.
Nejvýhodnější sazby jsou v současné době v Rakousku (3 %), hned na druhém místě je s 3,46 % Česká republika. Nejvyšší sazby nabízejí poskytovatelé hypoték naopak v Maďarsku (10 – 11,5 % ročně).
Z průzkumu vyplývá, že pohyb sazeb ve sledovaných zemích neprochází stejných vývojem. Kromě ČR klesaly úroky u hypoték od května jen v Chorvatsku. V ostatních sledovaných zemích se buď sazby v průměru neměnily, nebo docházelo k jejich růstu.
Ve sledovaném období se úrokové sazby hypoték nejvíce zvýšily v Polsku o 1,19 %, kde došlo ke změně v poskytování hypoték. Dříve byla většina hypoték poskytována v eurech nebo švýcarských francích, ale nyní jsou nové hypotéky poskytovány výhradně v lokální měně, tj. ve zlotých, a sazby se pohybují mezi 6 %-6,8 %,
uvádí zpráva s výsledky průzkumu.
V Maďarsku je situace odlišná od všech ostatních zemí střední Evropy. Před ekonomickou krizí bylo v Maďarsku časté půjčovat si v cizích měnách z důvodu velmi nízké úrokové sazby u úvěrů v eurech nebo švýcarských francích ve srovnání s forintem. Po znehodnocení forintu pak na přelomu roku 2011 a 2012 proběhla u řady hypoték v cizích měnách státem řízená konverze na forint, na které byly donuceny podílet se i banky. Aktuálně se situace poněkud vyrovnala a sazby úvěrů v eurech se pohybují kolem 9,05 % a v domácí měně se pohybují mezi 10 – 11,5 %. Nové hypotéky se poskytují ve forintech, ale netěší se velkému zájmu obyvatel,
popisuje situaci v Maďarsku zpráva s tím, že v Bulharsku je naopak velmi těžké stanovit průměrnou hodnotu úrokové sazby u hypoték, protože se velmi rychle a často mění.
Existují zde také značné rozdíly mezi jednotlivými bankami. Rozdíl mezi sazbami hypoték v eurech a v bulharské měně je ale minimální. Obrovský rozdíl naopak existuje v Srbsku, kde se úrokové sazby v eurech pohybují mezi 5,7 a 6,5 % a u domácí měny mezi 18,2 a 21,7 %. I proto se nové hypotéky poskytují nejčastěji v eurech. Před krizí bylo přitom obvyklé uzavírat hypotéky v eurech jen pro skutečně velké objemy a běžné hypotéky byly poskytovány v lokální měně,
uvádí zpráva.
Průzkum proběhl v České republice, Rakousku, Slovensku, Polsku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku a Rumunsku, nově i v Bulharsku a Maďarsku.
Aktuální roční hypoteční úroková míra v zemích CEE v květnu 2012 a v říjnu 2012
- Rumunsko 6,13%, 6,93%
- Srbsko 5,70%, 6,10%
- Chorvatsko* 5,55%, 5,27%
- Slovensko 5,00%, 5,00%
- Česká republika* 3,68%, 3,46%
- Polsko** 3,24%, 4,43%
- Slovinsko 3,11%, 3,65%
- Rakousko3,00%, 3,00%
- Bulharsko* n/a, 7.5%
- Maďarsko* n/a, 10,79%
* Sazby uváděny v lokální měně země, u ostatních zemí v EUR
** Z důvodu porovnatelnosti s údaji v květnu zachována sazba v EUR, aktuálně poskytovány úvěry v lokální měně PLN
Zdroj: TPA Horwath