Hlavní navigace

Změnily se mi příjmy. Musím to hlásit bance?

3. 8. 2018
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Pár let se vám daří a pak najednou přijde sešup. Všechno se pokazí najednou a vám klesnou příjmy. Úvěry splácíte, protože o problémy nestojíte. Pokud budete chtít být poctiví, svoji finanční změnu ohlásíte věřiteli. Ale co se pak stane?

Ptáte se nás a my odpovídáme. Výběr z dotazů zaslaných redakci Měšce.

Kreditka a nízké příjmy

Mám kreditní kartu. Tuto kartu využívám už pár let a řádně ji platím. Dostal jsem ji v době, kdy jsem byl zaměstnancem a dobře se mi dařilo. Nyní jsem dlouhodobě nezaměstnaný, pracuji „načerno“, kde se dá, protože mě vzhledem k mému zdravotnímu stavu nikdo nechce zaměstnat. Mám povinnost oznámit bance, že se mé finanční poměry změnily? Nikdo se mě už na příjmy neptá, kartu mám a používám, vše hradím v termínu. Nemohu ale o ni přijít?

Na oznámení o změně vaší finanční situace pamatují obchodní podmínky všech poskytovatelů úvěrových produktů. Pokud byste byl v insolvenci, zjistí to během pár dnů. Pokud jste ale „jen“ nezaměstnaný, resp. máte výrazně nižší příjmy, než při sjednání úvěrového produktu, toto věřitel nemá moc jak zjistit. Informace, kterou mu dobrovolně (ale podle obchodních podmínek správně) poskytnete, povede k přehodnocení vaší bonity, a pokud bude shledáno, že jste pro společnost rizikovým klientem, může vám kartu zrušit, resp. požádat o její okamžité splacení.

Jak probíhá výplata pojištěného vkladu po krachu banky a záložny

Jak přesně probíhá výplata vkladu při krachu banky nebo záložny? Musím sám něco dělat, někam napsat, o práva se přihlásit atp.? Nebo mi peníze přijdou automaticky, protože jsou pojištěné?

V případě, že Česká národní banka zjistí, že příslušná banka či družstevní záložna naplňuje podmínky úpadku, podá podle insolvenčního zákona k soudu insolvenční návrh. Podáním insolvenčního návrhu je zahájeno insolvenční řízení (bez ohledu na to, zda soud v tomto řízení následně shledá návrh oprávněným, či nikoli) a věřitelé úpadce jsou oprávněni podávat insolvenčnímu soudu přihlášky svých pohledávek.

V případě, že je následně soudem vydáno rozhodnutí o úpadku, které bývá často spojeno s rozhodnutím o řešení úpadku například prohlášením konkurzu, z majetkové podstaty úpadce je možné uspokojovat v takovém řízení pouze přihlášené pohledávky. Pokud bude tedy vůči příslušné bance nebo družstevní záložně zahájeno insolvenční řízení, vkladatel jako věřitel příslušné banky či družstevní záložny by měl přihlásit svou pohledávku (tj. pohledávku na vrácení vkladu převyšujícího náhradu vyplacenou Garančním systémem finančního trhu) do insolvenčního řízení, jinak nebude moci být v případě zjištění úpadku banky či družstevní záložny uspokojen z majetkové podstaty v rámci takového řízení.

Další možností, která následuje po odnětí bankovní licence, je likvidace příslušné banky či družstevní záložny, která přichází v úvahu zejména tehdy, pokud není zjištěn úpadek banky ve smyslu insolvenčního zákona. V případě vstupu banky či družstevní záložny do likvidace podá Česká národní banka soudu návrh na jmenování likvidátora banky. I v takovém případě je třeba, aby věřitelé banky či družstevní záložny své pohledávky přihlásili (k rukám likvidátora), k čemuž by měli být likvidátorem vyzváni.

Lze tedy shrnout, že ať je v konkrétním případě zahájeno ve věci banky či družstevní záložny insolvenční řízení, nebo pouze banka či družstevní záložna vstoupí do likvidace, je třeba, aby vkladatelé své pohledávky (nad rámec náhrady poskytnuté GSFT) v příslušném řízení přihlásili. Oproti tomu náhrada vkladu do zákonné výše (tj. do částky odpovídající 100 000 EUR) je vkladatelům při splnění zákonných podmínek poskytována automaticky bez předchozího přihlášení takového nároku na základě údajů poskytnutých příslušnou bankou či družstevní záložnou.

