obcházet švarc-systém pomocí založení pěti dalších fiktivních firem a poskytování právního servisu zaměstnancům? nebylo by jednodušší každému švarczaměstnanci založit jedno one-man-s.r.o., platit mu účetního na pět faktur ročně, a fakturovat si vesele bez jakéhokoliv omezení a zakrývání skutečného stavu?
nebylo.
autor jistě tuší, že ve švarcu VŮBEC nejde o zákoník práce nebo zdanění, na to si zaměstnanec musí vydělat a osvč je na tom bit. hlavní výhoda švarce spočívá v tom, že se na jednu činnost odpálí dvoje náklady. nejdříve si švarczaměstnavatel uplatní veškeré náklady do podnikání doklady - a potom si švarczaměstnanci, jejichž výdajové paušály byly koncipovány na materiálové a režijní náklady, si jsouce zcela bez nákladů odečtou ještě jedny náklady paušálem, a nikdo neplatí žádné daně z příjmu. a tohle samozřejmě může dělat jen osvč.
ale dyk to je právě to co řikám.
švarc je zajímavý POUZE paušálama bez nákladů.
jinak s.r.o. se vyplatí víc, pokud se tím zlegalizuje typ spolupráce, která ze svého principu není způsobilá pro pracovně-právní (zaměstnanecký) vztah, ale předpisy by jí mohly vnímat jako švarc či jiný nešvar. pak se radši vyplatí usypnout něco na sro, než platit miliony výpalného.
Diskuze zde není o tom, zdali zaměstnanec nebo živnostník, ale jak neprovozovat švarc a přitom optimalizovat cenu práce. A tím řešením je one-man s.r.o. Jako jediný společník pak žít pouze ze zisku. Nyní je zdaněn 20% DPPO a 15% Srážková daň, takže ne až tak příznivě. Ale od 2015 jde pryč ta Srážková daň. Ta společně s minimálními zálohami na soc a zdrav pak jsou jedinými náklady.
Plátce DPH není povinný ani pro právnickou osobu, pokud příjem nedosahuje hranice pro povinnost registrace k DPH (zatím milion). Peníze samozřejmě legálně dostat lze - nebudu zaměstnanec sro, ale na základě jiné smlouvy jen jednatelem a pak samozřejmě společníkem. Jednatel nemusí pobírat žádný příjem. Společník vyplácí podíl na zisku podle §10, tedy daň 15% bez ničeho dalšího. Celkové zdanění je tedy 35%. Nedoceněná je také příkazní smlouva, o níž téměř nikdo neví.
"VŮBEC nejde o zákoník práce nebo zdanění"
chtel jste snad napsat
"jde i o jine veci nez o zákoník práce nebo zdanění"
Nebo chcete tvrdit, ze zamestnavatele miluji socialisticky zakonik prace a radi plati vyssi socialni pojisteni (s dost nejistou vidinou nepatrne vyssiho duchodu).
zaměstnavatelům (myslím těm miniaturním, na úrovni švarc/nešvarc) je zákonník práce a pojištění celkem putna. pokud hodnota zaměstnancovy práce je 20 - buď mu dají 18 na švarce, a nebo 10 mzdu a 8 na sociální výhody - neni rozdíl, chtělo by se říci "osmnáct a bez dvou za dvacet".
Pockejme si na prvni soudni spor ohledne domnenky se "svarcsystemem". Ten prijde zahy.
Po dnesnim prohlaseni vlady je jasne, ze reseni "better leave the country" (viz prispevek pod clankem zde http://www.podnikatel.cz/specialy/svarcsystem/) je opet vice aktualni. Tahle zeme uz zadnou sanci nema, ale stale je bohuzel z ceho krast, cimz se agonie jeste prodluzuje.
Podnikatelé volají po legalizaci "švarce", vláda si však nemůže dovolit být hluchá k poukazování na daňová "privilegia" OSVČ. Ve vyspělých západních zemích je přitom zcela běžné "zaměstnávání" na kontrakt. V čem je tedy problém? Nejspíš zneužívání paušálů. Proč jsou stanoveny procenty? Jak se k těm procentům došlo? Když procenty, tak nějaký strop by existovat měl. Co třeba dvojnásobek prům. platu, tedy 2 x 12 x P.P.? Vláda ale evidentně nechce.
