Hlavní navigace

Zabíjíte podnikání, říkají živnostníci na adresu ministra financí

16. 1. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Snížení výdajových paušálů by přivedlo pětinu živnostníků ke krachu. A někteří zastánci podnikatelů se nebojí používat silnější slova pro tzv. likvidaci podnikání.

Boj proti živnostníkům přitvrzuje. Ministr financí Miroslav Kalousek by rád snížil výdajové paušály živnostníků téměř o polovinu. Ze­mědělci by podle Kalouska měli mít 50 %, lidé žijící z autorských ho­norářů 30 % a živnostníci, notáři, daňoví poradci a další pak 25procentní paušál. Podnikatelé působící v pronájmu by mohli uplatnit jen 20% paušál. Půl milionů živnostníků, kteří aktivně využívají výdajové paušály, budou nuceni platit nejen vyšší daně, ale narostou jim i případně administrativní náklady na jejich správu. A stát na tom moc nevydělá.

Není divu, že to někteří podnikatele označují často nelichotivými slovy: „totální blbost“ nebo „idiocie“. Z průzkumu serveru Podnikatel.cz a AMSP ČR vyplynulo, že proti snížení výdajových paušálů je celkem 87 % oslovených podnikatelů. Výdajové paušály ve výši 60 % využívá 63 % oslovených podnikatelů. V případě realizace záměru by  23 % živnostníků muselo svoje podnikání ukončit. Dalších 41 % by o ukončení živnosti vážně přemýšlelo.

Navíc není jasné, zdali to vůbec nějak pomůže státnímu rozpočtu. Jakub Hassministerstva financí exkluzivně pro server Měšec.cz uvedl: Primárním cílem není zvýšení daňového výnosu, ale zajištění rovných podmínek v daňovém systému. Daňové paušály již nehrají tu roli, kterou hrát původně měly, tj. kopírovat míru nákladů a zároveň snižovat administrativní zátěž. Zároveň vyjádřil znepokojení nad tím, co prováděla vláda v minulosti: Od roku 2005, kdy byly paušály zvýšeny na úroveň, která je unikátní ve vyspělých zemích a v podstatě nejvyšší z nich, se výnos daně z příjmů OSVČ snížil na pouhou desetinu.

Pokračoval v dalších argumentech: „Ačkoliv se zde projevuje také vliv krize, k tak dramatickému propadu nedošlo u žádných jiných daní, jejichž výnos je taktéž krizí postižen, např. DPPO. Nepovažujeme za udržitelné, aby OSVČ s příjmem 2 miliony Kč ročně neplatila žádnou daň z příjmů a ještě jí stát vracel prostředky z daňových bonusů.“

Zabíjíte podnikání u nás

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR reprezentována Karlem Havlíčkem je zásadně proti. Exkluzivně pro Měšec.cz  Havlíček uvedl: Nepochybuji o tom, že většina rozumně uvažujících uznává, že se musí razantně redukovat výdajová stránky rozpočtu, neboť příjmy budou nižší. Stejně tak nepochybuji o tom, že většina z těch, kterých se nepříjemná opatření dotknou, budou tvrdit, že právě v jejich oblasti to bude kontraproduktivní.

Vyjádřil také obavu, že tento krok může vážně ohrozit podnikání v ČR: Neustále se hovoří o podpoře drobného podnikání, ale toto jde proti. Naopak jako podporu nově začínajícím podnikatelům z řad nezaměstnaných, což je celoevropský trend, podněcovat vstup do podnikání, bychom přivítali např. úlevy na daních nebo daňové prázdniny např. na 2 roky, případně slevy na  pojistném, a to proto, že trvá určitý čas, než si živnostník vytvoří svou síť klientů.

Vykašlou se na to živnostníci a nezaplatí nic?

