Hlavní navigace

Názory k článku Volby 2013: Zlepší se exekuce nebo zbudou plané sliby?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 10. 2013 10:43

  kalion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Začínám mít pocit, že po těchto volbách se stanou dluhy módou. Tady se vytvořila atmosféra, že dluh vzniká nesplacením půjčky a že je chyba věřitele, když peníze půjčil. (Stejní lidé ale pak na facebooku kříčí, jak jsou porušována jejich lidská práva, když jim banka nechce půjčit peníze, protože mají nízkou mzdu.)

  Jenže dluh proboha nevznikne jen čerpáním a nesplacením půjčky.
  1) dlužníky jsou otcové neplatící alimenty
  2) dlužníkem je blbeček, který něco vlastní vinou rozbije a odmítá zaplatit náhradu škody
  3) dlužníkem je podnájemník, který "zapomněl" zaplatit nájem a vypařil se z pronajímaného bytu, aniž by dal vědět
  4) dluh vzniká nezaplacením nedoplatku za elektřinu, plyn, internet a telefon, za nevrácené knihy v knihovně....
  5) dlužníkem je zaměstnavatel, který mi dluží mzdu (pravda, v tomto případě přiběhne na pomoc sociální stát a dlužnou mzdu proplatí)
  6) dluh vzniká nezaplacením faktury mezi podnikateli (to je oblíbený šlágr)
  7) dosaďte si....

  Dlužník pak brečí, jak exekutor porušuje jeho lidská práva v průběhu vymáhání dluhu, který nechtěl zaplatit.

  Nechci nikomu přát nic zlého, ale tak jako by si měl každý úředník jednou za život vyzkoušet podnikání, tak by si každý občan měl vyzkoušet být věřitelem - a pak bude rád, když bude mít možnost se obrátit na někoho, kdo mu ten dluh pomůže vymoci (tj. exekutora). Opravdu nevím, jakým jiným způsobem dluh od dlužníka, který nechce zaplatit a vysmívá se věřiteli, vymáhat.

 • 22. 10. 2013 11:05

  Lemming (neregistrovaný) ---.jablonka.cz

  No, hlavně si drtivá většina politiků plete úhradu nákladů exekutora s nějakou "pokutou za nezaplacení", když ji porovnávají s dlužnou částkou.

  Dále stojí za pozornost návrh ČSSD na to, aby občané s podprůměrnými přijmy měli tramvaje zadarmo.

  Zato jsem tam neviděl povinnost slučovat spory (a odměny) pokud mám víc dluhů proti jednomu věřiteli - to už je v zákoně?

 • 22. 10. 2013 11:40

  kalion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Slučování exekucí platí od letoška, ale vztahuje se jen na nově nařízené exekuce a jen pokud jsou u jednoho exekutora.

 • 22. 10. 2013 11:43

  kalion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ty články znám, tam byl problém, že dotyční si nevyzvedávali poštu a nedozvěděli se tak o žalobách.

  Obecně ale pohádkám o "ztracené občance" nevěřím, v Praze každý, kdo jel na černo "ztratil občanku" (nová OP totiž vyjde levněji, než zaplatit pokutu).

  Lidi by se hlavně měli odnaučit lhát a přijímat zodpovědnost za své činy (to platí i o mně, nebudu moralizovat).

 • 22. 10. 2013 13:32

  Intri (neregistrovaný) 62.129.51.---

  Souhlasím, ale exekuce nejsou obecný strašák proto, že by vymáhali dluhy po skutečných dlužnících, to je zcela v pořádku. Nebo téměř zcela, když vezmu v potaz, že někdy dlužník není schopný zaplatit prostě proto, že neměl na své straně dost štěstí, ale to je hodně komplexní otázka, kterou nemá smysl rozvádět.

  K exekucím je ze strany široké veřejnosti odpor a nenávist proto, že exekutoři neřeší, komu patří majetek, viz. vyjádření na ČT, které už tady někdo připomínal. Nebo si stačí koupit byt, ve kterém nějaký dlužník někdy bydlel, a už se vám může stát, že je u vás exekutor a bere vám všechen váš tvrdě odpracovaný majetek, aniž byste kdykoliv cokoliv někomu dlužil.