Ještě pozn. pro autora: "hluboko nad průměrem" zní dost komicky. Jinak díky za článek.
To ne... protože zase tyhle body nesplňuje
- Nevystupuje jménem "zaměstnavatele", ale sám za sebe
- Nedostává pravidelné a stejné odměny
Ale pokud by takový člověk trvale udržoval ve firmě všech 500 kohoutků a dostával za to v nějakých pravidelných intervalech jakože "mzdu", pak by to mohlo být vyhodnoceno jako švarc. Problém je v tom, že hranice není jednoznačná a tak to vždycky záleží na posouzení ouředníka. Definitivně to může rozseknout až případný soud. Jinými slovy akorát další prostor pro korupci.
Naopak. Kdo chce jistotu pracovní smlouvy, bude s jistotou ožebračen státem. Kdo postoupí nejistotu, odměnou mu je svoboda nakládání se svými penězi. A když to nefunguje v této zemi, řešením je offshore. Ideální by bylo zrušit pracovněprávní vztah a nahradit ho obchodním vztahem. To by byla pracovní morálka. Nepřijdeš, neuděláš, nedodáš - sankce a penále!
(Toto pisu jako zamestnanec odvadejici hoodne neadekvatni dane :-) Podle me by bylo jen dobre co nejvice snizit "dan z prace" - v to pocitam i takzvana "pojisteni" coz neni nic jineho nez dan a spis si chod statu financovat z DPH. Ale u nas je to asi nepruchodne, tady je jaksi zvykem trestat cloveka za to, ze si vydelal vic nez podprumerne (narazim na to, ze az od urcite mzdy se vubec zacina danit).
U nás je výrazně vyšší DPH neprůchodná především proto, že máme všude blízko do zahraničí, tj. lidi by tam nakupovali mnohem víc než dnes.
To je holt problém malé země uprostřed Evropy, kde to mají všichni blízko k hranicím - musí mít daňový systém podobný jako sousedi, jinak poplatníci tu nevýhodnou daň budou platit jinde.
Z tohoto hlediska je nejlepší výrazně zdanit příjem fyzických osob - zaměstnanců, protože ti mají nejmenší možnost daně optimalizovat.
PS: mně by se to zdanění postavené na nepřímých daních taky líbilo, ale fakt by to asi nefungovalo.
Alespon podle toho co se pise zde:
Nové striktní pravidlo začalo platit od 1. dubna a ministerstvo práce si od něj slibuje, že se díky němu podaří sjednotit postup kontrolorů
http://byznys.lidovky.cz/svarcsystem-zacala-inspekce-hodnotit-podle-striktnejsich-pravidel-114-/firmy-trhy.asp?c=A120410_141541_firmy-trhy_spa
- Dodatečné předložení požadovaného dokladu už totiž pravidla neumožňují.
- ... stačí mít na dané pobočce u sebe kopie pracovních smluv či dohod, a to například v elektronické podobě. Inspektorům je však nutné smlouvy vytisknout.
Muze nekdo odborneji vysvetlit o jake smlouve je rec, kdyz podle Obchodniho zakoniku, kterym se skutecny vztah OSVC-zakaznik ridi, je mozna i ustni dohoda ?
Řeč je o kontrolách existence pracovněprávního vztahu, kdy Drábkova milice bude kontrolovat pracující, kteří musí prokázat prac.právní vztah. Pokud ne, budou považování za OSVČ, přičemž se bude zkoumat, zdali se náhodou nejedná o švarce.
Ten článek schovaný za odkazem hovoří o dokazování pracovněprávního vztahu, ale dopouští se několika nepřesností :
1. Státní úřad inspekce práce nemá co stanovovat nějaká pravidla, to může pouze zákon a ten neříká nic o tom, že pokud nedoložíte dokumenty ihned, dostanete příslušnou pokutu. Pokud ona pravidla stanovují povinnost nad rámec zákona, jsou neplatná. Své již o tom ví MF se svými pokyny, které byly soudy prohlášeny za neplatné.
