Hlavní navigace

Z redakční schránky: Nejlepší karta pro cestování a jak rychle zbohatnout

31. 7. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Isifa
Banky bez pokladen mají své kouzlo do doby, než potřebujete vložit hotovost. A nevěřte zázrakům na rychlé zbohatnutí, někdo musí prodělat, aby si jiný užíval z vašich peněz.

Společný účet (nejen) pro manžele – spolumajitele

Již delší dobu hledám informace o nabídce mezi rodinnými bankovními účty. Bohužel takové aktuální shrnutí mi na internetu chybí. Mne konkrétně zajímá společný účet pro manžele, kde oba figurují jako majitelé účtu s rovnými právy. Existuje nějaký takový účet?

Toto téma jsme už částečně zpracovali v těchto článcích: Společný účet v bance, výhoda v životě i po smrti a Co se stane s bankovním účtem po vaší smrti?

Společný účet pro manžele, kde oba figurují jako spolumajitelé, nikoli jen jako disponenti, umí založit v ČR pouze Citibank a mBank. Citibank v letošním roce končí s osobním bankovnictvím a zůstává tak jen mBank. Nikdo jiný rovnocenný účet pro dva spolumajitele, nebo více spolumajitelů, nenabízí, vždy bude majitel jen jeden a další bude pouze disponent/-i.

Zázračné a rychlé zbohatnutí nezaručeno

Již řadu dní se objevuje na internetu pan Pavel Kováč a nabízí výdělky 30 tisíc eur měsíčně a víc, viz http://binary-profit.com/cz/. Jaký je Váš názor na toto?

Přestože nemusí jít vždy o podvod, je lepší na tyto „výzvy“ nereagovat. V těchto případech jde hlavně o získání nových zákazníků na bází placených leadů, kdy získatel za to dostane provizi a je mu zcela jedno, zda vyděláte nebo proděláte. Podstatná je sepsaná smlouva (či registrace) a vložení prostředků pro investování. Forexové obchodování umí být velmi ziskové, ale také velmi prodělečné. Zjednodušeně napsáno, někdo musí prodělat, aby vydělal druhý. Pravěděpodobně vy budete na té méně ziskovější straně.

Už samotná forma prezentace je za hranicí etického podnikání a nemůžete proto očekávat, že cílem těchto osob je udělat vás finančně nezávislým.

Zesplatnili nám hypotéku

Máme hypotéku na dům u banky. Vždy jsme hypotéku spláceli, akorát jednou jsme se zpozdili, ale vše se doplatilo. Jsme v insolvenčním řízení a banka nám najednou vypověděla smlouvu. Myslíme si, že je to kvůli insolvenci. Dům je přepsaný na syna a mysleli jsme, že to budeme normálně splácet. Co jim napsat, abychom o dům nepřišli nebo kdo by nám mohl poradit?

Pokud je proti vám vedeno insolvenční řízení, bance nic jiného nezbylo, musela smlouvu vypovědět a současně přihlásit svoji pohledávku. Pokud by to neudělala, o peníze by přišla. Zkuste se obrátit na Poradnu při finanční tísni, poradí vám další postup.

Rychlý výběr hotovosti v cizině

Potřebuji zřídit účet v ČR a vkládat české koruny, ale s tím, abych mohla vybírat v Ruské federaci z automatu ruble. Příklad: budu rychle potřebovat peníze, přítel mi je vloží na pokladně banky a já je v Rusku vyberu. Potřebuji banku, aby byla otevřená i o víkendu nebo aby přítel mohla vložit peníze někam nonstop. Kterou banku byste mi doporučili? Mně se hodně líbí Air Bank.

To, co popisujete, bude fungovat u drtivé většiny českých bank, které mají vlastní pokladny. Karty jsou napojené online přes autorizační centrum oproti zůstatku na účtu, takže není problém např. v Plzni vložit hotovost v CZK a během pěti minut ji vybrat v centru Vladivostoku v tamním bankomatu. V případě Air Bank to ale nepůjde, banka nemá pokladny a váš přítel by si musel vystačit s vkladomatem během pracovní doby pobočky. Potřebujete-li víkendový vklad hotovosti, z konkurenčních bank můžeme jmenovat Českou spořitelnu a Raiffeisenbank, které mají pobočky i v nákupních centrech a jejich pokladny jsou tak otevřené i o víkendu. Česká spořitelna má i nonstop vkladomaty (ne všude, ale dá se s tím žít).

