Hlavní navigace

Seriál Plichta

Pravidelná rubrika Měšce, ve které se čtenáři svěřují se svými zkušenostmi s finančními insitucemi. V případě, že nelze finanční instituci udělit ani Zlatý dukát ani Zlámanou grešli, obě strany se rozejdou smírně.

Havarijní pojištění: Pro poruchu zavřeno

Výpadek nového, rychlejšího systému trval déle než týden. Po tu dobu bylo zastaveno vyplácení náhrad z havarijního pojištění. Čekatelé na náhradu škody ale nebyli informováni, pokud se sami nedotázali. Ani pak se nedozvěděli o moc víc. Kde byla chyba?

Doba čtení: 3 minuty

Jak snadno přijít o účet v bance

Přijít o účet v bance je velmi snadné. Nemusíte se o nic starat. Banka vám bude účtovat poplatky za své služby, a pokud nebudete na účet přilévat peníze, brzy se dočkáte vypovězení účtu. Nevěříte? Podívejte se na jeden případ za všechny...

Doba čtení: 4 minuty

Pozor na přehnané sliby!

Mezi námi působí celá řada finančních poradců a zprostředkovatelů. Mnozí z nich se ohánějí smlouvami s renomovanými finančními domy, které zastupují. Někteří z nich ale naslibují nesplnitelné a ještě vás připraví o peníze...

Doba čtení: 3 minuty

Osobní údaje v bezpečí

Banky schraňují citlivé osobní údaje o svých klientech. Jaké je pak překvapení, když vám přijde neobjednaný časopis a s ním poděkování banky, že jste jejími klienty. Rozdává banka vaši adresu každému na požádání? Musíte se obávat nevyžádané cílené akce?

Doba čtení: 3 minuty

Předčasně splatit úvěr? Ano, ale...

Úvěr ze stavebního spoření můžete kdykoli předčasně splatit bez jakýchkoli sankcí či poplatků. Mohou se však vyskytnout komplikace, které splacení nejen prodlouží, ale také prodraží. Jak nejlépe postupovat při předčasném splácení úvěru?

5. 12. 2003 0:00
Doba čtení: 5 minut

Při rušení účtu si dejte pozor

Potíže při rušení účtu mohou překvapit více, než si myslíte. Na poplatek za zrušení účtu si pomalu se skřípěním zubů zvykáme, převod trvalých příkazů a inkas na nový účet považujeme za nutné zlo, ale že nám banka může zablokovat nemalé částky na dlouhou dobu bývá taktně zamlčeno.

Doba čtení: 5 minut

Vlastní, nebo cizí bankomat

Bankomatovou síť neprovozují jen banky, ale i některé další organizace, které mají s bankami úzký vztah. Kolik zaplatíte za výběr z bankomatu takovéto sítě? Kde se dozvíte, zda jde o výběr jako z vlastního, nebo z cizího bankomatu? Čtěte ze zkušeností vás, čtenářů Měšce.

Doba čtení: 2 minuty

"Kupte si důvěru"

Banky úzkostlivě střeží, jakým způsobem posuzují kvalitu žadatele o úvěr. Čas od času však klientovi poradí, jakým způsobem obejít zamítavé stanovisko. Podívejme se, jakým způsobem došel spokojenosti jeden z vás, čtenářů Měšce, při žádosti o úvěr.

24. 10. 2003 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Zrušení účtu vám neprojde jen tak

Myslíte si, že víte, co obnáší zrušení běžného účtu? To nejsou jen organizační starosti a jednorázový poplatek, ale také další nepříjemnosti, o nichž jste možná neměli ani tušení.

Doba čtení: 3 minuty

Kličky státní podpory

Státní podporu stavebního spoření lze čerpat až do výše 4 500 Kč. Pokud však nevyčerpáte celý nárok na jednu smlouvu a chcete čerpat i na smlouvu další, máte jedinou šanci! Nebo je to jinak a jen zodpovědná místa mlčí?

Doba čtení: 3 minuty

Pozor na státní podporu

Nepřipsala vám stavební spořitelna státní podporu? Pak na ni nemáte nárok! Nebo je to jinak a mýlí se stavební spořitelna? Pokud nesouhlasíte s výší připsané státní podpory, můžete se odvolat na Ministerstvo financí.

Doba čtení: 3 minuty

Lichvářský úrok?

Pokud bance nenahlásíte včas ztrátu či zcizení platební karty, můžete se dostat do velmi nepříjemné situace. Co když váš účet klesne pod povolenou mez? Má banka v takovém případě právo uvalit na dlužnou částku sankční úrok?

Doba čtení: 4 minuty

Kradou bankomaty?

Vložíte kartu do bankomatu, zažádáte o vydání příslušné částky a nic. Karta se vám vrátí a peníze nevyjedou. Bankomat vás okradl. Nebo vás okradla banka, když tvrdí, že podle záznamů proběhla transakce vpořádku a peníze byly vydány?

Doba čtení: 5 minut

Pane, vy jste žena!

Finanční domy často přesvědčují klienty o výhodnosti produktů, kvalitě služeb, příznivé poplatkové politice, přívětivém prostředí a mnohém dalším. Nyní se dočkáváme nové epochy - do portfolia služeb bankovní domy zahrnují i změnu pohlaví!

Doba čtení: 2 minuty

Nedostali jste státní příspěvek penzijního připojištění?

Státní penzijní systém nás dříve či později opustí, proto musíme spoléhat na alternativní způsoby zajištění ve stáří. Jednou z možností jsou penzijní fondy. Spoření je státem podporováno, tak proč ho nevyužít. Plní ale penzijní fondy své závazky?

27. 9. 2002 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Běžný účet? Nedáme!

Banky se snaží přetáhnout a získat co nejvíce klientů. Jeden bankovní dům však tvoří výjimku a své klienty si pečlivě vybírá, ovšem nikoli podle bonity. Klíč k úspěchu při otvírání účtu je stejně záhadný jako důvody, které vedou banku k nezvyklému jednání. Má banka právo odmítnout otevření účtu?

Doba čtení: 4 minuty

Kontokorent od eBanky

Nemáte peníze a chcete rychle půjčit? Máte celou řadu možností, ale pozor na podmínky banky! Mohlo by se vám také stát, že si budete moci půjčit, jen když peníze máte. A navíc vás to přijít může pěkně draho.

Doba čtení: 4 minuty

Skoncovat předčasně s eBankou?

Chcete si předčasně zrušit termínovaný vklad? Víte, jak draze vás to může vyjít? Jeden z vás, čtenářů Měšce, byl nepříjemně překvapen. A to chtěl své peníze o jeden jediný den dříve!

Doba čtení: 2 minuty