vypadá to, že podle politických stran v Česku existují jen dlužníci - voliči, a těm je třeba vytvořit komfortní podmínky: předem je varovat aby stačili majetek ulít, snížit náklady na příslušenství na minimum atd. Předsedkyně ex. komory se chlubí, jak je její úřad úspěšný: vymůže 1/3 exekucí. Dopadne to, že věřitel bude muset exekutorovi zaplatit aby se jeho pohledávkou zabýval. Nemluví se o tom, že v 99,9% případů někdo vědomě nezaplatil svůj dluh.
Taková už je ale realita mnoho let - než aby exekutor vůbec začal pracovat, pošle věřiteli příkaz k úhradě zálohy na náklady, což je minimálně 4200 Kč. To pak věřiteli proplatí dlužník - pokud bude vymáhání úspěšné. Pokud exekutor nic nevymůže, tak těch 4200 Kč propadá a věřiteli nejsou vráceny.
Systém je nastavený tak, že dluhy do částky 20.000 Kč vůbec nemá smysl vymáhat. Protože za soudní poplatek zaplatí věřitel 1000 Kč, pokud je spor složitý (např. náhrada škody), tak musí zaplatit advokátovi, no a pak i exekutorovi právě těch 4200 Kč.
Jinak pozor na to, řada exekutorů si nechává podepisovat od věřitele tzv. smlouvu o provedení exekuce, ve které si sjednávají smluvní odměnu pro případ neúspěchu exekuce - v takovém případě bude muset věřitel zaplatit exekutorovi ještě odměnu (např. 3600 Kč).
P.S. Exekutorům to nevyčítám, někdo jejich práci a náklady zaplatit musí - buď náklady na vymáhání zaplatí věřitel, nebo dlužník, nebo stát ze státního rozpočtu. Mimochodem insolvenčním správcům u insolvencí, kde se nenajde žádný majetek platí odměnu (tuším okolo 40.000 Kč) právě stát. Nedokážu si ale představit, že by vznikl nějaký státní Exekutorský úřad a že by exekutoři byli státními zaměstnanci. Vymáhání dluhů by každodorčně stálo desítky miliard korun, které by se musely vybrat na daních.
4200 Kc, za to ani pes nestekne. Zajimave je, ze nemecky exekutor umi pracovat i za vyrazne nizsi castku: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/232510-neni-dluh-jako-dluh-ten-cesky-stoji-vic/
Pak je bud hlupak nebo nuzak ? Nebo je vsechno uplne jinak, protoze CR je takova "specificka" zeme, ze.
S těmi čísly přišel Člověk v tísni a jsou poněkud demagogická. Týkají se jen určitých kategorií dluhů, a to ještě jen toho dluhu, který od dlužníka exekutor vymůže "na dálku", tj. např. srážkami ze mzdy, kde jsou náklady na vymáhání celkem nízké. Mobiliární exekuce a dražby jsou pak dražší, než v ČR.
Jenže v ČR, kde se každý druhý dlužník schovává, má bydliště na obecním úřadu, majetek přepisuje na příbuzné (za což by šli v Německu za katr všichni zúčastnění za podvod, u nás je to beztrestné), podnikatelé si založí firmu v daňovém ráji a na ní přepíšou svoje eseóčko, tak náklady na vymáhání jsou poněkud jiné.
Jenze v CR ... kde se dluznikem muze stat zcela nevinny clovek a spravedlnosti se nedovola.
To je jediny dulezity rozdil, vse ostatni jsou blaboly. Samozrejme je-li kvalita dane sluzby spolu s odpovednosti v Nemecku vyssi, proc by nemela byt vyssi i odmena. To ovsem neni pripad CR.
A že by vznikl nějaký státní soudní úřad a státní policejní úřad a všichni soudci a policisti by byli státními zaměstnanci (a celé to stálo desítky miliard) si představit dovedete? Nebo by bylo lepší, aby soudci a policisté byli soukromí a současně vybaveni statutem veřejného činitele a trestala by je pouze soudcovská a policejní komora a nikdo jiný?
