Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Za dvoumilionový byt dostal desítky tisíc. Soud řekl, jak vypořádat podíl v bytovém družstvu od Josef Novák - Všichni diskutující, kteří nazývají družstevnictví bolševickým morem a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 8. 2018 13:12

  Josef Novák (neregistrovaný) ---.inext.cz

  Všichni diskutující, kteří nazývají družstevnictví bolševickým morem a podobnými výrazy, nějak moc zapomínají. Já si totiž vzpomínám, že podnikové a obecní byty za socialismu byly přidělovány především politicky angažovaným komunistům, případně potřebným profesím v obci (lékaři). Ti dostali od podniku nebo od obce byty zdarma. Po revoluci v rámci privatizace v našem okresním městě byl panelový dům zprivatizován tak, že ve 40 bytovce s byty o výměře 70 m2 byly byty prodávány za 70.000,- Kč a v případě úhrady v hotovosti byla dána ještě sleva 10 %. Ten poslední byt, na který neměl tehdejší nájemce finance, tak koupili všichni ostatní vlastníci za 70.000,- Kč do svého spoluvlastnictví. Nyní mají tyto byty na realitním trhu hodnotu 1,5 mil. Kč.
  No a obyčejní neangažovaní lidé museli vstoupit např. v roce 1970 do družstva. Počkali až na ně došla řada v pořadníku družstva a byl jim přidělen družstevní byt po úhradě základního členského podílu např. 30.000,- Kč. Potom měsíčně po dobu 30 let na základě předpisu nájmu hradili tzv. anuitu, což byla splátka státu za státní půjčku pro družstevní výstavbu bytů, čímž byly uhrazeny náklady na stavbu celého domu. V průběhu roku si vytvářeli fond oprav, ze kterého hradili opravy společných částí domu. Na základě ustanovení zákona o vlastnictví bytů si mohli družstevníci po roce 1994 převádět byty do vlastnictví.
  No a teď si to srovnejte a zvažte, kdo vlastně vydělal a kde vidíte ten socialistický přežitek. Zkrátka bývalí politicky angažovaní opět i po revoluci na tom vydělali a to je ten bolševický mor.

 • 2. 8. 2018 17:43

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Proto byly i byty podnikové. Podnik získal byty tak, že udělal něco pro stát = pro obec. Třeba postavil a částečně hradil provoz mateřské školy.
  Tzv. státní byty, které stát po r. 1990 převedl na obce, byly přidělovány i lidu obecnému, a sice na základě bodového ohodnocení. Jsi svobodný/á? 0 bodů. Oženil/vdala ses? + 5 bodů. Máš 1.dítě? + 10 bodů. Jakmile se dokončila výstavba domu a proběhla kolaudace, byly byty přidělovány těm, kdož měli největší počet bodů. Krásně to bylo vidět v Básníkách: 1.dovolená - 1.dítě - 2.dítě - samá pozitiva a sociální jistoty. Na přidělení bytu se např. v Plzni čekalo klidně i 20-25 let, pokud se dotyčný neoženil/nevdala a neměli děti.

 • 18. 1. 2019 16:01

  bob (neregistrovaný) 185.51.250.---

  Pokud bychom chtěli najít cestu k správnému hodnocení družstevnictví, držme se zákonů a vyhlášek, rozhodnutí soudu lze mít za spravedlivé až do doby, než si uvědomíme že vyloučení z družstva je možné hlavně ve spojení s neplatičem, tedy dluhy, ty dalšímožnosti lze mít pouze za virtuální, stejně o vyloučení rozhodují soudy a chování takového člena firmy která se nazývá Bytové družstvo musí pro vyloučení nést kriminální znaky, přeci vyloučení předchází výstraha před vyloučením a pro vyloučení musí jí nedbat a ve svém nezákonném chování chování pokračovat. Potom nevidím důvod, proč dlužník nemá , dle některých názorů, splatit své dluhy . A poté proč by mu měli ostatní slušní členové prodat joho Družstevní podíl k němuž přísluší právo užívat byt, když právě užívaný byt bývá v těchto případech ve zbídačeném stavu, za tržní cenu. Politizování Družstevního vlstnictví je hloupé a nemá s bytovými družstvy nic společného, poze se někdo namísto racionálního myšlení a příspění do diskuze vylévá své vlastní mindráky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).