Hlavní navigace

Ceny bytů v Praze jsou čím dál dostupnější

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 2. 2013

Z hlediska dostupnosti bydlení nepřinesl leden v celorepublikových statistikách výrazné změny. Výjimkou je hlavní město Praha. Vyplývá to z údajů společnosti Golem Finance.

I přes mírný nárůst hodnot indexu dostupnosti bydlení (z 30 na 30,2 %), který vyjadřuje míru zatížení domácností hypoteční splátkou, ke kterému došlo v uplynulých dvou měsících, je dostupnost bydlení stále na dosah historicky nejnižších hodnot, uvádí zpráva společnosti Golem Finance s tím, že Praha jde proti trendu a zatímco ve většině regionů index dostupnosti bydlení roste, Praha těží z poklesu cen nemovitostí a indexy zde stále klesají.

Kromě Prahy se podle zprávy meziměsíčně index zlepšil i ve Zlínském, Středočeském, Karlovarském a Jihomoravském kraji. K výraznému zhoršení došlo podle Golem Finance naopak v Královehradeckém kraji, který vykazuje relativně rychlý nárůst cen bytů.


Zdroj: Golem Finance

V rámci Prahy se zlepšil také sledovaný index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolik ročních čistých příjmů domácností je potřeba k pořízení průměrného bytu. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom Jihomoravský kraj, Středočeský kraj a samozřejmě Praha, uvádí zpráva, která ale upozorňuje na to, že u Prahy došlo k výraznému zlepšení. Zatímco v lednu 2012 musela průměrná pražská domácnost vynaložit na pořízení průměrného bytu 8,75násobek svého ročního příjmu, nyní je to už je to méně než 7,5násobek, dodává zpráva. 


Zdroj: Golem Finance
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).