Hlavní navigace

Proč jsou opce oblíbené mezi obchodníky na burze

22. 2. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Věděli jste, že můžete koupit akcie za cenu, kterou si sami určíte? Nebo že si můžete pojistit akcie proti propadu jejich ceny? Dokonce můžete vydělávat na trhu, který se pohybuje do strany. To vše vám umožní základní pochopení opcí. Co jsou a jak vám mohou pomoci?

V České republice se o opcích zatím příliš nehovoří, mnoho investorů o nich zřejmě ani v životě neslyšelo. Pojďme si tedy říci, proč není vůbec špatné se s nimi seznámit a jak je můžeme použít pro vydělávání peněz na burze.

Opce (anglicky options) vznikly v 70. letech v USA nejprve jako forma pojištění, později jako velmi lukrativní byznys pro zasvěcené. Obchodují se v kontraktech, podobně jako komodity, nicméně je zde jeden podstatný rozdíl, o kterém si povíme za chvíli. Také mají dobu vypršení kontraktu, a nelze je tedy držet teoreticky navždy, jako třeba akcie.

Podobně jako akcie či jiné finanční nástroje i opce mají své vlastní burzy, na kterých se s nimi obchoduje. Mechanismus nákupu a prodeje opcí je podobný jako u jakéhokoliv jiného zboží, tedy na základě nabídky a poptávky.

Opce vycházejí vždy ze svého podkladového aktiva, ať už se jedná o akcie, komodity či měny. To znamená, že vývoj ceny opcí je úměrný vývoji ceny příslušného podkladového aktiva. Můžeme tedy obchodovat opce na Microsoft, Procter & Gamble, Coca Colu nebo cukr, zlato, dolary, eura – na cokoliv, co je opční burzou klasifikované jako tzv. optionable instrument.

Rozeznáváme dva druhy opcí

Call opce - Kupující má právo, ale ne povinnost koupit podkladové aktivum za předem dohodnutou cenu v předem dohodnutém čase.

I když tato definice zní moc odborně, v podstatě je to velmi jednoduché a ukážeme si to na příkladu pořízení pozemku. Dejme tomu, že máte zájem koupit určitý pozemek, který je situován ve velmi pěkné lokalitě a patří sousedovi. Ten chce za pozemek 2 miliony korun, které v současné době nemáte, ale budete je mít za 6 měsíců. Nabídnete tedy sousedovi zálohu, aby vám 6 měsíců počkal.

Dohodnete se tedy, že za 100 tisíc Kč budete mít právo, ale ne povinnost tento pozemek koupit za 2 miliony korun. Právě jste si koupili call opci s datem vypršení 6 měsíců. Záloha 100 tisíc Kč bude za každých okolností náležet sousedovi, protože je to on, který na sebe bere riziko, že během půl roku vaší dohody se s pozemkem cokoliv stane a vy o něj nebudete mít zájem.

Po půl roce mohou nastat 2 možnosti:

  1. Bohužel vyšlo najevo, že vedle pozemku má vyrůst spalovna odpadů, a pozemek má tudíž poloviční hodnotu. Vy máte právo, ale ne povinnost pozemek koupit za dohodnuté 2 miliony, čehož samozřejmě nevyužijete, a jediné, co jste ztratili, je vaše záloha.
  2. Měli jste štěstí a ceny pozemků ve vybrané oblasti výrazně posílily. Pozemek má nyní hodnotu 2,5 milionu korun, což je pro vás výhodné, a převezmete tedy předmět kontraktu za 2 miliony Kč. Po odečtení zálohy jste vydělali 400 tisíc korun.

Put opce – Kupující má právo, ale ne povinnost prodat podkladové aktivum za předem dohodnutou cenu v předem dohodnutém čase.

Opět si pojďme tuto definici přiblížit ve srozumitelnějším jazyku z praxe. Využití put opcí je pro každého z nás samozřejmostí, pouze se tomu říká jinak. Jde o jakoukoliv formu pojištění majetku, osob, zdraví… čehokoliv vás napadne.

Pojišťovna vystupuje jako prodávající put opce a my jsme kupující. Za zlomek ceny si můžeme pojistit majetek, za pár stovek až tisíc nemocenské, život, zdraví atd. Pro obě strany by to mělo být výhodné. Např. v Praze se běžně ztrácí auta, které už se ani nehledají. Pokud je to auto za 2 miliony korun, rádi si zaplatíme za klidný spánek pár desítek tisíc ročně. Pomineme amortizace a různé jiné triky pojišťovny, jde nám o princip put opcí, a to je právě pojištění.

Největší rozdíl mezi komoditními a opčním kontrakty je v právech a povinnostech kupujících. Pokud koupíte komoditní kontrakt, máte povinnost vyrovnat předmět kontraktu v době jeho vypršení. Dříve by vám díky tomu mohl před domem jednoho krásného dne zazvonit kurýr, že máte na nádraží třeba vlak vepřových půlek nebo pár cisteren ropy. Dnes už k fyzickému dodání téměř nedochází a vše je vyrovnáno finančně. (Tedy pokud opravdu vepřové půlky nebo cisternu ropy nepotřebujete.)

skoleni_29_6

Opce jsou velmi zajímavým a lukrativním nástrojem, pokud jim správně porozumíte. Během pravidelného seriálu vám postupně představím jejich potenciál, rizika i vhodnost použití na rozličné tržní podmínky. Příště budeme pokračovat s dalšími základními body.

Ludvík Turek, MAA – profesionální trader, zřizovatel a lektor vzdělávací agentury www.czechweal­th.cz, prezident České národní asociace technické analýzy, která v ČR reprezentuje mezinárodní asociaci IFTA.

Finanční reklama 2005
Nejlepší finanční reklama roku 2005 – rozhodněte, která finanční instituce měla v loňském roce nejlepší televizní reklamu! Zároveň se můžete zařadit do slosování o hodnotné ceny, jimž vévodí DVD přehrávač.

Anketa

Obchodujete s opcemi?

Autor článku

Ludvík Turek, MAA - profesionální trader, zřizovatel a lektor vzdělávací. Agentury www.czechwealth.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).