Hlavní navigace

Airbnb, Booking.com a Tripadvisor. Zkuste cestovat na vlastní pěst

3. 8. 2015
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Europ Assistance
Někteří, aby ušetřili, vyčkávají na zájezdy last minute. Snížit náklady na dovolenou je také možné individuálním naplánováním ubytování. Poradíme vám, jak na to.

V Česku tolik oblíbené zájezdy last minute ztrácejí na atraktivitě. Týkají se totiž většinou destinací, které v současné politické situaci budí spíše představu nečekaných komplikací než pohodového relaxu – ekonomická krize v Řecku, uprchlíci v Itálii a Španělsku, extrémisté v Egyptě a dalších severoafrických zemích.

Není tedy divu, že opatrní Češi hledají alternativy k turistickým letoviskům, a dovolenou si plánují sami – v bezpečných lokalitách. Pokud pomineme dopravu na místo dovolené, je třeba si zajistit ubytování. Pomoci mohou tři servery, které nabízejí cestovatelům ubytování za nízké ceny. Jedná se o Airbnb.cz, Booking.com a Tripadvisor.cz.

Tip: Český rezervační server A-Hotel.com

Levné ubytování po ČR a celém světě můžete rezervovat i přes český rezervační server A-Hotel.com. Jeho provozovatelem je společnost Athos Travel (spřátelená společnost vydavatele Internet Info). S rezervací získáváte i e-mailový, telefonický nebo osobní zákaznický servis v češtině.

Airbnb.cz – jedinečné lokality a jedinečné zkušenosti

Airbnb.cz je projekt tří mladíků ze San Franciska. Založili ho v roce 2008 a v posledních zhruba třech, čtyřech letech se stal opravdovým fenoménem. Je postaven na tom, že soukromníci či drobní podnikatelé nabízejí unikátní prostory pro pronájem. A označení prostory je zcela na místě: najdete tu nabídky od klasických pokojů v bytě či domku až po pronájmy hradů, lodí či domů v korunách stromů nebo iglů.

Jak to funguje?

Cestovatel se musí na serveru zaregistrovat a vytvořit si osobní účet. Na webu zadá lokalitu, termín, kdy ji chce navštívit, a počet osob, které se zde chtějí ubytovat. Tyto základní charakteristiky může doplnit ještě dalšími požadavky přes tzv. filtry. Poté se mu na mapě zobrazí nabídky označené cenou za jednu noc za danou lokalitu (tedy nikoli za osobu, ale za místo). Jednotlivé nabídky lze rozkliknout a zobrazit podrobnosti. Zde jsou většinou fotografie, vybavení, základní popis (pozor, ten někdy bývá v jazyku dané země, nikoli v angličtině) a hodnocení ostatních. Právě ona hodnocení cestovatelům poměrně hodně napoví, jaká je komunikace s hostitelem, zda vše bylo v pořádku a popis odpovídal skutečnosti.

Pokud již máte vybrané ubytovaní, lze napsat hostiteli přes odkaz Napiš hostiteli umístěný na počátku nabídky. Je vhodné se představit a říci pár vět o sobě a svých spolucestovatelích.

V případě, že jste pravidelným uživatelem Airbnb, tak si hostitel o vás může najít informace včetně hodnocení od hostitelů, u nichž jste již pobýval v minulosti. Jestliže je vše v pořádku, následuje předschválení rezervace, kterou musíte potvrdit většinou do 24 hodin. Platba je možná kartou a peníze Airbnb.cz „blokuje“ do doby, než je ubytování realizováno.

Server nabízí také upozornění e-mailem či formou sms na blížící se rezervaci. Před ní je vhodné napsat hostiteli podrobnosti o příjezdu. Skvělou věcí je též palubovka, kde v přehledném sumáři najdete vše potřebné o daném ubytovaní. Palubovky se řadí chronologicky, takže máte přehled o termínech jednotlivých ubytování.

Zkušenost uživatelky

Server jsem objevila před dvěma lety při cestě do Chorvatska. A od té doby na něj nedám dopustit, už jinak necestuji. Láká mne na něm zejména to, že v dané lokalitě poznám místní lidi, kteří jsou vždy ochotní mi pomoci, poradit nebo třeba i doporučit nějaké místo k návštěvě. Dále pocit soukromí, který mi v klasických hotelech chybí, a také to, že zjistím, jak v dané lokalitě lidé bydlí a žijí. V minulosti jsem využila i Booking.com, ale měla jsem s ním velmi špatné zkušenosti. Fotografie většinou neodpovídaly skutečnému stavu ubytování. U Airbnb.cz jsou fotografie daleko přesnější a recenze výstižnější a vyhnu se tak nemilému zklamání, říká 36letá Karla Mráčková, manažerka komunikace.

