Hlavní navigace

Volby 2013: Zlepší se exekuce nebo zbudou plané sliby?

22. 10. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ačkoli už se v oblasti exekucí pro dlužníky mnohé změnilo, stále je co zlepšovat. Strany, které mají šanci s tím v budoucnu něco udělat, ale zatím jen slibují. Konkrétní opatření neřeknou.

Exekuce je téma, které vás zajímá. Zeptali jsme se proto vybraných politických stran a hnutí (výběr podle pravidel z minulého článku Volby 2013: Jak chtějí jednotlivé strany ovlivnit vaši peněženku?co plánují v této oblasti prosazovat. Ačkoli jsme se pídili po co nejkonkrétnější odpovědi, obdrželi jsme většinou spíš neurčité fráze bez podrobnějšího vysvětlení, jak by se mělo cíleného stavu dosáhnout. Posuďte sami.

ANO 2011

Podle zástupců hnutí ANO 2011 by měli být exekutoři pod větší kontrolou státu. Posílit by se podle nich měl soudní dozor nad exekutory a jejich odměny by měly být přiměřené a nikoli několikanásobné vzhledem k vymáhané částce. Za pochybení a nezákonné postupy by pak měly být zavedeny důsledné postihy. 

Kromě toho by tato strana chtěla zabránit lichvě. Je pravda, že proti té dnes neexistuje příliš účinný nástroj, zejména kvůli nejednoznačné legislativě. Tato strana by situaci řešila zastropováním úroku u spotřebitelských půjček. 

Podle volebního programu tato strana bude v rámci změn civilního řízení usilovat také o opatření, které by dolehlo na dlužníky zneužívající svého postavení (např. nezaplacení náhrady zřejmé škody, bezdůvodné nevyplacení mzdy). Zavedeme povinnost uhradit částku (pokutu) až do výše 10násobku žalovaného nároku. Z toho 50 % připadne státu za „obtěžování“ zbytečným soudním sporem a zbytek žalobci na náhradu škody a starostí, které s tím měl; tím dojde k významnému počtu omezení soudních sporů, uvádí program ANO 2011 s tím, že v zájmu rychlého rozhodování soudních sporů by strana také zavedla lhůty pro vydání rozhodnutí. Jejich prodloužení by bylo možné pouze v odůvodněných případech. Dále by se měla omezit možnost, aby odvolací soud vracel věc zpátky na soud prvého stupně tak, aby se zbytečně neprodlužovalo řízení. 

ČSSD 

ČSSD podle vlastních slov plánuje řadu kroků, které by měly vést k tomu, že exekutoři budou dělat společensky prospěšnou práci v exekucích firem a velkých dluhů, ale nebudou moci pronásledovat občany s podprůměrnými příjmy za to, že jeli načerno tramvají.

Exekutoři podle této strany nesmějí být vzájemně si konkurujícími podnikateli, usilujícími o získání co nejvíce exekucí. Jejich role by měla spočívat v zastoupení státu a objektivním výkonu práva. 

Zástupci z ČSSD chtějí zavést místní příslušnost (tzv. teritorialitu) exekutorů. Plánují snížit náklady vymáhání pohledávek a exekucí, a tím i celkovou výši dluhů omezením nákladů právního zastoupení, zejména u malých (tzv. bagatelních) pohledávek a pohledávek veřejného sektoru.

O principu teritoriality si přečtěte v článcích Dluhy do 5000 Kč budou bez nákladů řízení. Není ale důvod se radovatExekuce podle místa bydliště: měli by se dlužníci na novinku těšit nebo se jí bát?

KDU – ČSL

Také KDU – ČSL plánuje zastavit podivné praktiky v exekucích. Strana se chce zaměřit především na zamezení excesů v oblasti nákladů řízení a odměn advokátů a exekutorů. Náklady na soudní a exekuční vymáhání by proto limitovala zákonem, který by ho stanovil jako procento z výše dluhu. 

Strana by také chtěla zakázat půjčky s úrokem nad 20 % RPSN.

KSČM

KSČM chce podle svých slov zamezit neoprávněným a předraženým exekucím majetku. S tím souvisí větší kontrola zákonných exekutorů a jasná pravidla pro nebankovní poskytovatele půjček, řekl serveru Měšec.cz místopředseda strany Jiří Dolejš

Komunisté chtějí zabránit lichvářským úrokům a nadměrným sankcím skrz postihy subjektů, které poskytují nevýhodné půjčky. Kromě toho by strana chtěla podpořit dluhové poradenství a zvyšování finanční gramotnosti. 

ODS

Protože strana ODS nám své odpovědi nezaslala, snažili jsme se vyčíst plánovaná opatření v oblasti exekucí alespoň z jejího programu. Ten v této souvislosti obsahuje pouze záměr nadále dbát na zajištění přísného dohledu nad činností exekutorů. Malé dluhy nesmí přerůstat do neřešitelných závazků.

Strana práv občanů Zemanovci

Ačkoli místopředseda strany Vladimír Kruliš původně na dotaz ohledně opatření v oblasti exekucí odpověděl strohé: navrhneme novelizaci zákona a 120/2001, na prosbu o podrobnosti doplnil, že v novele chce strana zachovat vymahatelnost vrácení dlužné částky, ale také zmírnit současnou nehumánnost a tvrdost při některých exekutorských výkonech. 

Rozsah zamýšlených změn je dost rozsáhlý. Předpokládáme, že na prosazení velké novely budou nutná politická jednání a hledání společné shody. Na tato jednání jsme připraveni a dopředu si neklademe podmínky, které by mohly taková jednání zablokovat, uvedl Kruliš „na vysvětlenou“. 

Strana zelených

Podle Strany zelených případné zastropování RPSN nevyřeší skutečné problémy. Toto opatření by podle zástupců strany mohlo vést jen k rozmachu černého trhu.

Zelení místo toho chtějí posílit kontroly exekutorů a umožnit spotřebiteli dovolat se včasné nápravy v případě jejich pochybení či zneužití postavení. Není nadále přijatelné, aby výše nákladů řízení včetně odměny exekutora násobně přesahovala samotnou dlužnou částku, řekl serveru Měšec.cz Tomáš Jungwirth s tím, že se strana dlouhodobě zasazuje také o ochranu sociálních dávek před možností exekuce.

Účto_tip_změny21

TOP 09

Podle mluvčí strany Martiny Týblové TOP 09 už před volbami předložila návrh, který omezuje přemrštěné odměny advokátů při exekucích. Díky rozpuštění sněmovny ale „spadl pod stůl“, budeme jej proto prosazovat i po volbách, ujišťuje Týblová s tím, že stejně tak strana prosazovala i právní úpravu, v jejímž důsledku by se lichva stala trestným činem i pro právnické osoby. Návrh ale potkal stejný osud jako zamýšlené první opatření. Kromě výše zmíněného chce také TOP 09 podporovat aktivity, které by vedly ke zvýšení finanční gramotnosti.

V příštím článku, který zaměříme na blížící se volby, se budeme zabývat návrhy, kterými by jednotlivé strany chtěly podpořit zaměstnanost. Zajímalo nás také, zda chtějí zasahovat do poskytování podpory v nezaměstnanosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).