Bankrot banky

Dobrý den,
v následujících dnech budu vybírat banku pro zřízení hypotéky.
Vzhledem ke krizi, by mě zajímalo, co by se stalo v nejhorším scénariu, kdyby banka, od které bych měla hypotéku zkrachovala.
Pokud by se hypotéka pouze převedla na jiný bankovní ústav, bylo by to asi v pořádku.
Ale mohlo by se stát, že vzhledem k tomu, že banka má při hypotéce zástavní právo na nemovitost, případný likvidátor by mi mohl nemovitost zabavit a případně prodat pod cenou a stále po mě vyžadovat zbytek hypotéky?Nebo je občan v takových to situacích nějak chráněn zákonem?V případě krachu banky pokud se nepletu ČNB kryje úspory na účtu ( do určité výše).Ale jak je to s hypotéčním úvěrem?
Předem děkuji za odpověd?

Eva
25. 8. 2012 9:35

Odpověď

Dobrý den, v případě "krachu" banky je postup obdobný jako při insolvenci jiného subjektu a řídí se insolvenčním zákonem, kde jsou pro řešení insolvence finanční instituce specifická ustanovení. Tato problematika je ale velmi složitá a insolvence banky může být řešena mnoha způsoby (prodejem banky, reorganizací, konkursem,....).
Je však třeba zdůraznit, že pro dlužníka se vlastně nic nemění. Důležité je ale se držet instrukcí, které by dlužník obdržel od insolvenčního správce, tj. zejména číslo účtu, na který má být zasílána splátka.
Rozhodně se nemusíte bát, že by došlo k prodeji nemovitosti, aniž by s vámi insolvenční správce jednal. Co může být prodáno, je Váš úvěr, nikoli nemovitost, která jej zajišťuje. Navíc o refinancování úvěrů klientů, kteří bezproblémově spláceli, budou mít ostatní banky velký zájem.
Spozdravem
D.Ircingová

JUDr. Dagmar Ircingová (Poradkyně pro hypotéky)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).