Nejlepší kreditní karta pro cestování po USA

Chystám se na dva měsíce do USA a potřebuji poradit, jakou kreditní kartu si vybrat. Vím, že by mi mohla stačit debetní karta, ale tu už mám, a proto chci ještě raději kreditku. Jednak v USA kreditky „frčí“, ale hlavně budu mít i nějakou zásobu peněz. Nemám žádné dolary nazbyt, takže hledám kreditku v korunách.

Pokud jde o kreditní karty vhodné pro USA, doporučili bychom vám čtyři, řazené jsou abecedně:

Diners Club Pure+ Měšec

S kartou Diners Club nebudete mít v USA potíže, pokud by ji náhodou někde neakceptovali, nahradíte ji debetkou k vašemu účtu.

 • V ceně velmi dobré pojištění.
 • Bezpečná karta, bezproblémové reklamace.
 • Výběry hotovosti jsou v bezúročném období.
 • Za platby získáváte body, ty směníte za hodnotné zboží nebo služby (žádné šunty).
 • Roční poplatek 990 Kč za vše.
 • Úroková sazba první rok 0–4,9 % p.a., poté 13,90 % p.a. (pro nulovou sazbu musíte napsat k nám redakce)
 • Bezúročné období 55 dnů.
 • Klientské akce (pozvánky, slevy apod.)

 • Standardní kurzy USD->CZK.
 • Nemá čip a není bezkontaktní (v USA vám to vadit nebude).
 • Horší akceptace, zkrátka ji všude neberou.

Kreditní karta Cetelem

 • Top karta na českém trhu co do zúčtovacích kurzů, používá kurzy MasterCard, ušetříte s ní.
 • Bezpečná karta, nelze ji použít na internetu ani pro MO/TO transakce.
 • Čipová, lze vydat i bezkontaktní nálepku (0 Kč)
 • Když ji nepoužíváte, neplatíte za ni (jinak 59 Kč měsíčně/708 Kč ročně)
 • Z každé transakce vrátí 2–4% zpět.
 • Bezúročné období 55 dnů.

 • Nemá v ceně pojištění.
 • Drahé výběry z bankomatů a úročí se.
 • Úroková sazba je 22,68 % p.a.

MC Miles & More Standard nebo MasterCard Agip

 • Tyto dvě karty mají hlavně výhodu v zúčtování USD, rovněž používají středové kurzy MasterCard.
 • Věrnostní program čerpacích stanic Agip (již nerelevantní, koupila je maďarská společnost Mol) a Lufthansy.
 • U Agip je nižší poplatek 480 Kč ročně.

 • Pokud nejste členkou věrnostních programů, tak využijete jen výhodu lepších kurzů.
 • Úroková sazba 23,40 % p.a.
 • Bezúročné období jen 45 dnů.

Volili bychom mezi Diners Club a Cetelem. Pokud jste klientkou UniCredit Bank, pak ani ta cesta není špatně. Jinou věcí je případná ztráta karty: Diners Club vám do USA pošle novou, nebo ji vydá přímo tam, s Cetelem to bude přinejmenším komplikované a v UniCredit Bank za to hodně zaplatíte. Vše má svá pro a proti, musíte zvážit priority.

skoleni_29_6

Banky bez pokladen

Potřebuji vložit hotovost do mBank, ale nemá pokladny. Co s tím mám dělat?

Pokud potřebujete vložit hotovost obecně do banky či záložny bez pokladen, tj. nejen do mBank, ale také do Citfinu, Equa bank či ING Bank, máte dvě cesty. První vede přes poštu a poštovní poukázku typu „A“. Peníze se na účet připíšou do dvou dnů (D+2). Equa bank dokonce první hotovostní vklad přes poštu proplatí. Druhou cestou je vklad na pokladně jiné banky ve prospěch mBank. Za tuto službu ale zaplatíte vysoký poplatek, běžně 100 Kč + 1 % z částky. navíc ne všechny banky to umí. Bezpokladnová Air Bank má alespoň vkladomaty, s mBank raději jděte na poštu, nebo požádejte někoho z přátel, aby vám poslali peníze, které jim dáte v hotovosti. Pokladny jsou prostě drahá legrace a levnější banky dobře vědí, proč je nemají.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).