Škraloup v úvěrovém registru můžete získat velmi snadno. Možná vás až doteď pronásleduje dávný prohřešek z minulosti a vy o tom nemáte ani páru. Nestalo se vám třeba, že vám neschválili hypotéku? Banky a úvěrové společnosti vám nemusí sdělovat, proč vaši žádost o půjčku zamítly. Taky se vám může stát, že jako rizikovější klient dostanete vyšší úrok.
Seznamte se s úvěrovými registry
- Registr platebních informací (REPI)
- Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
- Bankovní registr klientských informací (BRKI)
V těchto registrech se zaznamenávají informace o všech klientech, kteří mají nějaký úvěr. Může jít o hypotéku, o spotřebitelský úvěr, kontokorent nebo jiný druh půjčky, a to klidně i od nebankovní společnosti. Bankovní i nebankovní instituce díky nim získávají informace o svých potencionálních zákaznících, kteří je přicházejí žádat o peníze. Jinak řečeno, jedná se o takzvanou evidenci platební morálky a závazků žadatelů o půjčku. Zápisy o klientech nemusí být jen negativní, naopak, pokud své půjčky splácíte včas, popřípadě už je máte uhrazené, může pro vás být pozitivní zápis v registru znakem vaší důvěryhodnosti.
Lhůty pro automatické smazání z registrů ve zkratce
5 let – po nabytí právní moci rozhodnutí, kterým bylo skončeno insolvenční řízení (insolvenční rejstřík)
4 roky – po poslední splátce úvěru (Bankovní a nebankovní registr)
3 roky – po poslední splátce dluhu (SOLUS)
1 rok – žádost o půjčku, kterou jste si nevzali (Bankovní registr)
1 rok – po poslední splátce dluhu za energie nebo telekomunikace (SOLUS)
6 měsíců – žádost o půjčku, kterou jste si nevzali (Nebankovní registr)
15 dnů – po skončení exekuce, ale jen teoreticky. Rozhoduje o tom exekutor (Centrální evidence exekucí)
Všechna data o vás jsou v BRKI a NRKI uchovávána nejen po dobu trvání půjčky, ale ještě po dobu dalších 4 let po jejím ukončení. Nejkratší doba evidence v BRKI a NRKI registrech je půl roku. A to i když se nakonec rozhodnete, že úvěr čerpat nebudete, nebo vám půjčka nebude schválena. Údaj o žádosti o půjčku bude z registru BRKI vymazán po uplynutí jednoho roku. V případě NRKI po šesti měsících.
Co všechno na vás prozradí?
Kromě jména, rodného čísla nebo identifikačního čísla a adresy jsou zde uvedeny také základní informace o tom, jak a kolik celkem fyzická či právnická osoba splácí nebo v minulosti splácela. Konkrétně se jedná o počet úvěrů, jejich výši a výši splátek u těchto úvěrů. Dále jsou v registrech obsaženy informace o žádostech o půjčky a informace o zajištění schválených a čerpaných úvěrů. Registry BRKI a NRKI si tyto informace o klientech vzájemně vyměňují prostřednictvím Registru platebních informací (REPI). Výpis z něj lze na požádání získat i bezplatně, a to na základě zákona známého pod zkratkou GDPR.
Bankovní registr klientských informací (BRKI) provozuje společnost CBCB – Czech Banking Credit Bureau. Jsou zde zaznamenávány údaje o fyzických osobách či podnikatelích, kteří mají nebo měli půjčku u banky, jenž má s CBCB uzavřenou smlouvu. Vést tyto evidence mohou na základě zákona o bankách.
Nebankovní registr klientských informací (NRKI) provozuje sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau. Kromě údajů o fyzických osobách a podnikajících fyzických osobách obsahuje také informace o právnických osobách. Na rozdíl od BRKI, kde si banky mohou vyměňovat informace o klientovi i bez jeho souhlasu, potřebuje k tomu NRKI klientův neboli váš souhlas. Podepisujete jej společně s žádostí o půjčku. Jakmile to uděláte, dostanete se do NRKI registru.
Pokud včas nesplácíte, jste možná členy i dalších registrů
Informace o fyzických osobách, které mají problémy se splácením svých závazků, eviduje Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům nebo také zkráceně registr SOLUS. Jde o zájmové sdružení právnických osob. Výpis z registru SOLUS lze jednoduše získat pomocí služby Nejsemdluznik.cz, která v sobě zahrnuje Centrální evidenci exekucí a Insolvenční rejstřík. Tyto rejstříky jsou veřejně přístupné.
Informace o exekucích jsou veřejné, a jestliže máte nějakou na krku, může to zjistit úplně kdokoliv. Centrální evidenci exekucí spravuje Exekutorská komora ČR. Z rejstříku zjistíte, zda byla proti fyzické, případně právnické osobě pravomocně nařízena exekuce, který soudní exekutor ji vede a čeho se daná exekuce týká (kolik peněz je vymáháno, případně zda jsou součástí exekuce ještě další věci). Kdy byla exekuce nařízena nebo jestli byla pravomocně odložena či zastavena.
Přečtěte si také: Jak získat bezplatně výpisy z úvěrových registrů? Tip z praxe.
V centrální evidenci exekucí naopak nenajdete údaje o vymáhání majetku soudy. (Je přitom na věřiteli, jakou formu vymáhání zvolí, jestli exekuci, nebo soud.) Nenajdete tu ani informace o exekucích vedených orgány státní správy a samosprávy, zdravotními pojišťovnami a finanční správou. Záznamy o exekuci jsou vymazány po 15 dnech od skončení exekučního řízení. Nebo poté, co se o jeho ukončení soudní exekutor dozvěděl.
V insolvenčním rejstříku i 10 let
Vizitka v centrální evidenci exekucí není problémem jen pro dlužníka, který chce požádat o půjčku. Jestliže si koupíte například dům, garáž nebo auto, na jehož vlastníka byla před podpisem smlouvy uvalena exekuce, věc podléhá exekučnímu řízení, a dlužník tudíž měl zakázáno s věci nakládat. V takovém případě si pro ni dost možná přijde exekutor a vy se můžete akorát postavit na konec fronty dlužníkových věřitelů.
Z insolvenčního rejstříku, který spravuje Ministerstvo spravedlnosti a kam se dostanete kvůli neschopnosti splácet své závazky, vás může vyškrtnout pouze insolvenční soud. Ten informace o dlužníkovi znepřístupní až po uplynutí pěti let od nabytí právní moci rozhodnutí, kterým bylo skončeno insolvenční řízení. Což fakticky znamená, že v insolvenčním rejstříku jdou vidět nejen aktuální insolvence, ale i osobní údaje těch hříšníků, kterým plyne ona pětiletá lhůta. Zmíněný proces není možné urychlit. Pokud např. insolvence s povolením oddlužení trvala 5 let, dalších 5 let bude o vás veřejně dostupný záznam.
Dlužník se do insolvence dostává, protože není schopný hradit své závazky. Může se jednat jak o firmu, tak o fyzickou osobu, která má více úvěrů. Může jít třeba o situaci, kdy si dlužník koupí několik domácích spotřebičů na splátky a současně má hypotéku na bydlení. Své půjčky není schopen splácet. Což je nazýváno úpadkem. Konkrétně se jedná o úpadek ve formě platební neschopnosti (druhou formou úpadku je předlužení). Jestliže dlužník nemá dluhy z podnikání může v takovém případě podat insolvenční návrh k insolvenčnímu soudu spojený s návrhem na povolení oddlužení.