Při přestěhování do nájemního bytu můžete nabýt dojmu, že byt potřebuje nějakou změnu či rekonstrukci, aby se vám v něm líbilo více. Protože ale byt není ve vašem vlastnictví, řídí se rekonstrukce také zákonnou úpravou.
Obecně platí, že pronajímatel vám byt musí předat čistý a zdravotně nezávadný, opatřen uzamykatelnými dveřmi a podlahovou krytinou. Individuálně se ale můžete domluvit, že jste ochotni byt převzít i v horším stavu. Součástí takové dohody ale musí být i ujednání o nákladech na opravu bytu. Nejčastěji se nájemce a pronajímatel dohodnou, že si nájemce vyčíslené náklady takzvaně odbydlí, tedy že nějakou dobu nebude platit žádné nájemné, nebo ho bude platit ve snížené výši,
uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Jestliže ale náklady a jejich úhrada v dohodě zmíněny nejsou, tak musí pronajímatel byt odevzdat ve stavu vyžadovaném zákonem.
Pokud budete chtít byt rekonstruovat, většinou budete souhlas majitele potřebovat. A když vám souhlas nedá a vy přesto úpravy provedete, má právo vás z bytu vypovědět a požádat, abyste byt uvedli do původního stavu na své náklady. Výjimkou je případ, kdy potřebujete provést rekonstrukci nutnou s ohledem na svůj zdravotní stav. To vám však musí povolit soud.
Naopak pronajímatel může některé rekonstrukce provést i bez vašeho souhlasu, ba dokonce proti vaší vůli. Jedná se o všechny úpravy v bytě, které nesníží hodnotu bydlení a lze je provést bez většího nepohodlí pro nájemce. Co je ovšem větší nepohodlí, může být obtížné v konkrétním případě určit, jiný názor na to bude mít nájemce a jiný pronajímatel,
vysvětluje Lukáš Zelený.
Jestliže je zapotřebí, abyste se kvůli rekonstrukci z bytu dočasně vystěhovali, musí vám dát pronajímatel vědět tři měsíce dopředu, co bude v bytě rekonstruovat a kdy tato rekonstrukce skončí. Musí se také zavázat k úhradě přiměřených nákladů, které vám v souvislosti s dočasným vystěhováním vzniknou a zaplatit vám na ně přiměřenou zálohu.
Pokud se ovšem předpokládá, že rekonstrukce potrvá maximálně týden, stačí, když vám to pronajímatel oznámí deset dní dopředu. V takovém případě musíte do pěti dní oznámit, jestli souhlasíte či nikoli. V ostatních případech máte na vyslovení souhlasu deset dnů. Pokud nesouhlasíte a odmítnete byt opustit, musí pronajímatel požadovat dočasné vystěhování soudní cestou.