Hlavní navigace

Zrušené akce a kompenzace. Jak je to s odpovědností za škodu?

11. 3. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Rušení dlouho plánovaných akcí, výstav, divadelních představení nebo zavřená kina. Vláda sáhla v boji proti koronaviru k mimořádným opatřením, která pocítí jak pořadatelé, tak návštěvníci. Jak je to s případnou odpovědností za vzniklou škodu a finanční kompenzací?

Divadla, kina a pořadatelé kulturních a sportovních akcí museli včera rychle zareagovat na opatření vlády, která zakázala od úterních 18:00 až do odvolání pořádání akcí nad sto lidí.

Organizátoři v tuhle chvíli nemají moc jiných možností než akce zrušit buď úplně, nebo jejich konání posunout. Někteří pořadatelé už informovali, že budou vracet vstupenky, například pokladny divadel a kin proto zůstávají otevřené. 

Vstupenky do plzeňského divadla J. K. Tyla mohou diváci vracet deset dní od termínu neodehraného představení. V případě zakoupení vstupenek přes internet se online platby a převody vrací automaticky na účet, ze kterého byly zaplaceny. Kompenzace s majiteli předplatného bude divadlo řešit podle aktuální situace a délky tohoto opatření.

Divadlo Na Vinohradech v Praze uvedlo, že vstupenky lze po zrušení karantény vyměnit na nejbližší možný termín, stejně tak představení pro předplatitele budou odehrána v náhradních termínech. Předprodej vstupenek podle divadla dále pokračuje.

Vláda o kompenzacích zatím nejednala

Herec a zakladatel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský si včera postěžoval, že je rozhodnutí vlády pro jeho divadlo likvidační a že milionové ztráty podle něj evidentně státem kompenzované nebudou. Měsíční náklady na provoz divadla vyčíslil na zhruba 2 miliony Kč.

Mluvčí vlády Jana Adamcová na dotaz redakce Měšec.cz uvedla, že vláda zatím možné kompenzace neřešila. Zda k tomu dojde, netuší. Nyní řešíme hlavně to, aby se nákaza nešířila, uvedla.

Čáru přes rozpočet udělal zákaz například také nadcházejícímu filmovému Febiofestu, který měl začít v neděli 19. března v Praze a poté dál putovat do regionů. Akce se ale nakonec konat nebude. Nový termín bude stanoven podle vývoje epidemie, měl by být ale ještě letos. Pořadatele nyní čeká rušení pozvaných zahraničních hostů, letenek i hotelů a sčítání škod. Předprodej vstupenek měl začít ve středu, tedy den po vyhlášení zákazu akcí.

Žádné vstupné tedy vracet nemusíme, vstupenky jsme nestihli dát do prodeje, řekla redakci Měšec.cz tisková mluvčí Febiofestu Gabriela Vágner.

Zrušit veškeré projekce musel také festival dokumentů Jeden svět. Podle pořadatelů bude pokračovat za několik měsíců, pokud to situace umožní.

Vyšší moc do smlouvy

A jak se na případnou odpovědnost za škodu a finanční kompenzaci při rušení akcí v souvislosti s koronavirem dívá zákon?

Podle advokátní kancelář Taylor Wessing může případná škoda v tomto případě vzniknout na všech stranách. U pořadatelů (u obchodních společností i neziskových organizací), u účastníků (vystavovatelů, účinkujících) i u návštěvníků (diváků, fanoušků). Žádná z těchto stran přitom nemusí porušit zákon ani smlouvu. Všechny jsou vystaveny působení vnějších okolností, které zásadním způsobem ovlivní jejich postavení i vzájemné vztahy.

Advokáti doporučují jako nejjednodušší řešení zakotvení odpovědnosti, včetně zahrnutí doložky vyšší moci do smlouvy. Smluvní vztah, odpovědnost za škodu a její náhrada se řídí v první řadě smluvními ustanoveními.

Příkladem může být Mobile World Congress v Barceloně, který byl zrušen na základě rozhodnutí pořadatelů jednajících z důvodu prevence (nikoli závazného rozhodnutí státu). Pořadatel v tomto případě odkázal vystavovatele požadující odškodnění a finanční kompenzaci za zrušení akce na Obecné obchodní podmínky. V nich se pořadatelé zříkají odpovědnosti za veškeré ztráty, náklady, škody či výdaje (vzniklé na základě smlouvy či smluvního deliktu), jež utrpěli vystavovatelé mimo kontrolu pořadatelů, mimo jiné z důvodu nemocí, epidemií, stávek, teroristických útoků atd., popsala PR manažerka advokátní kanceláře Taylor Wessing Jana Sosna.

Pořadatelé mohou využít pojištění

Pořadatelé by tedy měli zrevidovat smlouvy se souvisejícími dokumenty (obchodní podmínky, atd.) a ujistit se, že obsahují doložku vyšší moci. Dále si ověřit, zda pod smluvní ujednání spadá i rušení událostí rozhodnutím pořadatele na základě prevence, ne jen na základě nařízení státu. Pokud jsou pořadatelé pojištěni pro případ nenadálé situace a vzniku škody, měli by prověřit rozsah pojištění, včetně případných výjimek.

V českém právu je koncept vyšší moci zakotven jako takzvaný zvláštní liberační důvod (důvod zprošťující od objektivní odpovědnosti). To znamená, že odkaz na vyšší moc je možné použít i bez smluvního zakotvení. Vztahuje se to však jen na následky porušení povinnosti: z důvodu vyšší moci nezanikají právní vztahy mezi účastníkem a pořadatelem nebo pořadatelem a návštěvníkem, ale dotčená smluvní strana se může zprostit odpovědnosti za případnou škodu. Je přitom otázka, nakolik je výskyt koronaviru a situace vzniklá v každém konkrétním okamžiku okolností vyšší moci, uvádí Jana Sosna.

Zdaleka ne každé opatření spočívající ve zrušení akce tak podle ní bude mít skutečně základ v okolnosti vyšší moci. Podle všeho to tak bude v situaci, kdy je akce zrušena na základě rozhodnutí státu.

skoleni_27_5

Pořadatelé by tak měli využití odkazu na vyšší moc vždy zvážit a o jejím vzniku s předstihem informovat. Návštěvníci při zrušení akce nedostanou od pořadatele žádné protiplnění. Mělo by jim být vráceno vstupné, ať už v podobě finanční, nebo jiné (například v případě možnosti vstupné uplatnit na jinou či další akci). Okolnosti vyšší moci se vůči návštěvníkům uplatní v souvislosti s vynaloženými náklady na cestování a ubytování v souvislosti s danou akcí.

Pořadatelé nesou riziko zrušení akce a vlastní škodu s tím spojenou, a to především v podobě ušlého zisku. Ten jim může vykompenzovat případné pojištění. Podobné je to u neziskových organizací.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).