Hlavní navigace

Seriál Reforma veřejných financí

Články o reformě veřejných financí.

Měšec pro vás: Interaktivní daňová přiznání

Podat daňové přiznání nemusí být složité. Měšec pro vás opět připravil oblíbená interaktivní daňová přiznání. Stačí je jen vyplnit, vytisknout a odeslat. Zvláště manželům doporučujeme naposledy využít společného zdanění a vylepšit si rodinný rozpočet.

Doba čtení: 2 minuty

Bez peněz do ordinace nelez

Od Nového roku nás čekají ve zdravotnictví převratné změny. Poprvé v historii si tak budeme muset zvyknout na pojem placení u lékaře či za pobyt v nemocnici. Pojmy, které český člověk dosud nezná, ale brzy pozná. Každý se ptá, co a jak bude platit a jestli bude možné se placení vyhnout.

Doba čtení: 8 minut

Méně rodin se může těšit na přídavky na děti

Rok 2008 přináší změny v oblasti přídavků na děti. Přídavky dostane příští rok méně rodin. Avšak kdo si o přídavky nezažádá, nedostane nic. Vypočítat nárok na přídavek na dítě si může každý na základě životního minima. Rodinné dávky nejsou české specifikum, existují i napříč Evropskou unií.

Doba čtení: 3 minuty

Zneužívání nemocenské zvoní v Česku umíráček

Rok 2008 přinese změny v nemocenském pojištění. Začíná tak boj se zneužíváním nemocenských dávek v Česku, které patří v Evropské unii mezi země s nejvyšší nemocností. Nemocní proto dostanou méně peněz a první tři dny nemoci dokonce vůbec nic. A v roce 2009 budou platit 14 dní nemocenské zaměstnavatelé.

Doba čtení: 5 minut

Porodné se sníží, ale přesto je to luxus

V roce 2008 klesne v Česku porodné. Zároveň odstartuje třírychlostní rodičovská dovolená. Čeští rodiče jsou na tom z hlediska příspěvků v porovnání s Evropou stále výborně. Horší je to s pracovním uplatněním matek. Příspěvky ale porodnost nezvýší. Evropská populace stárne a Evropanky dostatečně nerodí.

Doba čtení: 4 minuty

Společné zdanění manželů: Letos naposledy

Za rok 2007 bude možné naposledy uplatnit společné zdanění manželů. Novela zákona o daních z příjmů přijatá v rámci reformního balíčku s touto možností již nepočítá. Stejně tak ruší minimální daň a povinnost registračních pokladen, což jistě podnikatelé ocení.

Doba čtení: 3 minuty

Za zdravotní pojištění utratí příští rok živnostníci více

Zdravotní pojištění je významnou skrytou daní. Již dnes zaplatí živnostníci na zdravotním pojištění poměrně hodně a budou platit ještě více. Zdravotní pojištění navíc již nebude daňově uznatelným výdajem. Vzhledem k dalším daňovým změnám však nelze jednoznačně říci, jestli si živnostník celkově polepší.

Doba čtení: 4 minuty

Sociální pojištění se živnostníkům v příštím roce prodraží

Sazby sociálního pojištění v ČR patří k nejvyšším na světě. Živnostníkům se jejich podnikání v příštím roce citelně prodraží. Zaplacené sociální a zdravotní pojištění již nebudou daňově uznatelným výdajem. Naopak se o ně rozšíří daňový základ, a živnostník tak odvede státu více peněz.

Doba čtení: 5 minut

Na dani z příjmu ušetříme, někdo však minimálně

Reforma veřejných financí přináší změnu daně z příjmu. Daň bude navíc nadále vypočítávána z tzv. superhrubé mzdy. Každého aktuálně zajímá, jak se změny dotknou jeho mzdy a kolik dostane čistého. Nejvíce díky změnám ušetří ti nejbohatší a nejchudší.

Doba čtení: 4 minuty

Vládní reformy: Škrty v sociálních dávkách

Vláda včera představila reformy veřejných financí. V příštím roce by mělo dojít nejen ke snížení daní z příjmů a zvýšení DPH, ale především k významným škrtům v sociálních výdajích. Změny se dočká především rodičovský příspěvek a porodné. Na přídavek na děti bude mít nárok méně lidí a sníží se.

Vládní změny daní: Snížení - ale ne pro všechny

Vláda v rámci reformy veřejných financí představila též změny v daňovém systému. Daň z příjmů sice klesne všem, po zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty ale zaplatíme více. Jaké reformy vláda připravila? Kdo daňové reformy zaplatí a kdo na nich vydělá nejvíce?