Hlavní navigace

Zisk i zajištění? - Opce...

8. 3. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Opcím není v České republice věnována téměř žádná pozornost, a přitom se může jednat o jednu z nejvýhodnějších forem investic na finančních trzích. V dalším díle seriálu o opcích si ukážeme, jak dosahovat zisku s minimálním rizikem. Jak používat opce k zajištění zisku i rizika?

Realita praktického obchodování s opcemi

Základní myšlenkou opcí je pojištění portfolia proti nečekanému pohybu, ovšem to je pouze jedna z mnoha možností, jak se dají opce využít k obchodování na burze. Oproti akciím či komoditám lze s opcemi vydělávat i na trhu, který se pohybuje do strany. Dají se využít k nákupu akcií za cenu, kterou si sami určíte, můžete zvolit strategie, které mají omezené riziko s neomezeným potenciálem profitu, nebo můžete riskovat hodně, a v tom případě také mnoho získat atd.

Některé opční strategie mohou pro začátečníky na první pohled vypadat velmi složitě, nicméně zjistíte, že opce mohou být i velmi zajímavé a jednoduché. Pochopení principu opčních strategií a jejich využití v praktickém obchodování se vám bohatě vyplatí – a to doslova.

Proč stojí opce za pozornost?

Covered Call opce

Pojďme si nyní přiblížit jednu z nejbezpečnějších a nejužívanějších opčních strategií, kterou využívají obchodníci k zajištění pravidelných zisků s omezeným rizikem. Je to jednoduchá metoda, nicméně stále mnoho investorů žije v klamavé představě, že opce jsou nebezpečné deriváty.

Jedná se o strategii, kdy koupíte akcie a na tyto akcie prodáváte opce. Dle zvoleného striku opce můžete prodávat opce in, at nebo out the money. Za prodané opce získáváte premium, což je v podstatě váš výdělek. Ideální je prodávat každý měsíc nový opční kontrakt na stejné akcie, a tak se nevystavovat vyššímu riziku při dlouhodobém držení stejné opce. Prodejem opce v podstatě říkáte, že nevěříte růstu ceny akcie nad zvolený strike.

Nejste si jisti, že správně rozumíte použitým pojmům „call opce“, „strike“ či jiným? Čtěte úvodní články seriálu „Opce“:

Příklad Covered Call opce

Na začátku března 2006 koupíme 100 akcií společnosti Yahoo (YHOO) za 32 USD/ks, což odpovídá 3 200 USD, a zároveň prodáme call opci at the money se strikem 32,50 USD s vypršením v dubnu 2006 za 1,45 USD. Tímto prodejem opce, která vyprší příští měsíc, efektivně kupujeme akcie ne za 32 USD, ale za 30,55 USD, což odpovídá téměř 5% slevě oproti kupování pouhých akcií.

Touto slevou získáváme nejen lepší nákupní cenu akcie, ale především větší ochranu proti možné korekci příslušného trhu.

Pokud cena akcií zůstane před vypršením pod cenou zvoleného striku opce, premium nám zůstává a akcie také. Naopak pokud půjde cena akcie silně nahoru, musíme akcie „odevzdat“ druhé straně opčního kontraktu. Ztráta nastává, jakmile bude cena akcie před vypršením pod hodnotou 30,55 USD.

Samozřejmě můžeme zvolit out the money opci a vybrat třeba nejbližší vyšší strike na 35 USD. Zde je cena opce okolo 0,65 USD, což odpovídá nějakým 2 % premia. Během trvání kontraktu mohou opět nastat 3 možnosti:

Cena akcie zůstane kdekoliv nad 31,35 USD a zároveň pod 35 USD. V tomto případě jsme vydělali za měsíc 2 % na premiu a cokoliv, co je nad naší nákupní cenou akcie mínus obdržené premium. Akcie nám zůstávají a budeme prodávat další call opci na další měsíc.

Nebo půjde cena akcie nahoru a projde strike cenou na 35 USD. Zde vyděláme minimálně 12 % za měsíc a o akcie přijdeme na zvoleném striku.

Poslední případ je ztráta, v případě, že cena akcie klesne pod 31,35 USD. Zde nám samozřejmě premium zůstává a akcie také.

Lze také zvolit in the money opci a v určitých případech je to i ideální řešení, ovšem zde to už může být komplikované a to není cílem tohoto článku.

Všimněte si, že strategie nabízí v určitých případech zajímavý druh příjmu s omezeným rizikem. Na rozdíl od akcií a komodit nemusíte čekat na růst či propad trhu, vyděláváte i na stagnujícím trhu. To je neskutečná výhoda, protože pravděpodobnost zisku může být volbou vhodné opční pozice výrazně vyšší než na jiných instrumentech.

Díky prodaným call opcím si můžete v podstatě koupit akcie za levnější cenu, než když opce nevyužijete. Pochopíte-li tuto metodu dokonale, není důvod, proč byste na trhu nemohli začít vydělávat stejné zisky, jako profesionální obchodníci.

Akcii Yahoo jsem vybral náhodně, a i když 2 – 12 % měsíčně není nezajímavé zhodnocení, jsou pravidla pro sofistikovanější výběr vhodnějších kandidátů.

Berte to také tak, že jsme stále na počátku opčních strategií a možností a během pár článků vám představím i jiné, často příznivější metody v obchodování s opcemi.

Ludvík Turek, MAA – profesionální trader, zřizovatel a lektor vzdělávací agentury www.czechweal­th.cz, prezident České národní asociace technické analýzy, která v ČR reprezentuje mezinárodní asociaci IFTA.

Anketa

Obchodování s opcemi považujete za...

Autor článku

Ludvík Turek, MAA - profesionální trader, zřizovatel a lektor vzdělávací. Agentury www.czechwealth.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).