Může hotel ukládat údaje o mé platební kartě?

Zarezervoval jsem si pokoj v jednom pražském hotelu a jako vždy si hotel nechal částku předem stáhnout. Zatím vše v pořádku. Po příjezdu do hotelu jsem však byl vyzván, ať předložím ke kontrole kartu, ze které bylo zaplaceno. Navíc jsem byl nucen podepsat nějaký formulář, na kterém byly kolonky nutné k vyplnění: účetní adresa, telefon, poštovní směrovací číslo, email, typ karty, jméno držitele, číslo karty, doba platnosti, CVV2, podpis… Navíc mi byl tento formulář předložen v cizím jazyce, ale to je otázka někam jinam. Může hotel shromažďovat údaje o mojí kartě? Především kód CVV2 se mi zdá jako bezpečnostní prvek, který bych neměl nechávat napsaný někde na nějakém papíru.

Standardně obchodník CVC/CVV kód nepotřebuje, v případě hotelů to tak úplně neplatí. Tento bezpečnostní kód slouží především pro platby bez přítomnosti karty, tj. platby na internetu, písemné objednávky, telefonické objednávky, doúčtování služeb (za pronájem auta, za ubytování apod.). U hotelů je to obvyklé, předcházejí tak situaci, kdy po odchodu zákazníka zjistí nedoplatek (např. minibar v hotelovém baru apod.). Obchodníci, kteří uchovávají údaje o držitelích karty, musí dodržovat standardy PCI-DSS. Zda tak skutečně činí, je jinou otázkou.

Pokud hotel po vás chtěl podepsat formulář, přestože jste tam byl osobně, to už obvyklé není. Hotel si totiž může přímo na místě udělat předautorizaci vaší karty, k tomu formulář nepotřebuje. Teoreticky formulář může vyžadovat, poté však musí splnit přísné podmínky PCI-DSS. Mezi ně patří např. stanovení místa, kde jsou formuláře s citlivými daty uložené a kdo k nim má přístup. Navíc by v tomto případě měl hotel projít auditem, že tyto podmínky splňuje.

Jak posbírat peníze na realizaci myšlenky?

Víte o jednoduché a rychlé finanční transakci, kterou by lidé mohli využívat pro sponzorování volnomyšlenkářských projektů, které bych s kolegy rád vymýšlel a uváděl do praxe? Přes jaký platební portál by takto šlo jednoduše platbu zaslat? Může to být pouze platba banka/banka, nebo jsou i jiné způsoby kde by bylo i možné zaznamenat, od koho je platba a na jaký projekt je určena?

Na vaše dotazy existuje jednoslovná odpověď: crowdfunding. Možná by jste odpovědi mohl najít v těchto odkazech:

skoleni_7_4

Je lepší měnit eura na koruny, nebo spořit v eurech?

Pracuji v zahraničí a příjem mám v eurech. V rozmezí pěti let chci koupit v Čechách nemovitost. Co je lepší, měnit eura na koruny, nebo spořit v eurech? Já si myslím podle mého selského rozum, že bude asi lepší měnit eura na koruny, ne? U nás v Čechách asi jen tak euro nebude a stabilita Evropy je nejistá.

Ke stabilitě Evropy jsme optimisté, o toto se nebojíme. Ale odhadovat měnový vývoj na tak dlouhou dobu se neodváží ani bankovní analytici. Zvlášť nyní se nedá vůbec říci, co se s kurzem eura bude dít s přihlédnutím k chystanému brexitu. Na druhou stranu českou měnu zase může opět uměle oslabit Česká národní banka. Slabá koruna je pro vás samozřejmě výhodná, nedá se ale říci, zda bude více padat euro, nebo bude mít horší dopad fakt, že koruna třeba nebude tak moc posilovat. Řešením by mohlo být i držet peníze v jiné, stabilnější měně. Horizont pěti let je ale tak dlouhý, že se nedají předpokládat věci, které přijdou a mohou vykolejit měnu, která byla platila „za bezpečný přístav“. Je to buď, anebo. Spíše se přikláníme k variantě spoření v eurech.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).