Booking.com – ubytovací matador, který zná téměř každý

Booking.com působí na trhu téměř dvacet let. Založen byl roku 1996 a sídlí v Amsterodamu. Je zaměřen zejména na levné hostely, bed and breakfast (postel a snídaně), penziony, apartmány, ale i hotelové resorty.

Jak to funguje?

Není nutné být přihlášen, ale zaregistrovaný uživatel má další výhody (slevy, akční nabídky). Hledání je opět velmi jednoduché, stačí zadat lokalitu a termín pobytu. Opět zde můžete volit další kritéria, například cenové rozpětí za jednu noc v daném hotelu (lze jich zaškrtnout i více). Poté se vám objeví seznam, kde jsou uvedeny základní informace – fotografie, průměrné hodnocení, cena za nejlevnější pokoj dle zadaných kritérií (včetně případné slevy), adresa a informace o rezervaci a podmínky zrušení.

Po rozkliknutí vybraného odkazu najdete podrobný popis (zde v češtině, což je velkou výhodou), přednosti daného ubytování (například free wifi), rozšířené nabídky o další pokoje, hodnocení a počet lidí, kteří si dané ubytování právě prohlížejí či odkud byla udělána poslední rezervace. Podmínky a informace o lokalitě jsou přehledné, stručné, ale dostatečné.

Velkou výhodou serveru je to, že lze nabídky srovnávat podle cen, hodnocení či vzdálenosti od centra. Navíc lze provést pouze rezervaci daného místa bez předplatby – ubytování lze zaplatit v den příjezdu (pokud cestujete do zahraničí, je nutné počítat s možnou změnou valutového kurzu mezi rezervací a termínem pobytu). Navíc zrušení u mnohých pokojů do uvedeného data je zcela zdarma. Rezervace se dají též upravovat a měnit. Po provedení rezervace obdržíte e-mailem nebo přes mobilní aplikaci potvrzení, kterým se prokážete na místě ubytování. Platit lze kartou.

Zkušenost uživatelky

Booking.com je pro mne takřka vždy první a zároveň i poslední volba při hledání ubytování. Ať už jsem jela do známého letoviska u moře, Londýna nebo na jižní Moravu, vždy jsem si mohla vybírat z několika možností ve více cenových kategoriích. Nikdy jsem neměla s rezervací problém, to co jsem si našla na stránkách, platilo.  Což je důvod, proč ho preferuji před Airbnb, kde se mi několikrát stalo, že dle kalendáře bylo volno, udělala jsem rezervaci, z účtu se mi strhla celá částka a pak mi majitel napsal, že si zapomněl kalendář aktualizovat a já 14 dní čekala, než jsem dostala peníze zpátky. Nic podobného se mi s Booking.com nestalo. Hodně se ale dívám i na recenze a poctivě je tam i sama po dovolené napíšu. Do hotelu s hodnocením pod 7 (ve škále do 10) bych nešla… U Booking.com je také dobré to, že stálým uživatelům posílá do mailu exkluzivní tajné nabídky, lze tak objevit vážně finančně zajímavé ubytování, říká 26letá PR specialistka z ADisonu Hana Pavlínová.

Tripadvisor.cz –  více než jen ubytování

Tripadvisor.cz nenabízí jen ubytování, ale je cestovatelským komunitním webem, založeným v roce 2000 v USA, kde jednotliví cestovatelé sdílejí své zkušenosti na ubytování, atrakce, stravovací zařízení a destinace. Lze zde najít i nabídky letenek. Pro ty, kteří mají rádi rychlé vyhledávání, web poskytne kompletní plán cesty na jednom místě. Server sdružuje nabídky různých webů (například Booking.com, Hotels.com atd.) a provádí porovnání cen. Zaměřuje se tedy hlavně na hotely, hostely a bed and berakfast.

Jak to funguje?

Můžete, ale i nemusíte být registrovaným uživatelem. Registrace je vhodná pro psaní recenzí, případně pro čtení těch, které jsou dostupné jen registrovaným uživatelům. Stejně jako na ostatních serverech zadáte pro vyhledání ubytování nejprve požadavky – destinaci, termín a objeví se nabídka. Tu můžete dále selektovat dle nabízených filtrů (cenové rozpětí, styl, vybavení atd.), případně zvolit jeden ze seznamů nabízených ubytovacích zařízení (trendy, romantické, doporučené, nejvýše hodnocené atd.). Nabídky dále můžete třídit podle ceny, pořadí, dostupnosti či vzdálenosti.

