Hlavní navigace

Jak vydělat na trojúhelníku

23. 11. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jednou z velmi účinných formací, o které si dnes v našem seriálu povíme, jsou tak zvané trojúhelníkové formace – v angličtině nazývané jako „triangle“. Patří mezi průlomové formace, které dokáží obchodníkovi přinést nemalý zisk. Jak s trojúhelníky nejlépe naložit?

Trojúhelníkové formace patří do kategorií „breakout“ neboli průlomových formací. Jejich podstatou je tedy vyčkávání na takzvaný průlom, ze kterého u trojúhelníkové formace vznikne velmi často výrazný pohyb, nadělující nemalé $$$. Tato formace funguje naprosto skvěle jak u pozičního, tak u intradenního obchodování. Formace se však rozhodně nevyskytuje každý den a je třeba naučit se na ni trpělivě čekat.

Zlatý Měšec - logo

Jak formace vypadá?

Formace se zakresluje do grafu pomocí trendových čar, přičemž cílem je najít trendové čáry, které se sbíhají do trojúhelníku. To, co pak v případě takového trojúhelníku obchodujeme, je jeho špička – z takové poměrně často vznikají již zmíněné průlomy vedoucí k potenciálním profitům.

Trojúhelníková formace pak může mít celou řadu podob. Formaci je možné zakreslovat jak v řádu dnů, tak v řádu týdnů nebo měsíců. Můžou tedy existovat „malé“ trojúhelníkové formace i „velké“ trojúhelníkové formace.

Technická analýza - trojúhelník I.

Ukázka trojúhelníkové formace; propojením dvou trendových čar vzniknul obrazec trojúhelníku, z jehož proražení v blízkosti špice vzniknul výrazný pohyb.

Technická analýza - trojúhelník II.

Ukázka „velké“ trojúhelníkové formace.

Technická analýza - trojúhelník III.

Ukázka „malé“ trojúhelníkové formace.

Jak formaci obchodovat?

Obchodování trojúhelníkových formací je jednoduché a už zdravým selským rozumem je možné odvodit, jak asi tyto formace obchodovat. Zkrátka a dobře – ke špičce trojúhelníku zadáme jak nákupní (BUY), tak prodejní (SELL) příkaz a vyčkáme, kterým směrem se nakonec špička trojúhelníku prolomí. Ve směru průlomu jsme pak tedy exekuováni do patřičné pozice, přičemž právě ve směru průlomu nezřídka vzniká výraznější pohyb.

Technická analýza - trojúhelník IV.

V případě vytvoření trojúhelníkové formace zadáváme současně nákupní a prodejní příkaz v blízkosti nad/pod špičkou trojúhelníku.

Technická analýza - trojúhelník V.

V momentě, kdy dojde k exekuci jednoho z příkazů, se buďto může z druhého příkazu stát automaticky stop-loss, nebo se může při použití příkazu OCO automaticky zrušit.

Formace se velmi často obchoduje s pomocí tak zvaného příkazu SBBA, tedy „sell-bellow-buy-above“ (prodej pod, nakup nad). Pokud jsme pak exekuováni na jednu stranu průlomu, druhý příkaz buďto můžeme nadále ponechat jako stop-loss, nebo pokud používáme fixní stop-lossy, můžeme spolu s SBBA příkazem použít ještě takzvaný OCO příkaz (one-cancels-other), který při exekuci jedním směrem druhý příkaz automaticky zruší. Celý příkaz tedy může vypadat například následovně:

SBBA BUY 101.10 SELL 109.50 OCO

Kombinace s volume

Výrazného zlepšení obchodních výsledků je možné dosáhnout, pokud přidáme k trojúhelníkovým průlomům jako další indikátor i volume. Pointou je počkat si na moment, kdy je volume co možná nejnižší. Pokud najdeme takový bod s volume téměř „na bodu mrazu“, pak máme skutečně vysoké šance, že z takového bodu vznikne zajímavý průlom se slušným profitem.

Technická analýza - trojúhelník VI.

Všimněte si na obrázku, jak úsečka na špici trojúhelníku (viz šipka) vykazovala zároveň velmi nízké volume. Ihned po proražení špice trojúhelníku pak následovalo naopak volume extrémně vysoké.

Jak se bránit falešným průlomům

Čas od času se stane, že dochází v případě trojúhelníkových formací k takzvaným falešným průlomům (false breakout). Takové falešné průlomy mohou být velmi nepříjemné, neboť jsme exekuováni do pozice a za moment vyhozeni z pozice na našem stop-loss pokynu. Bohužel nikdy nevíme, který z průlomů bude falešný, proto je pouze jediný způsob, jak falešné průlomy alespoň částečně eliminovat – a to tak, že zkrátka a dobře umístíme naše vstupní příkazy dále od špičky trojúhelníku. Sice se tak připravíme o část možného profitu, avšak z většiny se vyhneme nechtěným ztrátám právě vinou falešných průlomů. V jaké vzdálenosti však ideálně umístit vstupní příkazy od špičky trojúhelníku není možné jednoznačně říci – jedná se spíše až o dovednost, která se postupem času dostaví se získaným citem pro trhy.

FIN21

Závěrem

Trojúhelníkové formace mohou být silným nástrojem k vydělávání peněz, avšak stejně jako v případě jakýchkoliv jiných nástrojů technické analýzy i zde platí, že je třeba nejprve získat potřebný cit pro trhy a formaci se naučit ovládat nejdřív v řádném papírovém tréninku.

Autor je vydavatelem a redaktorem serveru Finančník.cz, vicepresidentem České a Slovenské asociace technické analýzy TASOCS a spoluautorem knihy Obchodování na komoditních trzích.

Anketa

Využíváte při obchodování trojúhelníkové formace?

Autor článku

Autor je vicepresidentem Česká a Slovenská asociace technické analýzy TASOCS. Publikační činnost:. Obchodování na komoditních trzích (Tomáš Nesnídal, Petr Podhajský)...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).