Hlavní navigace

ČNB: Banky jsou zdravé, u záložen roste riziko

Sdílet

Jiří Hovorka 14. 6. 2011

Finanční systém České republiky, jehož páteří jsou banky, zůstává i nadále stabilní, takové je jedno z poselství Zprávy o finanční stabilitě 2010/2011, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka. Kapitálová přiměřenost českých bank je v současné době nad 15 % v průměru za celý trh, ani jedna banka není pod 10 %.

Pro stabilitu finančního systému je klíčové, aby domácí finanční instituce udržovaly kapitálové i likviditní polštáře vytvořené v době krize. Vysoké výplaty dividend ze zadržených zisků minulých let, které by snížily kapitálový polštář, by se mohly stát rizikem pro bankovní sektor v nejbližším období, uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer.

Hůře na tom podle zprávy jsou družstevní záložny, kde centrální banka vidí možná rizika do budoucna, která by byla aktuální zvláště v případě dalšího ekonomického propadu. Objem klientských vkladů se zde za poslední tři roky téměř ztrojnásobil, zároveň však tento segment oproti bankovnímu sektoru vykazuje dvojnásobný podíl klientských úvěrů v selhání, uvádí doprovodná tisková zpráva centrální banky, kde najdete další podrobnosti.

Doplňme, že kdyby došlo na nejhorší a některá ze záložen zkrachovala, což centrální banka nikterak nenaznačuje, její klienti o své vklady nepřijdou. Podle zákona jsou vklady pojištěny stejně jako v bance a stavební spořitelně 100% až do výše 100 000 euro (necelých 2,5 milionu korun).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).