Hlavní navigace

Ceny nerostou, zaměstnanost stagnuje a ekonomika se pomalu rozjíždí

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 9. 2010

Srpen přinesl oproti loňskému roku nárůst cen o 1,9 %. Tempo tak zůstává stejné jako v červenci. Meziměsíčně je o 0,3 % nižší.  Za poklesem cen oproti červenci stojí především zlevnění některých druhů zeleniny, dopravy a nižší ceny pohonných hmot. Naopak vyšší byly, ve srovnání s předchozím měsícem, ceny dovolených, masa, olejů, cukru a kakaa. Do meziročního růstu inflace se nejvýrazněji promítlo zdražení potravin, nealkoholických a alkoholických nápojů společně s tabákovými výrobky, uvedl Josef Novotný, analytik Fio banky s tím, podražil také zemní plyn, teplo a voda. Dodal také, že nadále počítá jen s mírným zvyšováním cen. 

Nezaměstnanost v srpnu více méně stagnovala. Klesla o jednu desetinu na 8,6 %, počet uchazečů se oproti předchozímu měsíci snížil na hodnoty těsně nad hranicí 500 tis. nezaměstnaných. Oproti minulému roku zůstává vyšší o 7,7 tis. lidí. Příznivější byl vývoj pracovních míst, jejichž počet na konci měsíce vzrostl o více než 3 tisíce míst. Vývoj byl ovlivněn sezónními vlivy, kdy se na úřady registrovali absolventi základních a středních škol. Příznivě naopak na zaměstnanost působil odchod vysokoškoláků.

Česká ekonomika za druhý kvartál podle konečných čísel zvýšila své tempo meziročně o 2,4 %, oproti předchozímu čtvrtletí o 0,9 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).