Hlavní navigace

Češi ztrácí zájem o nové byty a domy. Raději volí levnější kompromis

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 6. 2012

Výstavba nových bytů v ČR klesá. Počet nově kolaudovaných bytů se snižuje od roku 2007 a to nejen v ČR ale i v dalších zemích EU.

Zatímco ještě před čtyřmi lety se u nás, na Slovensku nebo v Polsku začínalo každý rok s výstavbou minimálně čtyř bytů na tisíc obyvatel, v uplynulém roce tento počet poklesl v ČR téměř na polovinu a počet nově dokončených bytů se přiblížil úrovni roku 2002, uvádí zpráva o průzkumu ČSOB.

Podle Českého statistického úřadu mají nově stavěné byty v bytových domech průměrnou užitkovou plochu 68 m2, nejčastěji jsou dvoupokojové. V rodinných domech, kde bývá užitková plocha 2násobná, převládají čtyři nebo pět pokojů.

Hlavním důvodem poklesu počtu zahájených bytů v minulých letech je chybějící poptávka domácností po bytech již dokončených či dokončovaných. Bytová nabídka se svojí kvantitou, nastavenou cenovou hladinou a strukturou rozešla s koupěschopnou poptávkou, čímž se přirozeně přibrzdila aktivita developerů, řekl Martin Kupka, ředitel útvaru Investiční výzkum ČSOB s tím, že proces postupného obnovování rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou bude ovlivňován ekonomickou situací obyvatel a jejich očekáváním do budoucnosti.

Nynější pokles reálných mezd a rostoucí napětí na trhu práce podle Kupky rovněž růstu zájmu nenahrávají. Lidé dávají přednost raději starším a tedy levnějším nemovitostem.

Nejvíce nových bytů se v loňském roce začalo stavět ve Středočeském a Jihomoravském kraji, nejméně v Karlovarském, Libereckém a Zlínském kraji. Podíl rodinných domů na bytové výstavbě v regionech kolísá v závislosti na dosaženém stupni urbanizace, cenách pozemků i demografických a majetkových parametrech obyvatel. Pro některé vrstvy navíc stále platí, že rodinný dům je i otázkou společenské prestiže, uvádí zpráva banky.

Podle průzkumu se Češi momentálně nechtějí vzdát svých snů o novém domě, zároveň jsou ale v souvislosti s velikostí investic opatrní.  Často se tak uchylují ke kompromisu a kupují tzv. vilové domy. Náklady na pořízení jsou nižší než u rodinného domu, přesto alespoň částečně splňují požadavky na soukromí a vlastní bydlení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).