Hlavní navigace

Názor k článku Vyšší důchody pro všechny. Babišova vláda prosazuje změny za desítky miliard korun od ViR - Paní Jarmilo, podle ozdrojovaného článku zde https://www.finance.cz/500483-duchod-nahradovy-pomer/ (zdroj...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 3. 2018 22:38

  ViR

  Paní Jarmilo, podle ozdrojovaného článku zde https://www.finance.cz/500483-duchod-nahradovy-pomer/ (zdroj je „Statistisches Jahrbuch 2017 (Das Statistische Bundesamt)“) nemáte pravdu.

  Náhradový poměr mediánu státní penze ve věkové kategoriii 65 - 74 let ve srovnání s mzdovým mediánem zaměstnanců ve věkové kategorii 50 - 59 let činí v Německu 46 %. A světe div se, v ČR to je 51 %. Nebo-li, Němci jsou na tom u státní penze hůře.

  Co je ale podstatné je, že pokud se bavím s "penzisty ze západu", tak mi většina z nich sdělí celkovou částku, s dodatkem, že z toho je xy z fondu, nebo zaměstnanecká penze, přičemž to xy zpravidla dělá tak třetinu i více celkové částky.

  Nebo-li, speciálně v Německu a Holandsku si lidé po poměrně dlouhou dobu odkládali "něco bokem" a pobírají to jako penzi.

  U nás už si sice dnes spoří lidé také, ale většinou začínají pozdě a spoří málo, takže to pak většinou vyčerpají jednorázovou částkou a je hotovo. (Já si, když odrostly děti, začal odkládat desetinu výdělku, s tím, že čerpat bych začal až už nebudu schopný si k důchodu přivydělat. Sice mne to nespasí, ale mělo by to pomoci.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).