  To je hlavní problém exekucí a důvod, proč je potřeba se jimi zabývat - mají velmi velké pravomoce a nic je nezajímá, prostě si dají do hlavy cíl, klapky na oči a neřeší vůbec nic. Člověk si kvůli nim musí schovávat papíry úplně od všeho, co si kdy koupí a co vlastní (a to i malých položek, protože když přijde exekutor a zabaví 20 malých věcí za pětistovku, hned je 10 tisíc Kč v háji jen tak, pro nic za nic), navíc u každého prodejce požadovat, aby na dokladu bylo jméno, přijmení a adresa kupujícího, což je dosti nepohodlné pro všechny, a vzhledem k mnoha případům agresivity mít ještě po bytě kamery, aby byl schopen agresivitu a nezájem exekutora o předkládané papíry doložit.

  Ve zkratce řečeno, člověk musí vynaložit obrovské úsilí, aby dokázal svou NEVINU, přitom daleko mocnějšímu orgánu stačí, aby se "kvalifikovaně domníval." Exekutorovi by měly přinejmenším plynout nějaké vcelku vážné sankce za neoprávněně zabavený majetek, aby si nemohl dovolit jednat bezmyšlenkovitě - například prostě muset dokázat, že majetek patří dlužníkovi. Nebo v případě, že skutečný majitel prokáže, že majetek je jeho, měl by exekutor mít povinnost automaticky a ve velmi krátké době nahradit škody + odškodné klidně ve výši hodnoty majetku. Prostě nechat exekutora odpovídat za své jednání, aby bral svou (dost závažnou) práci vážně. Samozřejmě by se pak muselo důkladně domyslet, jak pokrýt pohledávku (jestli to třeba nechat zaplatit stát a přinutit pak dlužníka, aby ve vězení svou prací zaplatil pohledávku státu) věřitele, ale přijde mi velice, ale fakt VELICE špatně, že si vůbec nikdo dneska nemůže být jistý, že všechno, co si celý život buduje, mu někdo zcela neoprávněně nevezme.

 • 22. 10. 2013 14:12

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  ale přijde mi velice, ale fakt VELICE špatně, že si vůbec nikdo dneska nemůže být jistý, že všechno, co si celý život buduje, mu někdo zcela neoprávněně nevezme.

  V tom spociva cely problem. Nemaji za sve jednani zadnou odpovednost ani odpovidajici postih. Nejhorsi ovsem je s jakou samozrejmosti tento stav povazuji za spravny.

  Odpovednost by mela byt jako jinde. Kdyz napriklad "sberac kovu" ukradne kabel od zeleznicniho zabezpecovaciho zarizeni, neni skoda jen cena toho kabelu a prace na jeho oprave, ale celkova ztrata v provozu takovou skodou zpusobena. Ta je samozrejme nasobne vyssi nez cena kabelu a lidske prace za opravu. Stejne tak by melo byt postupovano proti "prehmatum" exekutoru. Podnikateli neopravnene zabavi pocitac ktery obratem proda za desetinu ceny znamenu, skoda neni jen cena pocitace (ta je zanedbatelna), ale dat v nem ulozenych (zalozni disk zabavil urcite take) a financni ztraty tim nasledne zpusobene. Dokud nebude muset takovou skodu uhradit ze sveho do nekolika dnu (napriklad exekuci jeho majetku prodaneho za zlomek jeho skutecne ceny), tak se toto nezodpovedne chovani nezmeni.

  S vymahatelnosti dluhu po skutecnych dluznicich totiz takove chovani nema nic spolecneho. Policista take nemuze beztrestne zastrelit kazdeho jen proto "ze se domniva".

 • 22. 10. 2013 11:46

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Proc vymahat dluh od dluznika, kdyz ho staci vymahat po nekom, kdo se nahodou jmenuje stejne. Dle tohoto nazoru je to pry zcela spravne:

  Jana Tvrdková
  prezidentka Exekutorské komory
  http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/3.5.2011/

  Cas zaznamu od 44:55 do 47:20.

 • 22. 10. 2013 12:27

  jindra (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  vypadá to, že podle politických stran v Česku existují jen dlužníci - voliči, a těm je třeba vytvořit komfortní podmínky: předem je varovat aby stačili majetek ulít, snížit náklady na příslušenství na minimum atd. Předsedkyně ex. komory se chlubí, jak je její úřad úspěšný: vymůže 1/3 exekucí. Dopadne to, že věřitel bude muset exekutorovi zaplatit aby se jeho pohledávkou zabýval. Nemluví se o tom, že v 99,9% případů někdo vědomě nezaplatil svůj dluh.