Taky víme, jak funguje justice se svým pingpongem, délkou a nevyzpytatelností soudních rozhodnutí a policie, která je na obyvatele mnohem početnější než ve vyspělých státech, potažmo cela státní správa. V 90. letech existovali státní soudní exekutoři a dluhy byly nevymahatelné. Teprve se vznikem soukromých exekutorů se situace z hlediska věřitelů zlepšila i když v důsledku nedotažených zákonů vstřícných k věřitelům pouze částečně.
Systém státních exekutorů byl nepochybně špatně nastaven a věřitelé měli špatnou prognózu vymoženích svých pohledávek.
Tak se to nahradilo ještě hůře nastaveným systémem soukromých exekutorů, kteří jsou fakticky beztrestní a ledy s vymáháním pohledávek se pohnuly - ale za cenu toho, že exekutoři neřešili čí majetek exekuují.
Já osobně vím o občasných prasárnách policie, ty ale (pokud vyplují na povrch) jsou vyšetřeny inspekcí (a nyní gibsem). A u soudu dostanou policisté přísnější tresty, než normální lidé, protože svůj zločin spáchali jako veřejný činitel.
U soudů je to pravda komplikovanější, ale zjevně podvádějící soudci už také byli zbaveni úřadu a souzeni.
Soukromý exekutor je ale fakticky beztrestný. Má pravomoce zabavovat cokoliv o čem se podle velmi volných indicií domnívá, že patří povinnému dlužníkovi. To předpokládá vysokou morální úroveň, v zásadě na úrovni soudce. Ale praxe ukazuje, že exekutoři se morálně nechovají, jejich exekutorská komora, která je má za prohřešky trestat není v zásadě o nic morálnější. Takže cokoliv exekutor napasuje do velmi gumových zákonů, tak mu projde. A tak se postupně záplata po záplatě přidávají omezující zákony, co exekutor musí a co nesmí. Například taková samozřejmost, jako že když exekutor zabaví majetek třetí osoby, že ho také exekutor vrátí (a ne že pošle dopis, tak si to do týdne u mne sami vyzvedněte na druhém konci republiky, jinak vám napařím nehorázné skladovné). Ten systém je ale zvrácený v samotném základu.
Nad exekutory dohlíží ministerstvo spravedlnosti a exekutory lze kárně obžalovat u soudu (kárný senát NSS - obdoba vaší GIBS). Několik exekutorů už bylo ze své funkce za prohřešky odvoláno.
Problém je jednoznačně v právním nihilismu Čechů, kteří kašlou na své povinnosti, ale mají plnou hubu lidských práv. A každá akce vyvolává nějakou reakci.
Vážně nevím, proč by měli vymáhání dluhů platit ze svých daní daňoví poplatníci. Tuto činnost přece nemůžete porovnávat s hasiči, policisty, vojáky nebo nemocnicemi.
To byste pak mohl chtít zestátnit i notáře, advokáty, patentové zástupce, soudní tlumočníky a daňové poradce.
Problém je jednoznačně v právním nihilismu Čechů, kteří kašlou na své povinnosti
Do techto povinnosti patri podle Vas tedy i okamzita povinnost se prejmenovat nebo prestehovat v pripade, ze si vas exekutori opakovane "pletou" s dluznikem stejneho prijmeni, jak jiz s klidem radi ta dama v poradu Hydepark CT24 na ktery jsem poslal odkaz v jinem prispevku ?
Pak mate opravdu velmi zvlastni predstavu o povinnostech v zemi, ktera se nazyva demokracii. Vlastne jsem si odpovedel, "ktera se jen nazyva" ...
To neustálé tvrzení o tom, že exekutoři hromadně zabavují majetek nevinných lidí je dle mého mýtus. Neznám přesné procento těchto případů ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, když exekutora informujete, že nemáte s dlužníkem nic společného, tak to respektuje. Také je možno podat vylučovací žalobu. Na hodnotnější věci je rozumné, i z jiných důvodů, uschovávat účtenky. Exces s tím, že bylo třeba neoprávněně zabavený majetek odvézt na vlastní náklady, byl odstraněn. Základ je v tom, že mnoho lidí na své dluhy kašle a dělá mrtvé brouky v naději, že to nějak vyšumí.