Hlavní navigace

Tip: Volejte zadarmo ze zahraničí z mobilního telefonu

24. 1. 2011
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Evropská unie reguluje cenu volání mezi členskými státy tak, že nastavuje maximální možné ceny. Ty se budou v červenci opět snižovat. Mimo EU si připlatíte, ale volat se dá i levněji.

Strávil jsem nedávno víkend v zahraničí, a protože bez mobilu již neudělám ani krok, měl jsem ho s sebou. Již zanedlouho po přistání mi signalizoval příchozí hovor. Vzal jsem ho a ze sluchátek se ozval technik, který si se mnou chtěl domluvit schůzku opravy v domácnosti. Když jsem mu oznámil, že jsem momentálně v Barceloně a tudíž bude muset několik dní počkat, lehce se zhrozil. Lekl se ceny za volání do zahraničí. Mě to inspirovalo k tomuto textu, před jehož začátkem si zkuste zodpovědět následující otázky.

Kolik zaplatíte, když voláte na české číslo, které se momentálně nachází v zahraničí? Platíte v zahraničí za příchozí hovory? Jaké jsou ceny hovorů a sms zpráv prováděných v zahraničí?

Na první dvě otázky vám odpoví tisková mluvčí T-Mobile Martina Kemrová: Pokud zákazník volá na české číslo, které se pohybuje v  zahraničí, zahraniční náklady nese volaný účastník formou příchozího hovoru v  roamingu. Volající platí pouze domácí hovor, nemůže tušit, že se dané číslo pohybuje v  zahraničí. Stejné je to i u zbývajících operátorů. Výše zmíněný technik se tedy hrozil zcela zbytečně.

Eurotarif určil hranice

V současnosti jsou ceny telefonování ze zahraničí v rámci Evropské unie regulovány nařízením Evropské komise. Ta zavedla tzv. Eurotarif, který od roku 2008 určuje mobilním operátorům, jaké mají být maximální ceny za volání mezi unijními státy. Tato maximální cena se přitom každoročně snižuje, což skončí s červencem tohoto roku.

Nyní je horní hranice za roamingové volání ze zahraničí nastavena na úrovni 0,39 EUR za minutu volání, toto maximum se od 1. července 2011 sníží na 0,35 EUR. Za minutu příchozího hovoru zaplatíte v zahraničí maximálně 0,15 EUR, od července to bude 0,11 EUR. Maximální cena za odeslanou SMS zprávu se již měnit nebude, zůstane na 0,11 EUR. Všechny ceny jsou bez DPH, u nás se za telekomunikační služby platí horní sazba 20 %.

U odchozích zahraničních volání určila zároveň Evropská komise takové pravidlo, že operátoři mohou stanovit minimální dobu hovoru na maximálně půl minuty, poté již musí vyúčtovávat po sekundách. U příchozích hovorů musejí operátoři vyúčtovávat po sekundách již od samého začátku hovoru.

Eurotarif se vztahuje na evropskou sedmadvacítku a z pravidel stanovených Evropskou komisí také na Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Nezahrnuje tak zatím třeba oblíbené Chorvatsko. Ze zdejších operátorů ho do základního roamingového tarifu zahrnul pouze Vodafone (tarif označuje World Roaming), který jako jediný přidal do skupiny zemí, ze kterých můžete volat levněji, také Švýcarsko. O kolik to jinde vyjde dráž, ukazují následující cenové přehledy jednotlivých operátorů. Operátora U:fon v přehledu nenajdete. Proč? Naše síť a technologie bohužel neumožňuje poskytovat roamingové služby, takže volání ze zahraničí z čísel či telefonů U:fona v současnosti není možné, řekla nám marketingová a obchodní ředitelka společnosti Jana Studničková.

O2 – z Thajska za 12 Kč za minutu

Základní ceny roamingu u O2 (vč. DPH)
Položka (ceny vč. DPH) Zóna 1 Zóna 2 Zóna 3
Odchozí hovor (Kč/min) 11,93 42 66
Příchozí hovor (Kč/min) 4,59 24 54
SMS zpráva (Kč) 3,3 12 12
MMS zpráva (Kč) 9,5 9,5 9,5

Zóna 1: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guyana, Gibraltar, Guadeloupe, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Martinique, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Reunion, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Vatikán, Velká Británie

Zóna 2: Albánie, Andorra, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Faerské ostrovy, Guernsey, Chorvatsko, Jersey, Kosovo, Makedonie, Manský ostrov, Moldavsko, Monako, Srbsko, Černá Hora, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina

Zóna 3: zbytek světa

Účtování po sekundách platí pouze u volání v zóně EU, u ostatních účtování probíhá po minutách. Eurotarif je základní nabídka promítnutá v tabulce.

