Hlavní navigace

Vláda hazarduje s ekonomikou, která krvácí

1. 11. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Vláda nám předvádí tragikomedii, která může ohrozit hospodářský rozvoj země.

Glosa

Současná vláda má rekordně nízkou podporu. Podle výzkumu společnosti STEM podporuje současnou vládu jen 17 % lidí. Nejvíce se od vlády odklánějí sympatizanti ODS. 

V permanentní nejistotě se nedá podnikat

Bohužel současná politická situace a nedůvěra má také  vliv na ekonomický vývoj země. Ve středoevropském regionu si společně s Maďarskem vedeme nejhůře. Zatímco sousední Polsko zaznamenalo v druhém čtvrtletí letošního roku růst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,3 % a obdobné výsledky má také Slovensko, ekonomika České republiky je v recesi a pro tento rok se predikuje hospodářský propad ve výši 1 % HDP. Spotřebitelé se bojí utrácet a podnikatelé neinvestují.

Důvodem je především velká nejistota: Je absurdní, že v listopadu stále nevím, jakou sazbu DPH účtovat, řekla mi nedávno při rozhovoru jedna známá, která pracuje pro švédskou společnost. Jak to vlastně bude? Zvýší se snížená a základní sazba o 1 procentní bod? Nebo bude přijat Nečasův kompromis a zvýší se jen snížení sazba DPH ze 14 na 15 %? Anebo nakonec zvítězí rebelové a dojde ke sjednocení sazeb? To se koneckonců podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče zdá nejpravděpodobnější. Čtěte více: Minčič: Počítáme se sjednocenou sazbou daně 17,5 %

AKTUALIZACE: Nečas se s rebely dohodl a DPH se zvýší o 1 %. Čtěte více: DPH 2013: Nikdo nebude ušetřen

K tomu se zavádí daně, které jsou spíše symbolem levice. Progresivní zdanění zní moc levicově, nazveme to tedy „solidárním příspěvkem“. Přitom „bolístky“ české ekonomiky spočívající v enormním daňovém zatížení zaměstnanců se nijak neřeší. Z původní Bezděkovy penzijní reformy, která měla snížit sociální pojištění zaměstnanců o 5 procentních bodů., nezbylo nic. 

Jak dopadla jednotná 15% daň z dílny ODS aneb jak se plní předvolební program

Daň z příjmů fyzických osob – falešně na 15 %, ve skutečnosti nad 20 %, po slibovaném daňovém přiznání na jedné malé stránce není vidu ani slechu.
- DPH -  bude (když to dobře půjde) na 17,5 %, nakonec však 15 a 21 %. Čtěte více: DPH 2013: Nikdo nebude ušetřen
- Daň z příjmu právnických osob – se snížila z 21 % na 19 %.

Zdroj: výpočty Martina Pánka + vlastní výpočty 

Zaměstnávání je trestné?

Dalším příkladem odklonění od určitých ideových principů je vztah vlády vůči švarcsystému. Bývalý předseda Občanské demokratické strany Mirek Topolánek v našem starším rozhovoru s názvem:  Mirek Topolánek: Zákaz švarcsystému omezuje podnikání  tvrdil, že by chtěl švarcsystém legalizovat – pomůže to podle něj rozvoji podnikání. Nestalo se tak.

Počátkem roku 2009 měl obdobný názor v Hospodářských novinách ze dne 10. 2. 2009 také tehdejší ministr práce a sociálních věcí a současný předseda vlády Petr Nečas. (Rozhovor lze překvapivě najít na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí).

K legalizování mu chybí údajně jen jediné – dostatečná politická podpora: Znamenalo by to změnu zákoníku, projití celého legislativního procesu, uvedl Nečas. Po volbách v roce 2010 politickou podporu získal. Stal se předsedou druhé nejsilnější politické strany a představitelem vlády, která získala historicky nejvyšší podporu 118 poslanců.

