Hlavní navigace

zákony

Nový zákon: ruka podaná klientům i možné kličky

Prvním listopadem nabyl účinnosti nový Zákon o platebním styku. Ovlivní zejména banky, družstevní záložny a další poskytovatele finančních služeb, ale konečné důsledky se přenesou i na samotné klienty. Jaké změny přinese vám?

Doba čtení: 7 minut

Finanční krize a zaručená mzda

Pojem zaručená mzda je v pracovním právu poměrně novým institutem. Právě v době, kdy neseme následky finanční krize a mnozí zaměstnavatelé se snaží ušetřit i na mzdových nákladech, je potřeba porozumět tomuto pojmu mnohem naléhavější.

14. 10. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Víte jak účtovat o technickém zhodnocení po novele zákona o DPH?

Počátkem letošního roku se kvůli novele zákona o DPH je technické zhodnocení v rámci úprav odpočtu daně považováno za samostatný majetek. „Pokud tedy plátce uplatnil u technického zhodnocení nárok na odpočet, musí v následujících čtyřech letech…

13. 10. 2009 14:01

Kolik stojí život?

Způsobením smrti blízké osoby vzniká pozůstalým nárok na peněžité odškodnění stejně jako v případě, dojde-li ke škodě na zdraví. Jak vysokou cenu života vyměřuje česká legislativa a na co všechno máte nárok v případě, že vám někdo způsobí úraz?

Doba čtení: 4 minuty

Kniha jízd se stala historíí, nemusí být povinná

Novela zákona o dani z příjmů přinesla poplatníkům možnost aplikace paušálního výdaje na dopravu silničním motorovým vozidlem. Pokud se tedy jako daňový subjekt rozhodnete pro uplatnění tohoto paušálu, nemusíte pro účely daně z příjmů vést knihu…

23. 9. 2009 14:07

Alimenty musí platit i podnikatel vykazující ztrátu

Důvodem pro výměr výživného na dítě nemusí být jen rozvod jeho rodičů. Právo podílet se na životní úrovni otce a matky má potomek i v jiných případech, a to i přes to, že podnikající rodič s vyživovací povinností vykazuje účetně ztrátu.

Doba čtení: 5 minut

Zákon o platebním styku změní postup placení daně a pojistného

Zákon o platebním styku bude novelizovat předpisy, které upravují odvody. Například lhůta pro placení zdravotního pojištění by se měla nově sjednotit se sociálním pojištěním (od 1. do 20. dne následujícího měsíce) a dnem platby daně nebo pojistného…

26. 8. 2009 10:01

S čím ještě v obchodě zaplatíte a kam se obrátit, když obchodník platidlo nepřijme?

Kdo by v dnešní době odmítal přijmout peníze? A tím spíše obchodník - prodejce, pro něhož by měl být zákazník, byť hodlá platit hromadou drobných, pánem… Mylná je však domněnka, že třeba právě ve vaší samoobsluze potravin můžete kdykoliv nákup zaplatit kupou mincí nastřádaných za léta v „prasátku“, anebo vám je dokonce musejí vyměnit za bankovku.

Doba čtení: 5 minut

Prázdninový provoz vyžene kamiony ze silnic

Počínaje pátkem platí prázdninový provoz, během kterého nesmí v některých časových úsecích jezdit kamiony. O prázdninách je tomu konkrétně v pátek mezi 17. a 21. hodinou, v sobotu mezi 7. a 13. hodinou a v neděli zákaz platí dokonce od 13 hodin do…

3. 7. 2009 9:46

Výpisy z účtů budou muset banky klientům poskytovat zdarma

Výpis z účtu, který mapuje proběhlé transakce a zůstatek na bankovním účtu, budou muset banky od listopadu poskytovat zdarma. Nařizuje to nový návrh zákona o platebním styku, který svým zněním vychází z evropské směrnice o platebních službách…

2. 7. 2009 11:37

Máte otázky k datovým schránkám? Chatujte o nich zítra s Petrem Stieglerem

Máte otázky kolem datových schránek? Stěžujete si na jejich technologické řešení? Nelíbí se vám poplatky za konverzi do papírové podoby? Nerozumíte prostředí datových schránek? Na tyto a další dotazy se můžete zítra 2. července od 15 hodin zeptat…

1. 7. 2009 13:37

Nevyhovuje vám plný úvazek? Vyzkoušejte alternativu

Práce na plný úvazek nemusí sedět každému. Někdo má radši více volnosti, jiný si tzv. „full time“ nemůže dovolit z časových důvodů. Poradíme vám, jaké máte možnosti a kam zaměřit svou pozornost při hledání.

Doba čtení: 4 minuty

Na co nezapomenout při koupi auta?

Kdo váhá nad nákupem nového vozu, se zavedením šrotovného asi přestane. Tím spíš by si měl každý položit otázku, zda ví, kam, do kdy a jak nahlásit své nové vozítko, aby se vyvaroval několikerým návratům na úřad se zapomenutým dokladem.

Doba čtení: 10 minut

Na jakou minimální zaručenou mzdu máte nárok?

Když byl zaveden nový institut tzv. zaručené mzdy, nahradil pro podnikatelskou sféru někdejší minimální mzdové tarify. Na zaručenou mzdu vzniká zaměstnanci právo a zjednodušeně ji lze definovat jako nejnižší cenu práce.

Doba čtení: 6 minut

Do kdy uhradit nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění?

Daňové přiznání není jediným formulářem, který je nutné v letošním roce odevzdat. Do konce dubna je nutné podat také Přehled o příjmech a výdajích za rok 2008. Splatnost nedoplatků se ale pro zdravotní a sociální pojištění liší a pro opozdilce už není moc času.

Doba čtení: 6 minut