O2 dále nabízí speciální roamingový tarif O2 Smart Roaming, který je určený pro 14 oblíbených turistických destinací – Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Itálie, Španělsko, Francie, Řecko, Kypr, Malta, Tunisko, Turecko, Egypt, Thajsko, Malajsie. Tento tarif se jistě vyplatí cestovatelům, kteří míří do jedné z vybraných zemí mimo EU. U unijních zemí spočívá jediná výhoda tohoto tarifu v 30 minutách příchozích hovorů zdarma, jinak je zde trochu dražší minuta za odchozí hovor (12 Kč/min.), znatelně dražší jsou SMS (10 Kč), cena MMS zůstává stejná ve všech tarifech a územích (9,5 Kč). Mínusem je také účtování každé započaté minuty.

Nevýhodnost tarifu Smart Roaming v EU zvyšuje také cena za volání v zemích EU, které nejsou mezi vybranými pro tento tarif. Cena za odchozí hovor se zvedá z 11,93 Kč/min. na 30 Kč/min, minuta příchozího hovoru podraží z 4,59 Kč na 24 Kč. Dražší je také cena SMS (ze 3,30 Kč na 10 Kč). Platí ale, že vám Smart Roaming ve vybraných zemích mimo EU ušetří. Ukážeme si to na příkladech.

Příklad: Voláte z Chorvatska. Čtyřminutový hovor vás podle ceníku Eurotarif (základní roaming) vyjde na 168 Kč. S tarifem Smart Roaming zaplatíte 48 Kč.

Příklad: Voláte z Thajska. Čtyřminutový hovor vás podle ceníku Eurotarif (základní roaming) vyjde na 264 Kč. S tarifem Smart Roaming zaplatíte 48 Kč.

Příklad: Voláte z Německa. Čtyřminutový hovor vás podle ceníku Eurotarif (základní roaming) vyjde na 47,72 Kč. S tarifem Smart Roaming zaplatíte 120 Kč.

Tip na levné hovory s O2

Pokud máte paušál na mobilní služby O2, stačí, když den předem změníte své stávající roamingové zvýhodnění na SMART ROAMING. Je to zdarma a můžete si užívat 30 bezplatných minut příchozích hovorů ve vybraných zemích. Více SIM znásobuje počet minut.

Podobně postupujte, pokud víte o někom, kdo má „nepotřebnou“ SIM O2 v době, kdy budete cestovat (existují i tarify bez měsíčního paušálu a roaming je možné aktivovat i u předplacených karet), jednoduše si ji půjčíte.

Na takové číslo O2 můžete přesměrovat i vaše číslo jiného mobilního operátora. Volající platí běžnou sazbu, jako by volal na vaše číslo a vy platíte přesměrování ze svého čísla na číslo O2. Vyplatí se to zvláště ve chvíli, kdy máte hodně volných tuzemských minut.

T-Mobile – do USA s Cestovatelem

Základní ceny roamingu u T-Mobile (vč. DPH)
Položka (ceny vč. DPH) Zóna 1 Zóna 2 Zóna 3 Zóna 4
Odchozí hovor (Kč/min) 11,93 34,8 54 96
Příchozí hovor (Kč/min) 4,58 18 42 66
SMS zpráva (Kč) 3,36 9,6 10,8 15,6
MMS zpráva (Kč) 16,80 (12,– Slovensko) 16,8 21,6 21,6

Zóna 1: země EU + Norsko, Island, Lichtenštejnsko + Alandské ostrovy, Azorské ostrovy, Francouzská Guyana, Gibraltar, Guadeloupe, Kanárské ostrovy, Madeira, Martinik a Réunion

Zóna 2: Albánie, Andorra, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Faerské ostrovy, Chorvatsko, Moldavsko, Monako, Švýcarsko, Tunisko, Turecko a Ukrajina

Zóna 3: Rusko, Afrika, Asie, Austrálie a Oceánie, Severní Amerika

Zóna 4: Jižní a Střední Amerika včetně Karibiku; satelitní sítě; mezinárodní čísla s prefixem 00800

Nad rámec základního roamingu (Happy roaming + EU) si u T-Mobile můžete zdarma aktivovat ještě roamingové varianty Cestovatel a WorldClass. Narozdíl od Eurotarifu u těchto roamingů operátor účtuje volání po celých minutách (platí i pro základní variantu mimo EU).

Cestovatel je roaming, se kterým T-Mobile nabízí volání ze zahraničí, kde působí (kromě Česka 11 zemí), za cenu minuty 4,80 Kč, ke které přičte 34,80 Kč tzv. sestavovací poplatek (když se dovoláte, platíte ho). Cestovatel přichází v úvahu, pokud jedete na Balkán nebo do USA a chcete odtamtud pravidelně volat několik minut nebo pokud chcete posílat SMS (5 Kč) nebo MMS (10 Kč) zprávy. Všechny uvedené ceny jsou přitom již včetně DPH.