2. Zákon neříká nic o tom, že musíte mít kopii pracovní smlouvy, ale že musíte prokázat existenci pracovněprávního vztahu. Tuto existenci však pracovní smlouva neprokazuje. Ta pouze říká, že někdy v minulosti byl uzavřen PP vztah, ale neříká nic o tom, jestli platí i v okamžiku kontroly.
Lze tedy čekat, že první pokutovaný zaměstnavatel podá žalobu u soudu a na výsledek se docela těším.
Myslím si, že hlavní rozdíl mezi OSVČ a zaměstnancem je v tom, že OSVČ resp. živnostník či podnikatel je zaplacen za hodnotu odvedené práce, kdežto zaměstnanec za čas (pracovní dobu), po kterou je k dispozici zaměstnavateli a v této doně případně vykonává nějakou práci, která je mu zadána. Také se stává, že po jistou dobu nedělá nic, pokud zrovna nejsou zakázky, ale odměnu (mzdu) dostane, kdežto OSVČ když nemá zakázku nedostane nic.
Dále výdajové paušály 60% jsou skutečně absurdní. Kdysy byly 30%, pak 25% (což bylo asi tak přiměřené), potom v době vlády soc.dem. Jiřího Paroubka byly navýšeny na 50%, později na 60%.
I OSVČ může být placený za čas, aniž by v tu chvíli vykonal jakoukoli práci. Záleží na charakteru práce a vztahu, na okolnostech, dohodě... Řekněme fotograf na volné noze bude domluven s klientem, že v době od-do bude k dispozici na telefonu připraven okamžitě přijet nafotit nějakou akci (vykecávání politika, narození dítěte, cvrnkání kuliček) a na tuto dobu si nesjedná nic jiného. Za to dostane odměnu (zaplacený vyhrazený čas) a pak další odměnu za samotnou práci (focení), pokud k tomu dojde.
Dále také existují smlouvy postavené na paušálech a pravidelných platbách (odklízení sněhu bude za xx tisíc ročně bez ohledu na to, jaká zima bude a kolik výjezdů OSVČ bude mít), přesto ani zde to nebude pracovní vztah.
Takže na tohle rozlišení bych nespoléhal.
Celý problém je nakonec v tom, že je neskutečně ochranářský zákoník práce a velmi vysoké zaměstnanecké daně. To prostě nemůže dlouhodobě fungovat a vždy se budou hledat cesty, jak to obejít. Když to nebude švarc systém, tak prostě další firmy zmizí do šedé zóny - dnes je až příliš běžné třeba v hospodách, že lidé dostávají výplatu pár korun a zbytek je na ruku. Tam to umožňuje spousta peněz v hotovosti, které nikdy neprojdou účetnictvím. Ale i když se v účetnictví peníze objeví, pořád existuje spousta více či méně legálních cestiček, jak je vytáhnout s minimálním zdaněním. Švarc systém je v tomto ohledu nejmenší problém.
Dobry den, zajimal by me vas nazor na to, zda taxidispecink provozuje svarc tim, ze si najima na praci osvc, kteri vsak jezdi kazdy na sve ico avsak vuci klientum vystupuji jeho jmenem - maji oznacene sva vozidla reklamou provozovatele dispecinku, ve vozech musi mit reklamni materialy provozovatele dispecinku atd., narizuje ridicum smeny, narizuje ceny za ktere se ma jezdit, vyslovne zakazuje ridicum nabizet sluzby svym jmenem navic pod pohruzkou financni sankce, v pripade odmitnuti ridice realizovat konkretni zakazku nasledne ridice blokuje na 2h az 1 tyden atd. Pritom smlouva je koncipovana tak, ze si dispecink UDAJNE u ridicu objednava prepravni sluzby, presto vsak ridici plati pausalni castky dispecinku za zprostredkovani zakazek. Dispecink se pritom chova jako zamestnavatel, narizuje kdy a jak ridici MUSI jezdit, v pripade odmitnuti uplatnuje vuci ridicum ruzne sankce, casove blokovani, financni pokuty atd. Je takove jednani trestne pro dispecink nebo pro ridice, nebo pro oba? Diky za reakce k veci.
