Hlavní navigace

Češi s bydlením spokojení nejsou. Vadí jim vysoké náklady, hluk i vandalismus

Sdílet

Se svým bydlením Češi příliš spokojení nejsou. V porovnání s průměrem Evropské unie bydlí v menších a starších bytech. Na bydlení navíc musejí vynaložit více příjmů, než je v Evropě zvykem. Vyplynulo to z průzkumu Českomoravské stavební spořitelny.

Průměrně zaplatí Češi na bydlení 26 % ze své celkové spotřeby. Náklady na bydlení v ČR patří v Evropě v poměru k celkovým výdajům domácností na jejich spotřebu mezi nejvyšší. Průměrná velikost bytu je přitom menší než je průměr v Evropské unii a zároveň je toto bydlení starší, říká Vladimír Staňura, předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS).

Naopak nejmenší zatížení mají obyvatelé Malty, kteří zaplatí v průměru 10 % ze svých celkových výdajů. Nejvyšší zatížení mají obyvatelé Dánska (29,5 %). Výdaje českých domácností jsou pak podle statistik Eurostatu 5. nejvyšší v celé Evropské unii.

Čtvrtina respondentů vnímá výdaje spojené s bydlením jako velkou zátěž. Hlavním důvodem nespokojenosti s bydlením v České republice jsou právě vysoké náklady na bydlení, dodal Vladimír Staňura. Téměř 14 % dotázaných vadí hluk, následují znečištěné okolní prostředí, vandalismus a kriminalita v blízkosti, vlhkost, velikost či nedostatečná světlost bytu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 6. 2017 8:43

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

    samotne naklady na bydleni problem nejsou, problem jsou ceny nemovitosti v porovnani s platy, takze mlada rodina uz ma problem dostat hypoteku a to uz je problem. Pokud s prumernym platem nedosahnete na prumerny byt, pak to do budoucna je velky problem. Za chvili zase zacnou mladi bydlet s rodici spolecne, protoze jim nic jineho nezbyde

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).