Hlavní navigace

Češi mají třetí nejdražší data v Evropě. Za tarify platíme průměrnou cenu

Sdílet

Jiří Hovorka 21. 5. 2018
mobil, telefon, mobilní telefon, mobilní operátor Autor: Depositphotos

Češi platí za tarify od mobilních operátorů ceny, které spadají do evropského průměru. Výrazně dražší jsou ale v Česku data. Ukazuje to studie společnosti Point Topic za první čtvrtletí roku 2018. Ta ceny operátorů v 28 zemích EU a v Norsku a ve Švýcarsku přepočítává podle parity kupní síly.

Zatímco v Česku vyjde průměrný tarif na 33 dolarů, zhruba 25 dolarů platí v Lucembursku, Itálii a Rumunsko. Naopak nejdražší jsou průměrné služby operátorů v Řecku a na Kypru, kde se cena dostala nad 50 dolarů.


Autor: Point Topic

Průměrná cena tarifů

Kde naopak Česko patří k nejhorším zemím, je dostupnost dat. GB dat v Česku vyjde na zhruba šest dolarů, dražší už je jen Německo a Belgie. Naopak mezi nejlevnější země s náklady hluboko pod jedním dolarem patří Finsko, Rakousko, Švýcarsko, ale třeba i Polsko.


Autor: Point Topic

Průměrná cena za GB

Operátoři ve Finsku, Rakousku a Švýcarsku nabízí také největší měsíční objemy dat v rámci tarifů. Ve Finsku je to v průměru 500 GB. Česko je opět třetí nejhorší, když zdejší operátoři nabízí v průměru méně než deset GB měsíčně.


Autor: Point Topic

Množství dat v průměrném tarifu

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 5. 2018 19:09

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  Blbost ! Když vidim ty kvanta lidí čučících do mobilů všude kolem, mám pocit že jim za to internetování operátoři ještě platěj.
  Podle mně je čas se zamyslet, kam tohle povede. Lidstvo je sice pořád online ale zdegenerovaný. Já jsem pro úplný zrušení mobilního internetu a né jim ještě uvolňovat televizní pásma. Ačkoliv bez obojího se dá spokojeně žít.

 • 11. 9. 2019 8:33

  Maxnonx (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  V dnešní době, kdy je Wi-Fi na každém rohu... Hele to je o lidech, když mají tak nudný a smutný život, že se před ním schovávají obklopeni internetem a televizí, tak si vždy budou plánovat cestu tak, aby ten internet měli. Já osobně jsem pro zlevnění dat, protože je umím využít, aniž bych u toho narážel do sloupů. Internet v mobilu potřebuji k práci a nevidím důvod proč by internet, nebo množství dat, dělal lidstvo zdegenerovanější. Bez internetu byste sem ani tento hloupý komentář nenapsal...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).