Hlavní navigace

Pálíte doma slivovici? Od nového roku nebudete muset likvidovat přebytky

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 10. 2010

Když jsme vás před několika týdny informovali o změnách schválených vládou, nedostalo se už na změny připravované v oblasti spotřebních daní. Ty jsou dvě, první z nich zvyšuje od roku 2012 spotřební daň z tabákových výrobků, což nám stanovuje směrnice EU. Ministerstvo financí proto navrhuje zvýšit sazby spotřební daně z tabákových výrobků, a to ve dvou fázích: k 1. lednu 2012 a 1. lednu 2014. Například u cigaret by se pevná sazba daně měla od 1. ledna 2012 zvýšit ze současných 1,07 Kč/ks na 1,12 Kč/ks, specifikují Petr Toman a Tomáš Havel ze společnosti KPMG Česká republika.

Druhou upravovanou oblastí je zdanění lihu, kde jsou novelou upřesněny podmínky pro tzv. pěstitelské pálení – na líh obsažený v ovocných destilátech z pěstitelského pálení se aplikuje sazba spotřební daně v poloviční výši (14 300 Kč/hl etanolu).

Zpřesnění spočívá v tom, že pozemky, na kterých může být vypěstováno ovoce pěstitelem, se musí nacházet na území České republiky. Dle návrhu novely by dále nebylo nutno likvidovat nadlimitní množství etanolu vyrobeného pěstitelským pálením (nad 30 litrů na domácnost pěstitele), které by nově podléhalo standardní sazbě spotřební daně (v současné době 28 500 Kč/hl etanolu).

Navrhované změny ještě musí projít oběma komorami parlamentu a podepsat je musí také prezident.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 10. 2010 17:24

    Patrik Chrz

    Stále platí, že není možné pálit z exotického ovoce? Protože "Zpřesnění spočívá v tom, že pozemky, na kterých může být vypěstováno ovoce pěstitelem, se musí nacházet na území České republiky." to zcela nevylučuje - může jít o plodiny vypěstované ve skleníku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).