Hlavní navigace

Češi a Fond pojištění vkladů? Velká neznámá

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 11. 2012

Více než čtvrtina Čechů neví, že existuje institut pojištění vkladů, který by měl v současnosti zaručit výplatu prostředků v případě krachu finanční instituce do výše 100 000 eur (asi 2,5 mil. Kč). 

Stále více než čtvrtina dospělé populace v Česku neví, že existuje institut pojištění vkladů, který zaručuje, že klienti finanční instituce v případě jejího krachu o uložené finanční prostředky nepřijdou. A to až do zákonem stanovené výše 100 000 eur, tedy přibližně 2,5 milionu korun (u jedné instituce). Fond pojištění vkladů proto zahajuje několikaměsíční osvětovou kampaň, jejímž cílem je povědomí o pojištění vkladů zvýšit.

Naposledy došlo k výplatě prostředků z Fondu pojištění vkladů při krachu družstevní záložny UNIBON. Jednalo se o necelé dvě miliardy korun.

V průzkumu, který sledoval znalost existence pojištění vkladů například v případě běžného účtu, se opakovaně ukazuje, že zhruba čtvrtina respondentů ve věku 35 až 65 let neví, že pojištění vkladů se na tento finanční produkt vztahuje. Přitom právě na běžných účtech má naprostá většina obyvatel uloženu velkou část svých úspor, uvedla výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová.

Pojištění vkladů se vztahuje na ty, co jsou uložené u banky, stavební spořitelny nebo družstevní záložny. V případě krachu by měl fond začít vyplácet klientům náhrady za vklady do 20 pracovních dnů ode dne, kdy Česká národní banka vyhlásí, že konkrétní finanční instituce není schopna dostát svým závazkům. Pojištěny jsou běžné, spořicí, termínované účty, stavební spoření, vkladové účty a vkladní knížky a nově také platební účet sKarty. Pojištěno naopak není penzijní připojištění, životní pojištění, akcie, dluhopisy a podílové listy. Přečtěte si také: Jsou úspory na spořicích účtech v ohrožení?

Podrobnosti o fungování fondu najdete v publikaci Průvodce pojištění vkladů

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).