Prokazování příjmů u podnikatelů

Podnikám prostřednictvím obchodní společnosti, v níž mám většinový podíl, a v současné době přemýšlím o tom, že bych si vzal hypotéku na nákup nemovitosti. Vzhledem k tomu, že jsem formálně vzato OSVČ, ale v minulém roce jsem nevykazoval žádné velké příjmy, zajímá mne prokazování bonity:

1. V případě, že bych vstoupil do pracovního poměru u "své" společnosti, bude banka - třeba i po nějaké minimální době trvání pracovního poměru - brát můj příjem jako relevantní? Potvrzení o příjmu bych si v takovém případě vystavil sám? Je nějaká hranice obchodního podílu na společnosti ve vlastnictví žadatele, nad níž je takový postup nemožný?

2. Je možné namísto vlastního daňového přiznání předložit daňové přiznání vlastněné společnosti, která vykazuje (a zatím nerozdělovala) zisk, a tím prokázat dostupné příjmy? Počítá se v takovém případě ze zisku společnosti poměrná část podle vlastněného obchodního podílu?

3. Existuje jiná možnost, jak nahradit prokázání příjmů? Např. ručitel, další nemovitá zástava, životní pojištění...?
Jiří
8. 1. 2004 23:00

Odpověď

V případě, že Vaše prokázané příjmy nesplňují kriteria banky, je úvěr nerealizovatelný. V případě, že Vaše příjmy plynou ze společnosti, na které máte vlastnický podíl, je příjem dokladován potvrzením o příjmu, výpisy z běžného účtu, ze kterých je mzda patrna a dále potvrzení o vyměřovacích základech potvrzených OSSZ. V případě, že je Váš podíl větší než 50 %, jsou vyžadovány i výkazy společnosti (zaměstnavatele). Podrobné prokazování a výpočet příjmů doporučuji konzultovat s obchodním místem banky.
Marek Richter (Poradce pro hypotéky)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).