No tomu jsem se prave chtel vyhnout, protoze podle noveho zakona v tom pravdepodobne ac neumyslne, ale prece jedeme nejspis s nima, takze bych jim sice rad za ty svinarny a sikanu popravde rad zatopil, ale jaksi kdyz zakonodarce chce trestat obeti stejne jako viniky tak je to docela tezky pak s tim neco delat. I kdyz ono samo o sobe by to az tak velky problem nebyl, jenze tohohle systemu frajeri zneuzivaj ( mysleno ty dispecinky ) k dalsi sikane ve forme ruznych trestu a pokut jak bylo jiz uvedeno ( stredovek hadr ), navic nejvetsi prasarnou je, ze oni jen nabizi sluzbu za super ceny, kasirujou za to od ridicu nesmyslne mesicni pausaly, pritom nemaji dost prace pro vsechny, nuti nas neprimo diky tomu porusovat bezpecnostni predpisy, protoze jinak si kulovy vydelate a je fakt super ze nabizi jezdeni zakaznikum za ty super ceny, ovsem problem je, ze oni se na skutecnych nakladech nepodili ani korunou. Pritom porad nabiraji dalsi a dalsi zoufalce kteri uveri jak se tady daji vydelat bez problemu desetitisice mesicne a tim maji soucasne zajisten staly tlak na nas kteri uz jsme se chytli, protoze jsme v ruznych leasingovych pastich apod, takze uz nemuzete ani vycouvat aniz by jste neprodelali jeste vic nez kdyz v tyhle svinarne pojedete dal. Jak to vypada tudy cesta asi nepovede, ale napada me, ze by mohlo v tomhle pripade jit o nekalou soutez, tam snad obeti zadny trest neceka. :-)
by nemusel složitě převádět majetek, bude současná společnost sloužit k pronájmu nářadí a pracovního prostoru.
Ty rady v článku jsou a h**no, myslíte, že si inspekce nedokáže dohledat, že ty založené další 4–5 společnosti jsou vlastně virtuální? Když to ouředník objeví, půjde po něm jako po uzeným. Taky zaplacení právní ochrany všem svým „zaměstnancům“ nase*e ouřednika doběla i soudce. Odhalené fingované půjčování nářadí je poslední hřebíček do nejvyšší pokuty za švarcsystem plus obvinění a trest za daňový únik, za klamání úřadů a za organizovaný podvod. Nedobře dopadnou i případní "lžizaměstnanci".
Nakonec bude obviněn a měšec.cz za nádod k trestnému činu...
Dobře si to vrchnost vymyslela, holt na poddané (tj. občany pod daní) musí být přísnost.
Ty rady v článku jsou a h**no, myslíte, že si inspekce nedokáže dohledat, že ty založené další 4–5 společnosti jsou vlastně virtuální? Když to ouředník objeví, půjde po zaměstnavateli jako po uzeným. Taky zaplacení právní ochrany všem svým „zaměstnancům“ nase*e ouřednika doběla i soudce. Odhalené fingované půjčování nářadí bude poslední hřebíček do nejvyšší pokuty za švarcsystem, plus obvinění a trest za daňový únik, za klamání úřadů a za organizovaný podvod. Nedobře dopadnou i případní "lžizaměstnanci".
Nakonec bude obviněn i měšec.cz za návod k trestnému činu...
Dobře si to vrchnost vymyslela, holt na poddané (tj. občany pod daní) musí být přísnost.
Je to jen rejpání našich zákonodárců,co si chrápou v parlamentu za velké prachy,tedy pokud se náhodou sejdou k hlasování.Naše zem má horší starosti!Pokud se podíváme na ofiko čísla slováků,ukrošů atd,plus neregistrované,co zde pracují za 55-60kč/hod,klidně 280hod v měsíci. Máme klesnout na jejich hodnoty-ubytovna,špek,chleba,cibule,vodka?Proč si nehlídáme trh práce?To panáky nezajímá,ale švarc jo!