Hlavní navigace

Čtvrtina prodejců aut s vámi nejedná fér

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 6. 2011

Chcete kupovat vůz? Pak možná rádi využijete možnosti prodloužené záruky. O smluvní záruce, tedy záruce přesahující ze zákona povinné dva roky, se traduje, že může být v podstatě jakákoli, neboť je plně v rukou prodejce. To již ale dávno neplatí, upozornilo Občanské sdružení spotřebitelů Test s tím, že někteří z prodejců toto stále odmítají akceptovat a navzdory všemu nutí spotřebiteli protiprávní smluvní podmínky.

Nejprve je nutné si uvědomit, že navzdory reklamám vám více než polovina námi prověřovaných prodejců záruku přesahující zákonné dva roky z dobré vůle nedá, musíte si za ni zaplatit, zdůraznila Martina Vernerová, právní poradkyně časopisu dTest. Uvedla také, že cena záruky se pohybuje mezi 5 – 25 tis. Kč a liší se podle modelu, délky prodloužené záruky a najetých kilometrů.

U ostatních prodejů najdete většinou prodlouženou záruku stanovenou formou: tři roky nebo 120 000 km, podle toho, co nastane dříve.

Z testu zaměřeného na prodloužené záruky vyplývá, že největší nedostatky má průběh tzv. garančních prohlídek. V souladu s evropskou legislativou prodejce nesmí záruku podmiňovat návštěvou autorizovaných servisů a užíváním výhradně originálních autodílů. To se však u celé čtvrtiny prodejců stále děje, varuje Vernerová a dodává, že tato ustanovení jsou neplatná. 

Záruku podle Vernerové neztratíte prohlídkou v neautorizovaném servisu, pokud budou použity díly srovnatelné kvality a budou dodrženy odborné postupy.

Společné všem prodlouženým zárukám je vyloučení možnosti spotřebitele se po uplynutí zákonné dvouleté záruky domáhat výměny za nový model či dokonce odstoupení od smlouvy. Velmi časté je i vyloučení nároku na slevu, zbývá tedy bezplatná oprava, což spotřebitele v případě neopravitelné závady dostává do obtížně řešitelné patové situace. Naopak potěšující je, že žádný z prodejců si pro vyřizování reklamace nevyhrazuje dobu delší 30 dnů, uzavírá zpráva sdružení. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).