Havlíček vyjádřil názor, že někteří živnostníci budou nuceni přejít na prokazování svých výdajů prostřednictvích jednotlivých faktur. To by mohlo vést k tomu, že živnostníkům výrazně narostou náklady na správy daní: „Naprostá většina živnostníků si na toto bude muset najmout účetní, což je vyjde min. na 35 000 Kč ročně. Sami si v administrativě příliš neví rady, hlavně řemeslníci apod.,“ uvedl Havlíček. Narostou tak jak náklady na správu daní v případě živnostníků, tak prostředky na jejich kontrolu, dodal.

Vyjádřil i jistou ochotu ke kompromisu: Při­pustil-li bych, že se budou některé paušály omezovat, potom nechť to nejsou ty tzv. nejvyšší, tedy u řemesel a soukromých zemědělců. Podstatné není kolik se u těchto skupin vybere daní, je to zanedbatelné, ale to, že zajišťují infrastrukturu a obslužnost venkova  malých měst. Dovedu si představit snížení u OSVČ v poradenství, ale řemesla a mikrozemědělci jsou přínosem již jen tím, že tvoří základní služby a nejsou na podpoře. Omezení podnikání v tomto segmentu by přineslo více starostí než užitku. 

Z ministerstva financí prostřednictvím Hasse jsou slyšet opačné názory: Vzhledem k tomu, že průměrná daň na jednoho OSVČ se pohybuje ve výši stokoruny měsíčně, nedomníváme se, že by mírné zvýšení u těch OSVČ, které mají nákladovost nižší, než je sazba paušálu, vedlo k posunu za Lafferův bod, tj. k únikům do šedé ekonomiky a jiným distorzím, uve­dl. Ostatní vyspělé země mají paušál výrazně nižší, museli by podle této logiky pracovat všichni živnostníci v zahraničí načerno, dodal.

Posazení výdajových paušálů nejspíše zkomplikuje předseda vlády Petr Nečas, který řekl: Výše paušálů, o které mluví pan ministr financí Kalousek a které odpovídají roku 2005, zavedl (Kalousek) s (nynějším předsedou ČSSD) Bohuslavem Sobotkou. Pokud se chce vrátit k výši paušálu z roku 2005, bude tak muset opět učinit s Bohuslavem Sobotkou, nikoli s Petrem Nečasem.

Premiér  často musí podnikat kompromisy. Občanská demokratická strana dlouhodobě prosazovala sjednocení daňové hladiny na 15 %, včetně DPH. Nyní se nám bude DPH  sjednocovat na 19 %, dokonce se uvažuje i o 20% hranici. Je tedy otázkou, zdali nátlak ze strany TOP 09 skutečně nepřinese ovoce a Občanská demokratická strana svůj program znovu nepřehodnotí.

skoleni_8_6

Máme socialistickou vládu?

Zajímavý názor je slyšet z pozice libertariánských ekonomů. Zatímco bohatí neplatí téměř žádné daně a možnosti jejich dodatečného zdanění jsou velmi malé (zkrátka utečou do daňových rájů), hlavní daňové břímě leží na střední třídě. Střední třída musí ze svých daní odevzdat většinu příjmu státnímu molochu, kde se značná část peněz rozkrade nebo využije neefektivně. Jedinou a poměrně levnou možností jak „nesponzorovat“ korupci bylo založit si živnostenský list za 1000 Kč a vyhnout se dani z příjmu (nulová), nebo placení DPH v případě, že jste plátcem této daně. V minulosti dokonce bylo nepovinné i so­ciální pojištění. Teď Kalousek nepřímo živnostníkům říká: Pokud se vám nelíbí korupce v naší zemi a nechcete za ní platit, dopouštíte se daňového úniku a půjdete sedět. Není divu, že současnou vládu nepovažují libertariáni za pravicovou, ale socialistickou.

Snížení paušálů je prozatím nejspíše pasé. Rozhodně však nelze usínat na vavřínech. Za dva roky budou další volby a situace se může podstatně změnit. Živnostníci se oprávněně mohou obávat o svoji budoucnost.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).