Příklad: Voláte z Chorvatska. Čtyřminutový hovor vás podle ceníku Happy roamingu (základní roaming) vyjde na 139,20 Kč. S roamingovým zvýhodněním Cestovatel zaplatíte 54 Kč, tedy 13,50 Kč /min.

WorldClass je roaming, který T-Mobile nabízí ve státech, kde má partnerské sítě, jsou to vybrané státy Evropy a USA. Využijete ho tedy nejspíše jenom tehdy, pokud máte T-Mobile a jedete do Švýcarska či USA. S WorldClass roamingem si zvýhodníte cenu za minutu hovoru na 20,40 Kč, příchozí hovory a SMS zprávy se účtují podle základního roamingového tarifu.

Příklad: Voláte ze Švýcarska. Čtyřminutový hovor vás podle ceníku Happy roamingu (základní roaming) vyjde na 139,20 Kč. S roamingovým zvýhodněním WorldClass zaplatíte 81,60 Kč.

Příklad: Voláte z USA. Čtyřminutový hovor vás podle ceníku Happy roamingu (základní roaming) vyjde na 216 Kč. S roamingovým zvýhodněním Cestovatel zaplatíte 54 Kč, tedy 13,50 Kč /min. S roamingovým zvýhodněním WorldClass zaplatíte 81,60 Kč.

Tip na levné hovory s T-Mobile

Jestliže bez mobilního telefonu nemůžete pomalu ani dýchat, T-Mobile má v nabídce roamingový balíček s názvem Příchozí volání – Evropa. Stojí 598,80 Kč měsíčně a nabízí 250 příchozích minut v celé Evropě. Minuta příchozího hovoru tak vyjde na 2,40 Kč (včetně daně).

Zajímavé je to zvláště pro ty, co cestují do zemí nebo přes země sice na geografickém území Evropy, ale nikoli v Evropské unii (Albánie, Bělorusko, Chorvatsko, Makedonie, Srbsko, Turecko, Švýcarsko, apod.), protože u takovýchto zemí neplatí běžné EU zvýhodnění a ceny roamingu tvrdě pocítíte.

Vodafone – Passport pro dlouhé hovory

Základní ceny roamingu u Vodafone (vč. DPH)
Položka (ceny vč. DPH) Zóna 1 Zóna 2 Zóna 3
Odchozí hovor (Kč/min) 11,9 30,26 60,51
Příchozí hovor (Kč/min) 4,55 17,66 35,3
SMS zpráva (Kč) 3,35 9,6 14,4
MMS zpráva (Kč) 11,4 11,4 11,4

Zóna 1: Andorra, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guayana, Gibraltar, Guadeloupe, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Manský ostrov, Martinik, Monako, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie 

Zóna 2: Albánie, Americké Panenské ostrovy, Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba, Austrálie, Barbados, Bělorusko, Bermudské ostrovy, Bosna a Hercegovina, Britské Panenské ostrovy, Černá Hora, Čína, Dominikánská republika, Egypt, Grenada, Haiti, Indie, Izrael, Jamaica, Japonsko, Jihoafrická republika, Kajmanské ostrovy, Kanada, Korejská republika, Kosovo, Makedonie, Maroko, Mexiko, Moldávie, Nový Zéland, Ostrovy Turks a Caicos, Portoriko, Singapur, Společenství Dominika, Srbsko, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Ukrajina, USA, Vietnam, Západní Samoa 

Zóna 3: Afghánistán, Alžír, Angola, Argentina, Arménie, Ázerbajdžánská republika, Bahrajn, Bangladéš, Bolívie, Brazílie, Burkina Faso, Chile, Ekvádor, Filipíny, Gabon, Gambie, Ghana, Gruzie, Guatemala, Guinea, Honduras, Hongkong, Indonésie, Irák, Írán, Jemen, Jordánsko, Kambodža, Kapverdy, Katar, Kazachstán, Keňa, Kolumbie, Kongo, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzsko, Libanon, Libérie, Libye, Macao, Madagaskar, Malajsie, Maledivy, Mauricius, Mongolsko, Mosambik, Namibie, Niger, Nigérie, Nikaragua, Omán, Pákistán, Panama, Paraguay, Peru, Rusko, Salvador, Saúdská Arábie, Senegal, Seychely, Spojené arabské 

Jak už bylo zmíněno výše Vodafone jako jediný z operátorů přidal k zemím EU, odkud se telefonuje za nejlepší (regulované) ceny Švýcarsko a Chorvatsko.

