Hlavní navigace

Vláda schválila také změny u porodného, rodičovské či u podpory v nezaměstnanosti

Sdílet

Jiří Hovorka 23. 9. 2010

Povodňová daň a omezení podpory stavebního spoření nejsou jediným výsledkem včerejšího nočního vládního jednání. Zásadní změny čeká třeba porodné, které vláda schválila přesně podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Od příštího roku tak budou mít na porodné ve výši 13 000 Kč nárok jen matky jejichž příjem (případně příjem rodiny) nepřesahuje 2,4krát životní minimum. Zároveň bude porodné poskytováno jen při prvním dítěti.

U rodičovské doznal původní ministerský návrh změn. Stejnou částku jako nyní tak budou pobírat ti, kdo se rozhodnou pro 2– či 3letou variantu. Naopak výrazně bude omezena ve 4leté variantě, kterou automaticky dostávají nezaměstnané matky. Ty přijdou o více jak 40 000 Kč, čímž vláda vyrovná celkovou výplatu rodičovské u 2– a 4leté varianty. U toho je však třeba zmínit, že nezaměstnané matky nedostávají mateřskou, podpora od státu pro ně tak bude mnohem nižší.

Více jsme o původních návrzích MPSV na změny u rodičovské a porodného psali v článku Rodičovská bude pružnější, ale dostanete méně.

Tyto a další změny jsou součástí balíčku, který má vést k nižšímu rozpočtovému schodku. Vláda tak spolu s těmito změnami včera schválila návrh státního rozpočtu na rok 2011. Schválený rozpočet počítá s příjmy ve výši 1 044 831 369 000 Kč a výdaji ve výši 1 179 831 369 000 Kč. Deficit státního rozpočtu na rok 2011 je navržen ve výši 135 miliard korun. Podíl deficitu veřejných rozpočtů na HDP v roce 2011 nepřekročí 4,6 %, řekl po půlnoci premiér Petr Nečas.

Výrazné změny vláda schválila také u podpory v nezaměstnanosti, informuje o tom server Aktuálně.cz. Kdo dá výpověď dohodou dostane nižší podporu. Ve stejné výši mu zůstane jen, pokud tak učiní z vážných důvodů. Novinkou bude také fakt, že v případě, že odcházející zaměstnanec dostane odstupné, nebude mít nárok na podporu po dobu, kterou toto odstupné kryje. Po uplynutí této doby mu ale v případě trvající nezaměstnanosti zůstává nárok na podporu v nezkrácené výši.

Podrobnosti schválených změn zatím vláda nezveřejnila. Je jich ale podstatně více, než jen ty, o kterých zatím píšeme. Všechny návrhy také budou muset ještě projít oběma komorami parlamentu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).