Důchod můžete pobírat i v zahraničí

Nejen v Čechách můžete přijímat na svůj účet důchod. Pokud na něj máte nárok, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vám ho zašle i do zahraničí. V současnosti ho tak vyplácí do 72 zemí světa. Nejvíc jich míří samozřejmě na Slovensko, pak do Polska a Německa. Na seznamu ale nechybí ani takové země jako je Rwanda, Island, Filipíny nebo Kostarika.

Pokud trvale žijete v cizině, důchod vám může být vyplacen na český nebo zahraniční osobní účet. Na adresu v cizině se důchody vyplácejí čtyřikrát ročně vždy v březnu, červnu, září a prosinci zpětně za celé čtvrtletí. Aby vám byl důchod vyplacen potřebujete tiskopis nazvaný Potvrzení o žití. Formulář je dostupný na webu ČSSZ. Po vyplnění je nutné ho vlastnoručně podepsaný s úředně ověřeným podpisem předložit ČSSZ. 


Ceny nerostou, zaměstnanost stagnuje a ekonomika se pomalu rozjíždí V nejlepší ekonomické kondici jsou města Ústeckého kraje        
Patrik Chrz aura:92
10. 9. 2010 20:53 Nový

Kurz, poplatek?

celé vlákno

Tuší někdo, v jaké měně je důchod vyplácen (v CZK, v měně země kam směřuje, dle volby důchodce) a jakým je počítán kurzem (ČNB, nebo deviza-prodej některou z komerčních bank?)?
Uvažuji se na stará kolena odstěhovat někam do teplých krajin, tak mě to zajímá :D

Bobo
Bobo (neregistrovaný) ---.32.broadband14.iol.cz
22. 9. 2010 17:42 Nový

Re: Kurz, poplatek?

celé vlákno

Idea to je pěkná. Užívat si důchod v nějaké zemi, kde nejsou tak vysoké náklady na život. Má to ovšem jeden háček. Kolik lidí snáší po 65 roku života teplo a jaká je kvalita zdravotní péče v oné zemi?