Poté, co si kritéria nastavíte tak, aby vám vyhovovala, zobrazí se seznam. Zde najdete úvodní foto, průměrné hodnocení (počet bodů z pěti možných), pořadí ubytování dle hodnocení v celkovém počtu zařízení v dané lokalitě a seznam webů, které ubytování nabízejí. Po rozkliknutí nabídky najdete opět kompletní a rozsáhlé informace. Kromě přehledu zmiňované recenze, umístění, vybavení.

Specialitou webu jsou doporučení stran konkrétního pokoje (například lepší pokoj s okny do dvora než s výhledem na město kvůli ruchu z ulice) a také fotografie cestovatelů. Ty daleko více řeknou o skutečném stavu ubytování než profesionálně upravené oficiální fotografie. Možná právě díky nim si to s daným pobytem rozmyslíte.

Zkušenost uživatele

Airbnb prakticky nevyužívám, bohužel zde postrádám možnost pokročilého filtrování, zejména řazení nabídek podle ceny. Přesně naopak je to u Booking.com, kde se řídím podle třech základních kritérií: podle lokality (např. pokud jedu na sportovní událost či konferenci, nechci mít hotel na druhém konci města, a tak si zadám vzdálenost od konkrétního bodu), podle ceny (možnost zadat si rozpětí a úroveň ubytování) a podle hodnocení ostatních uživatelů / hostů. V případě, že mám finální předvýběr, prověřím hotel i na Tripadviser.cz, kde se zaměřuji na celková hodnocení od všech uživatelů, fotografie hotelu od ostatních reálných uživatelů a umístění v žebříčku hodnocení v dané lokalitě. Občas se mi stane, že na Tripadviser.cz najdu lepší hotel s jen o něco málo vyšší cenou, ale vzhledem k lepšímu hodnocením mu dám přednost. V případě, že se jedná o pobyt delší než sedm dní, srovnávám s nabídkou klasických cestovních kanceláří. Hodnotím poměr náklady na vlastní ubytování, letenku a stravování. Občas se totiž stane, že cena přes cestovku je nakonec v souhrnu nižší, což platí zejména o blízkých destinacích, hodnotí 32letý majitel firmy Kapesní svět Petr Langer.

Závěrečné shrnutí (nejen) pro cestovatele

Tato malá exkurze po třech serverech nabízejících individuální ubytování nemá žádného vítěze. Záleží totiž na cestovateli, co preferuje.

Pokud mu jde především o poznávání netradičních míst a o setkání s místními lidmi, tak by měl vyzkoušet Airbnb.cz. V tomto případě by si měl být už cestou velmi jistý, protože storno podmínky jsou u každého ubytování jiné – dle nastavení hostitele.

Naopak pokud preferuje levné ubytování a ještě si není tolik jist tím, že opravdu pojede, vyplatí se Booking.com.

U náročnějších cestovatelů, kteří si chtějí cestu připravit do detailů včetně atrakcí a restaurací, se určitě vyplatí věnovat čas a energii do Tripadvisor.cz. Jeho výhodou jsou také různé mobilní aplikace, které pro cestovatele nabízí.

skoleni_29_6

Z hlediska ceny je pak nejvýhodnější Airbnb.cz, který dokáže nabídnout nejlepší poměr cena / kvalita. V případě, že preferujete přehledné srovnání cen u jedné nabídky a o nejnižší cenu vám až tolik nejde, vyplatí se Tripadvisor.cz.

Server Jazyk Počet nabídek Srovnání cen Platba Poplatky Upozornění
Airbnb čeština více než 1,5 milionu ne kartou předem, dárkovým poukazem ano – airbnb.cz, případně za úklid sms, e-mail, aplikace
Booking.com čeština přes 700 tisíc ano kartou předem nebo na místě ne – zrušení rezervace je většinou bez poplatku e-mail, aplikace
Triadvisor čeština 4,9 milionů ubytování, atrakcí a restaurací ano dle podmínek jednotlivých serverů ne – ale mohou ho účtovat jednotliví poskytovatelé služeb dle nabídky poskytovatele ubytování

Modelový příklad

  • Dovolená pro dva (pár), relax u moře.
  • Od 15. do 22. srpna 2015.
  • Ubytování se snídaní.
  • Destinace: Carnac/Bretaň, Francie.
Server Cena (celkem za pobyt)* Typ ubytování
Airbnb.cz 11 524 Kč soukromý pokoj se snídaní
Booking.com 16 079 Kč hotel s možností snídaně za cenu 230 Kč na den
Triadvisor.cz 19 863 Kč hotel s možností snídaně za cenu 297 Kč na den

*Nabídky aktuální k 29. červenci 2015.

Autor článku

Autorka se věnuje už přes deset let oboru public relations, a to oblasti finančních klientů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).