A co se se švarcsystémem stalo? Švarcsystém se nejen nelegalizoval, ale s posvěcením nového ministra práce a sociálních věci Jaromíra Drábka rozjel Státní úřad inspekce práce masivní vlnu kontrol. V roce 2012 jich podnikneme na 200 000, hlásaly tehdejší novinové titulky. Ministr financí Miroslav Kalousek také plánoval výrazně omezit výdajové paušály. Čtěte také: Zabíjíte podnikání, říkají živnostníci na adresu ministra financí

Pokuty za švarcsystém pro zaměstnance narostly až na desetinásobek (100 000 Kč), u zaměstnavatelů o dvojnásobek a to až na 10 milionů Kč. Pro začínající firmu, která si nemůže dovolit platit zaměstnance a ráda by zachovala smluvní volnost (nevázat se na pracovní zákoník), to byly často pokuty likvidační. Drábek argumentoval tím, že živnostníci jsou ti, kdo mají konkurenční výhodu a do státní pokladny nic nepřispívají. A jaká je situace dnes?

Vše, co bylo řečeno, neplatí!

Po komunálních a senátních volbách, kdy ODS totálně propadla a skončila za KSČM, se vše změnilo. Živnostníci a drobní podnikatelé, voličská páteř ODS a TOP 09, to stranám „spočítali“. A jaká byla reakce Nečase? Vše, co jsme řekli a udělali, neplatí. Živnostníci, už vás omezovat nebudeme!

Kontroly švarcsystému jsou kontraproduktivní, tvrdí nám překvapivě Nečas a dodává: pod záminkou boje s černou prací tady stovky úředníků dělají práci, v jejíž velký smysl nevěřím. Za mne jako bývalého ministra práce a sociálních věcí se nic takového nedělalo, uvedl Nečas. Ze situace se raduje ČSSD, která chce své voliče připravit na případnou vládu s komunisty. Čtěte více: ČSSD: Spoléháme na tichou podporu komunistů. A škrtat nechceme 

Vláda také zaspala a nic téměř nic neudělala pro zlepšování podnikatelského prostředí a ekonomické svobody v zemi. Česká republika v hodnocení ekonomické svobody podle organizace Heritage Foundation se pohoršila – propadla  na 31. místo a stala se zemí třetí kategorie. V žebříčku Doing Business, který zkoumá podnikatelské prostředí pro firmy, jsme skončili v roce 2012 na 67. místě hned za Ghanou. Čtěte více: Byrokracie a korupce. V Česku se prostě podniká těžce

Z politiky se ztrácí ideály

Ať už máme na 90. léta jakýkoliv pohled, skutečnost byla taková, že se většinou jednalo o střet určitých ideálů. Politika byla reprezentována dvěma osobnostmi, které významně ovlivnily další směřování země.

Opoziční smlouva však vytvořila prostředí hledání nuceného kompromisu. Hledání kompromisu se bohužel v českém prostředí ukázalo jako magnet na vytvoření klientelistických vazeb a zastavení jakéhokoliv dlouhodobého směřování země. Po postupném odchodu těchto osobností se začala politika potýkat s krizí a začala „divočet“. Klaus označil svého nástupce jako prázdného a falešného. Zeman je zase toho přesvědčení, že ČSSD vedl nejdříve blázen a poté zloděj.

Politika přestala být místem, kde dochází ke střetu ideálů. To jsem koneckonců také poznal, kdy sdružení Reformy konalo zajímavý seminář na téma Evropského stabilizačního mechanismu. Zúčastnilo se ho také několik poslanců. K semináři čtěte: Názor: To, co Němci nedokázali válečnou cestou, nyní dokážou pomocí „ESM“.

skoleni_27_5

Je to nesmysl, zrůdnost, slyšel jsem z jejich strany na adresu ESM. A jak dopadlo hlasování? Jejich hlas byl  PRO přijetí: Na základě politické dohody jsem hlasoval, tak jak jsem hlasoval, dozvídal jsem se. 

Výsledkem těchto ztracených ideálů je, že politická scéna je nestabilní. Pro podnikatele je nelogické směřování země bez jakékoliv možnosti předvídání, značně riskantním prostředím. Jednou z možností, jak uchránit své podnikání, je přesunout si své sídlo do zahraničí. Koneckonců, v současné době to není vůbec složité. Čtěte více: Jak „odklánět“ peníze?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).