Hlavní navigace

Zdraží další nařízení EU vysavače?

27. 8. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: isifa.com
Co je motivem EU k zákazu vysavačů s vysokým příkonem? A vyplatí se vysavačem „předzásobit“?

Od 1. září si občané Evropské unie nebudou moci koupit vysavače s vyšším příkonem, než je 1600 wattů (W). Od roku 2017 se regulace ještě zpřísní, zakážou se vysavače s příkonem nad 900W. Normu by nejspíše nesplnila většina dnešních vysavačů, jelikož se jejich průměrný příkon většinou pohybuje kolem 1200W. Vysavače také budou muset mít energetické štítky od A do G – podobné, jaké dnes například najdeme u ledniček.

Marlene Holzner, tisková mluvčí komisaře pro energetiku Günthera Oettingerse, si od tohoto opatření na blogu slibuje, že spotřebitelé získají „lepší vysavače, než kdy dříve“. Podle ní nyní bude EU vyžadovat, aby všechny vysavače nejen fungovaly dobře, ale zabránilo se také plýtváním elektrickou energií, což by mělo zajistit kvalitní výrobky. Zmiňuje také klimatické změny: Samozřejmě, že samotné opatření zaměřené na vysavače samo o sobě nepřispěje k zastavení klimatických změn. Pokud však vezmeme v úvahu všechny produkty dohromady, pro které existují minimální požadavky na účinnost v EU, pak celkové úspory dosáhnou v EU třetinu cíle v rámci programu energetických úspor pro rok 2020, dodává Holzner. 

Sociolog a vysokoškolský učitel Petr Hampl je k plánům EU značně skeptický: Samozřejmě, že se jedná o naprostý nesmysl. Jestliže má být podle plánů evropské komise podstatná část elektřiny z obnovitelných zdrojů, proč omezovat její spotřebu? Počítal někdo vůbec dopady? uvedl Hampl.

Podle něj hlavním důvodem zavedení dané regulace bylo vykázat nějakou činnost a zdůvodnit vlastní užitečnost: Žádnou další motivaci za tím nehledejme. Pokud hrál roli i nějaký podvědomý motiv, mohlo to být testování, jak nesmyslné omezování jsou ještě občané ochotni si nechat líbit. I kdybychom akceptovali cíl snížení emisí, je na první pohled jasné, že zákaz vysavačů není efektivním způsobem, jak toho cíle dosáhnout, řekl Hampl s tím, že podle něj se postupuje i v tomto případě stejně jako jindy:

Subalterní úředník dostal nápad a jeho myšlenka prošla bez dalšího zkoumání celým byrokratickým procesem. Roli pravděpodobně hrálo i to, že se všech těch schvalovacích jednání účastnili výhradně lidé z té společenské vrstvy, kde je běžné mít služku, a kde tudíž chybí přímá zkušenost s vysáváním. Nedokážou si představit, jak obtížné je uklízet se slabým vysavačem, dodal Hampl. 

Hrozí, že spotřebitelé přijdou o nejlepší vysavače

Zajímavé také je, že regulace kritizuje internetová stránka levicově zaměřeného týdeníků The Guardian. Podle redaktorky Rebeccy Smithers, která se zaměřuje na spotřebitelská témata, ocenili spotřebitelé v Británii značkou Best Buy od ledna 2013 7 výrobků s tím, že 5 z nich mají motory s příkonem vyšším než 1600W. Za elektřinu u vysavače se značkou Best Buy a příkonem 2200W podle ní občané Británie utratí ročně kolem 27 liber (840 Kč), což je jen o 8 liber více (250 Kč), než u nejlepšího 1600 wattového vysavače, který se testoval. U nás je přitom elektřina ještě levnější, úspory tak budou logicky nižší.

Sací výkon a příkon 

Při nákupu vysavače se řada spotřebitelů orientuje údajem, jaký příkon má daný vysavač. Je to ale údaj o spotřebě elektrické energie a nic neříká o skutečné sací účinnosti vysavače. Je tedy důležité se dívat především na „sací výkon“, který napovídá, jak silně bude spotřebič vysávat.

Objevuje se také názor, že opatření zasáhne především nízko-příjmové skupiny. Řada levnějších vysavačů totiž má nízký sací výkon a výrobci se tak snaží nízký sací výkon kompenzovat nárůstem příkonu. Spotřebitel tedy utratil provozem vysavače o něco více elektrické energie, na druhé straně ale při koupi ušetřil – mohl si vysavač vůbec dovolit.

Zákaz také znamená, že spotřebitelé budou mít dočasně nižší výběr vysavačů, podle The Guardian především těch nejlepších. Výrobcům těch nejlepších vysavačů také bude trvat určitý čas, než se nové regulaci přizpůsobí. 

Jak také bylo uvedeno, spotřebitelé v roce 2017 čeká další změna – vysavače budou muset spotřebovávat elektřinu jen do 900W. Je tedy otázkou, nakolik výrobci budou schopni zvyšovat sací účinnost vysavačů a zdali nebudeme nuceni s těmito vysavači vysávat déle – v podstatě tak k žádným energetickým úsporám nedojde. 

CHP22

Koupit nebo nekoupit výkonný vysavač?

Značná část lidí se snažila snaze EU vzdorovat tím, že si kupovali vysavače do zásoby. Kdo koupil vysavač v roce 2013 před devizovými intervencemi, nebo alespoň počátkem roku 2014, pak mohl výrazně ušetřit. Obchodníci totiž na „vysavačovou mánii“ reagovali výrazným zdražováním. Podle porovnání cen serveru Heureka.cz „nejlepší“ vysavače s vyšším příkonem výrazně zdražily. Výrazně například zdražil vysavač Eletrolux Z 8810 Ultra one, který je také vítězem hodnocení dTest. Jeho průměrná cena dokonce také překonala hranici 5000 Kč, což je přibližně o tisíc korun více, než na počátku roku 2013. Zdražení však nastalo i u dalších „výkonných“ vysavačů, je tedy otázkou, nakolik je správné se vysavačem „předzásobit“. 

Průměrné a minimální ceny na porovnávači cen Heureka.cz
Autor: Heureka.cz

Průměrné a minimální ceny na porovnávači cen Heureka.cz u výrobku Eletrolux Z 8810 Ultra one

Podle sociologa Hampla se lidé unáhlují při nákupech vysavačů. Je totiž pravděpodobné, že se vysavače s vysokým příkonem na trhu objeví, ale budou oficiálně plnit jinou funkci: Obyvatelé EU jsou vynalézaví. Bude otázkou krátkého času, kdy někdo začne nabízet vysavače třeba pod označením generátor rámusu nebo něco podobného, co zatím nepodléhá regulaci, ukončil.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).