Hlavní navigace

Zranili jste se při jízdě v dopravním prostředku? Jak získat odškodnění?

21. 11. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ať už se zraníte sami v důsledku nehody nebo toho, že autobus prudce zastaví, nebo vás zraní jiný cestující, nebojte se ozvat. Cesta k odškodnění se sice podle typu situace může lišit, ale popíšeme si, jak na to.

Jedete ráno do práce a autobus městské hromadné dopravy, kterým zrovna jedete, měl dopravní nehodu. Při ní se vy a případně i nějací další cestující zraní. Jak v takovém případě postupovat a máte nárok na nějaké odškodnění? Po kom ho případně chtít? O své nároky se nebojte ozvat.

Na odškodnění nárok máte

Pokud se stala dopravní nehoda a vy jste se v důsledku toho zranili, máte právo požadovat odškodnění. Zákon obecně říká, že máte nárok na náhradu škody, která vám byla způsobena „zvláštní povahou provozu“. Zvláštní povaha je dána např. u újmy způsobené mimořádně silným trhnutím vozu, v jehož důsledku upadne cestující, uvedla pro Měšec.cz advokátka Bohumila Vodičková Krpcová.

Co si představit pod pojmem „zvláštní povaha provozu“, zákon nespecifikuje, to už záleží na soudu. Nejvyšší soud ale vyložil, že za škodu způsobenou zvláštní povahou provozu motorového vozidla se dá považovat taková škoda, která je způsobena jeho typickými vlastnostmi. Zejména zvýšenou rychlostí, omezenou ovladatelností, vysokou hmotností, technickou konstrukcí či charakterem (pevnost, tvrdost) použitých materiálů, dodává Bohumila Vodičková Krpcová.

Jestli vám odškodnění bude přiznáno, či nikoli, přitom nezáleží na tom, jestli jste si „jen“ zlomili ruku, nebo máte otřes mozku, či jde jen o lehká zranění. To má případný vliv až na samotnou výši daného odškodnění, nikoli na posuzování, zda vám na něj vůbec vznikl nárok.

V případě, že při takové dopravní nehodě někdo v důsledku zranění zemře, mají na odškodnění nárok pozůstalí.

Kam se pro něj obrátit?

Pokud dojde k nehodě, jakou jsme popsali výše, velice pravděpodobně bude přivolána Policie ČR, aby situaci řešila a zdokumentovala. Vy následně budete muset navštívit lékaře, který vás prohlédne, ošetří a vystaví vám zprávu, ze které vyplyne, jakým úrazem trpíte.

S tímto dokumentem se pak můžete obrátit se žádostí o odškodnění. Toto odškodnění budete vymáhat po dopravním podniku, nikoli po samotném řidiči. Nezáleží přitom ani na tom, jestli daný řidič autobusu, který vás vezl, nehodu zavinil, či nikoli. Pojištění pro tyto případy má sjednaný dopravní podnik a odškodnění pro vás a další poškozené cestující jde z jeho kapsy.

Je však potřeba, abyste případnou škodu, tedy i zranění, nahlásili řidiči a požádali jej o provedení záznamu o nehodě. A rovněž si vyžádejte kopii, kterou budete mít u sebe. Rovněž doporučuji zajistit svědky události, kteří budou schopni vypovědět/potvrdit, jak ke zranění došlo, radí Bohumila Krpcová Vodičková.

S výší odškodnění se spokojit nemusíte

Dopravní podnik se vaší žádostí musí zabývat. Pokud váš nárok uzná jako oprávněný, přizná vám určitou výši odškodnění. To znamená, že vám navrhuje mimosoudní vyrovnání způsobené škody. Pokud ale usoudíte, že jde o spíše symbolickou částku, nebo s výší odškodnění jednoduše nesouhlasíte, máte plné právo se bránit. Může se stát, že vám opravdu dopravní podnik nabídne jen symbolickou částku, a pokud nevznesete námitku, více nedostanete.

Jak je to při smrti následkem úrazu?

Výše jsme uvedli, že pokud někdo v důsledku takové nehody zemře, mají nárok na odškodnění pozůstalí. V takovém případě platí, že čím bližší příbuzenský vztah jste k zemřelému měli, tím vyšší odškodnění bude. Nárok ale může vznést jakýkoli příbuzný, kdo měl se zemřelým dobré vztahy a jehož smrt dané osoby zasáhla.

V průměru se přiznané odškodnění pro příbuzné pohybuje okolo 1 000 000 Kč, ale samozřejmě i tady máte právo nesouhlasit a požadovat více peněz.

Pokud navíc po zemřelé osobě zůstalo dítě, které ještě studuje, a tudíž se neživí samo, má toto dítě nárok na výživné po celou dobu studia, maximálně pak do 26 let.

A co když se zraníte i bez nehody?

Jízda městskou hromadnou dopravou může být někdy i adrenalinový zážitek. Ke zranění tak můžete přijít i v případě, že k žádné dopravní nehodě nedošlo. Například autobus prudce zabrzdí a vy to nečekáte. V důsledku toho sebou trhnete a nešťastnou náhodou můžete narazit například do tyče, které jste se drželi, a zlomit si nos.

V takovém případě opět musíte projít lékařským ošetřením a získat lékařskou zprávu. Dále budete potřebovat také potvrzení samotného dopravního podniku o tom, že se vám daný den v daném spoji stal takový úraz, tedy opět musíte situaci nahlásit řidiči a požádat o kopii záznamu.

Pak se situace řeší a odškodňuje z pojištění odpovědnosti dopravního podniku. Požadovat můžete bolestné, ztrátu na výdělku, cestovné, ošetřovné, odškodnění za ztížení společenského uplatnění i odškodnění za psychickou újmu. Záleží na tom, jaké důsledky na vás zranění mělo.

Zranil vás jiný cestující? Cesta k odškodnění je složitější

O něco horší situace se získáním odškodnění nastává v případě, že vás v hromadné dopravě zraní nějaký jiný cestující. Například může dojít k tomu, že autobus prudce zabrzdí, vy sice situaci ustojíte, ale jiný cestující za vámi nikoli. Nešťastnou náhodou vás srazí a při pádu si například zlomíte ruku.

I v takovém případě máte nárok na odškodnění. Už jej ale nemůžete požadovat po dopravním podniku. V takovém případě se již nejedná o objektivní odpovědnost za škodu způsobenou provozem vozidla, nýbrž o subjektivní odpovědnost za škodu způsobenou jiným cestujícím, dodává Bohumila Vodičková Krpcová. Situaci musíte oznámit řidiči daného autobusu, který následně přivolá Policii ČR. Ta vše sepíše, poznamená si, kdo je viník nehody, a následný postup je už na vás. Opět je potřeba navštívit lékaře, mít lékařskou zprávu a pak vyžadovat odškodnění.

Tip do článku - účto fakturace duben

To ale budete muset požadovat právě po zmíněné osobě, která vás v autobusu nešťastnou náhodou srazila na zem a způsobila vám zranění.

I v takovém případě se můžete dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Pokud se nedomluvíte, musíte se obrátit na soud a odškodnění vám pak bude přiznáno podle finančních možností viníka.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).