 • 22. 10. 2013 13:29

  kalion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Taková už je ale realita mnoho let - než aby exekutor vůbec začal pracovat, pošle věřiteli příkaz k úhradě zálohy na náklady, což je minimálně 4200 Kč. To pak věřiteli proplatí dlužník - pokud bude vymáhání úspěšné. Pokud exekutor nic nevymůže, tak těch 4200 Kč propadá a věřiteli nejsou vráceny.

  Systém je nastavený tak, že dluhy do částky 20.000 Kč vůbec nemá smysl vymáhat. Protože za soudní poplatek zaplatí věřitel 1000 Kč, pokud je spor složitý (např. náhrada škody), tak musí zaplatit advokátovi, no a pak i exekutorovi právě těch 4200 Kč.

  Jinak pozor na to, řada exekutorů si nechává podepisovat od věřitele tzv. smlouvu o provedení exekuce, ve které si sjednávají smluvní odměnu pro případ neúspěchu exekuce - v takovém případě bude muset věřitel zaplatit exekutorovi ještě odměnu (např. 3600 Kč).

  P.S. Exekutorům to nevyčítám, někdo jejich práci a náklady zaplatit musí - buď náklady na vymáhání zaplatí věřitel, nebo dlužník, nebo stát ze státního rozpočtu. Mimochodem insolvenčním správcům u insolvencí, kde se nenajde žádný majetek platí odměnu (tuším okolo 40.000 Kč) právě stát. Nedokážu si ale představit, že by vznikl nějaký státní Exekutorský úřad a že by exekutoři byli státními zaměstnanci. Vymáhání dluhů by každodorčně stálo desítky miliard korun, které by se musely vybrat na daních.

 • 22. 10. 2013 14:19

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  4200 Kc, za to ani pes nestekne. Zajimave je, ze nemecky exekutor umi pracovat i za vyrazne nizsi castku: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/232510-neni-dluh-jako-dluh-ten-cesky-stoji-vic/

  Pak je bud hlupak nebo nuzak ? Nebo je vsechno uplne jinak, protoze CR je takova "specificka" zeme, ze.

 • 22. 10. 2013 15:04

  kalion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  S těmi čísly přišel Člověk v tísni a jsou poněkud demagogická. Týkají se jen určitých kategorií dluhů, a to ještě jen toho dluhu, který od dlužníka exekutor vymůže "na dálku", tj. např. srážkami ze mzdy, kde jsou náklady na vymáhání celkem nízké. Mobiliární exekuce a dražby jsou pak dražší, než v ČR.
  Jenže v ČR, kde se každý druhý dlužník schovává, má bydliště na obecním úřadu, majetek přepisuje na příbuzné (za což by šli v Německu za katr všichni zúčastnění za podvod, u nás je to beztrestné), podnikatelé si založí firmu v daňovém ráji a na ní přepíšou svoje eseóčko, tak náklady na vymáhání jsou poněkud jiné.

 • 22. 10. 2013 16:26

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jenze v CR ... kde se dluznikem muze stat zcela nevinny clovek a spravedlnosti se nedovola.

  To je jediny dulezity rozdil, vse ostatni jsou blaboly. Samozrejme je-li kvalita dane sluzby spolu s odpovednosti v Nemecku vyssi, proc by nemela byt vyssi i odmena. To ovsem neni pripad CR.

 • 22. 10. 2013 21:14

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  Nedokážu si ale představit, že by vznikl nějaký státní Exekutorský úřad a že by exekutoři byli státními zaměstnanci. Vymáhání dluhů by každodorčně stálo desítky miliard korun, které by se musely vybrat na daních.

  A že by vznikl nějaký státní soudní úřad a státní policejní úřad a všichni soudci a policisti by byli státními zaměstnanci (a celé to stálo desítky miliard) si představit dovedete? Nebo by bylo lepší, aby soudci a policisté byli soukromí a současně vybaveni statutem veřejného činitele a trestala by je pouze soudcovská a policejní komora a nikdo jiný?

 • 22. 10. 2013 23:46

  jindra (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Taky víme, jak funguje justice se svým pingpongem, délkou a nevyzpytatelností soudních rozhodnutí a policie, která je na obyvatele mnohem početnější než ve vyspělých státech, potažmo cela státní správa. V 90. letech existovali státní soudní exekutoři a dluhy byly nevymahatelné. Teprve se vznikem soukromých exekutorů se situace z hlediska věřitelů zlepšila i když v důsledku nedotažených zákonů vstřícných k věřitelům pouze částečně.