Jako zvýhodněnou variantu roamingového tarifu pro ty, kteří se chystají ze zahraničí volat zcela běžně, má Vodafone přichystanou variantu Passport. Ta umožňuje volání za tarifní ceny platné na volání v Česku se spojovacím příplatkem. Ten se platí vždy, pokud se dovoláte, a dále pak za každých dalších započatých 20 minut. V zóně jedna spojovací příplatek činí 22 Kč, v zóně dva 50 Kč a v zóně tři 80 Kč. Všechny ceny jsou včetně DPH.

Výhodnější u delších hovorů bude také cena příchozích hovorů, účtuje se jen spojovací poplatek. Cena SMS a MMS zpráv je stejná jako v základním roamingovém tarifu. Na rozdíl od zbylých dvou operátorů Vodafone i u zvýhodněného roamingu účtuje po první provolané minutě po sekundách.

Pro výpočet příkladů si zvolíme tarif 300 Naplno, kde volání do cizí sítě v Česku vyjde na 4,20 Kč.

Příklad: Voláte z Německa. Desetiminutový hovor vás podle běžného roamingového tarifu vyjde na 119 Kč. S tarifem Vodafone Passport zaplatíte 64 Kč.

skoleni_8_6

Příklad: Voláte z USA. Desetiminutový hovor vás podle běžného roamingového tarifu vyjde na 302,6 Kč. S tarifem Vodafone Passport zaplatíte 92 Kč.

Tip na levné hovory pro světoběžníky

Global world SIM

Jestliže s mobilním telefonem cestujete velmi často, vyplatí se vám vybrat jednu z univerzálních „cestovatelských“ SIM. Jde o speciální SIM často virtuálního zahraničního operátora, která nabízí lepší ceny odchozích a příchozích hovorů, než jsou u českých operátorů. Známým průkopníkem byla společnost United Mobile, do doby, než ze dne na den přestala služby nabízet.

My máme vyzkoušenou SIM estonského mobilního operátora EMT. Tento mobilní operátor přeprodává své SIM různým virtuálním operátorům na celém světě, kteří je pak vydávají za „své“ SIM. Velmi dobrou a funkční službou se zákaznickým servisem pracující pod EMT je OneSimCard.com. Nabízí bezplatné příchozí hovory v 75 zemích včetně ČR a odchozí hovory z neevropských zemí jsou na třetinové sazbě než s českým operátorem. Nevýhodou je, že volající vám volá na estonské mobilní číslo (+372). Jde o předplacenou službu, ale s pomocí platební karty lze nastavit samodobíjení, pokud vám kredit klesne pod vámi stanovenou výši. Hovor funguje na principu zpětného volání.

Další alternativy (nebo klony) globálních SIM karet

  1. Bluefire Wireless – anglické a volitelně americké číslo (+44, +1)
  2. GeoSIM – anglické číslo, ostrov Man (+44)
  3. GoSIM – estonské číslo (+372)
  4. eKit – různá čísla podle země, stačí si vybrat cíl cesty nebo preferenci předvolby
  5. OneSimCard – estonské číslo (+372). Volitelně americké (+1), kanadské (+1), bulharské (+359), rumunské (+40)
  6. rangeRoamer – estonské číslo (+372)
  7. Sim4Travel – anglické číslo, Jersey (+44)
  8. vRoam – anglické a volitelně americké číslo (+44, +1)
  9. WorldSim – estonské číslo (+372)
  10. 0044 – anglické a volitelně americké číslo (+44, +1)

Využijte VoIP naplno

Další alternativou je zpětné volání pomocí českých VoIP operátorů, dobrou volbou je např, Odorik.cz nebo ha-loo.cz. Pošlete SMS a vaše vlastní VoIP číslo vám zavolá na váš mobil a spojí vás s jakýmkoli dalším číslem na světě. Přitom samotný VoIP telefon mít samozřejmě nemusíte. Platíte cenu hovoru z vašeho VoIP čísla na váš mobil, cenu příchozího hovoru na mobil v zahraničí a cenu hovoru z českého VoIP na vámi zadané číslo (české či zahraniční). Pro volání na český mobil se to někdy nevyplatí (zpoplatněné příchozí hovory), ale v kombinaci s výše uvedeným estonským číslem ceny snížíte ještě výrazněji. Navíc, VoIP číslo snadno přesměrujete přímo na český i zahraniční mobil (český mobil do zahraničí nepřesměrujete), takže můžete být stále na příjmu na pevné lince a vy ponesete náklady hovoru na mobil (2–4 Kč/min.) + cenu příchozích hovorů.

Autor tipů: Dalibor Z. Chvátal

Anketa

Jak používáte soukromý mobil v zahraničí? (můžete vybrat více odpovědí)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).