Hlavní navigace

Názor k článku Za dvoumilionový byt dostal desítky tisíc. Soud řekl, jak vypořádat podíl v bytovém družstvu od Josef Novák - Všichni diskutující, kteří nazývají družstevnictví bolševickým morem a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 8. 2018 13:12

    Josef Novák (neregistrovaný) ---.inext.cz

    Všichni diskutující, kteří nazývají družstevnictví bolševickým morem a podobnými výrazy, nějak moc zapomínají. Já si totiž vzpomínám, že podnikové a obecní byty za socialismu byly přidělovány především politicky angažovaným komunistům, případně potřebným profesím v obci (lékaři). Ti dostali od podniku nebo od obce byty zdarma. Po revoluci v rámci privatizace v našem okresním městě byl panelový dům zprivatizován tak, že ve 40 bytovce s byty o výměře 70 m2 byly byty prodávány za 70.000,- Kč a v případě úhrady v hotovosti byla dána ještě sleva 10 %. Ten poslední byt, na který neměl tehdejší nájemce finance, tak koupili všichni ostatní vlastníci za 70.000,- Kč do svého spoluvlastnictví. Nyní mají tyto byty na realitním trhu hodnotu 1,5 mil. Kč.
    No a obyčejní neangažovaní lidé museli vstoupit např. v roce 1970 do družstva. Počkali až na ně došla řada v pořadníku družstva a byl jim přidělen družstevní byt po úhradě základního členského podílu např. 30.000,- Kč. Potom měsíčně po dobu 30 let na základě předpisu nájmu hradili tzv. anuitu, což byla splátka státu za státní půjčku pro družstevní výstavbu bytů, čímž byly uhrazeny náklady na stavbu celého domu. V průběhu roku si vytvářeli fond oprav, ze kterého hradili opravy společných částí domu. Na základě ustanovení zákona o vlastnictví bytů si mohli družstevníci po roce 1994 převádět byty do vlastnictví.
    No a teď si to srovnejte a zvažte, kdo vlastně vydělal a kde vidíte ten socialistický přežitek. Zkrátka bývalí politicky angažovaní opět i po revoluci na tom vydělali a to je ten bolševický mor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).