Hlavní navigace

Na konci internetové adresy .pivo místo .cz? Možná už příští týden

Sdílet

Jiří Hovorka 14. 6. 2011

Již příští týden by mělo být možné zaregistrovat zcela nové internetové adresy nejvyššího řádu (neboli koncovky .cz, .com apod.). Přesná pravidla pro přidělování nových domén by měla být známá už příští pondělí. Rozhodne o nich na svém nejbližším zasedání představenstvo globální organizace Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), která má výhradní odpovědnost za přidělování IP adres a doménových jmen, uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu a dodává: Vedle „.cz“ pro Českou republiku by se tak mohly začít objevovat stránky s adresou končící například na „.prague“ nebo třeba „.pivo“.

Nejhlasitějšími propagátory pro otevření nových internetových domén byla hlavně města jako Paříž nebo Berlín, která chtěla vlastní domény se svým jménem. Zájem o vlastní doménu nejvyššího řádu už ale projevily desítky soukromých firem i veřejných organizací, upozorňuje Ondřej Filip ze sdružení CZ.NIC, které se stará o národní doménu České republiky.

V posledních letech začínají v doménách nejvyššího řádu docházet volná zapamatovatelná jména. Kromě toho podnikání komplikují doménoví spekulanti, takže velké firmy mohou mít zaregistrované i tisíce adres jen proto, aby ochránily své produkty. To všechno zpomaluje inovace, říká odborník na internetové právo Zbyněk Loebl ze společnosti Rowan Legal.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).