 • 23. 10. 2013 6:24

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Systém státních exekutorů byl nepochybně špatně nastaven a věřitelé měli špatnou prognózu vymoženích svých pohledávek.
  Tak se to nahradilo ještě hůře nastaveným systémem soukromých exekutorů, kteří jsou fakticky beztrestní a ledy s vymáháním pohledávek se pohnuly - ale za cenu toho, že exekutoři neřešili čí majetek exekuují.

  Já osobně vím o občasných prasárnách policie, ty ale (pokud vyplují na povrch) jsou vyšetřeny inspekcí (a nyní gibsem). A u soudu dostanou policisté přísnější tresty, než normální lidé, protože svůj zločin spáchali jako veřejný činitel.
  U soudů je to pravda komplikovanější, ale zjevně podvádějící soudci už také byli zbaveni úřadu a souzeni.

  Soukromý exekutor je ale fakticky beztrestný. Má pravomoce zabavovat cokoliv o čem se podle velmi volných indicií domnívá, že patří povinnému dlužníkovi. To předpokládá vysokou morální úroveň, v zásadě na úrovni soudce. Ale praxe ukazuje, že exekutoři se morálně nechovají, jejich exekutorská komora, která je má za prohřešky trestat není v zásadě o nic morálnější. Takže cokoliv exekutor napasuje do velmi gumových zákonů, tak mu projde. A tak se postupně záplata po záplatě přidávají omezující zákony, co exekutor musí a co nesmí. Například taková samozřejmost, jako že když exekutor zabaví majetek třetí osoby, že ho také exekutor vrátí (a ne že pošle dopis, tak si to do týdne u mne sami vyzvedněte na druhém konci republiky, jinak vám napařím nehorázné skladovné). Ten systém je ale zvrácený v samotném základu.

 • 23. 10. 2013 10:55

  kalion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nad exekutory dohlíží ministerstvo spravedlnosti a exekutory lze kárně obžalovat u soudu (kárný senát NSS - obdoba vaší GIBS). Několik exekutorů už bylo ze své funkce za prohřešky odvoláno.

  Problém je jednoznačně v právním nihilismu Čechů, kteří kašlou na své povinnosti, ale mají plnou hubu lidských práv. A každá akce vyvolává nějakou reakci.

  Vážně nevím, proč by měli vymáhání dluhů platit ze svých daní daňoví poplatníci. Tuto činnost přece nemůžete porovnávat s hasiči, policisty, vojáky nebo nemocnicemi.

  To byste pak mohl chtít zestátnit i notáře, advokáty, patentové zástupce, soudní tlumočníky a daňové poradce.

 • 23. 10. 2013 11:44

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Problém je jednoznačně v právním nihilismu Čechů, kteří kašlou na své povinnosti

  Do techto povinnosti patri podle Vas tedy i okamzita povinnost se prejmenovat nebo prestehovat v pripade, ze si vas exekutori opakovane "pletou" s dluznikem stejneho prijmeni, jak jiz s klidem radi ta dama v poradu Hydepark CT24 na ktery jsem poslal odkaz v jinem prispevku ?

  Pak mate opravdu velmi zvlastni predstavu o povinnostech v zemi, ktera se nazyva demokracii. Vlastne jsem si odpovedel, "ktera se jen nazyva" ...

 • 23. 10. 2013 12:33

  jindra (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To neustálé tvrzení o tom, že exekutoři hromadně zabavují majetek nevinných lidí je dle mého mýtus. Neznám přesné procento těchto případů ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, když exekutora informujete, že nemáte s dlužníkem nic společného, tak to respektuje. Také je možno podat vylučovací žalobu. Na hodnotnější věci je rozumné, i z jiných důvodů, uschovávat účtenky. Exces s tím, že bylo třeba neoprávněně zabavený majetek odvézt na vlastní náklady, byl odstraněn. Základ je v tom, že mnoho lidí na své dluhy kašle a dělá mrtvé brouky v naději, že to nějak vyšumí.

 • 23. 10. 2013 13:01

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jiste, cely ten zaznam poradu vcetne dotazu a odpovedi te damy je mytus. Chapu.

  Jeste jste zapomnel dodat, ze krome uschovy uctenek od vseho je take mozne (nutne, spravne, logicke) se prejmenovat nebo prestehovat. A to treba i opakovane, kdyz si to situace zada.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).