Hlavní navigace

Velké fúze a konce českých pojišťoven. Kdo se s kým spojil a spojí?

20. 9. 2019
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Přestože ke spojování pojišťoven v Česku nedochází tak často, není výjimečné. Pojišťovny se spojují nejčastěji poté, co se jedné byznys už vlivem konkurence nevyplácí. Přehled fúzí včetně videogalerie.

Generali Pojišťovna + Česká pojišťovna = Generali Česká pojišťovna

Poslední ohlášenou fúzí je spojení Generali Pojišťovny a České pojišťovny. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce roku 2019 stane součástí České pojišťovny. Ta pak ponese nový název Generali Česká pojišťovna. V době publikace článku probíhají na toto téma nezbytná jednání s regulátorem. Pojišťovnu povede Roman Juráš, současný generální ředitel a předseda představenstva České pojišťovny.

Italská Generali byla založena v roce 1831, tradice České pojišťovny sahá do roku 1827, právně však existuje od roku 1992. V roce 2000 Českou pojišťovnu většinově ovládala PPF, která od roku 2007 část podílů převáděla na skupinu Generali, která Českou pojišťovnu v roce 2015 nakonec plně ovládla.

Živnostenská pojišťovna −> Pojišťovna České spořitelny −> Kooperativa

Živnostenská pojišťovna v Česku působila v 90. letech. Tehdy patřila Bankovnímu domu Skala, společnosti Firex z Hradce Králové a společnosti K.E.S. Většinu akcií (70 %) v květnu 1995 od vlastníků koupila Česká spořitelna a vznikla ČS-Živnostenská pojišťovna. Koncem roku 2000 získává 45 % akcií rakouská životní pojišťovna Sparkassen Versicherung, název se mění na Pojišťovna České spořitelny a ta se nově zaměřuje výhradně na pojištění osob. Majetek přestává pojišťovat.

Video: Reklama Pojišťovny České spořitelny na životní pojištění

V září 2008 se stává součástí skupiny Vienna Insurance Group, v roce 2009 mění název na Pojišťovna České spořitelny, a.s., Vienna Insurance Group. K 1. 1. 2019 zfúzovala s Kooperativou, která také patří do skupiny Vienna Insurance Group,


Logo Pojišťovny České spořitelny

Winterthur pojišťovna −> AXA pojišťovna + Kooperativa

Měl to být vzor švýcarského pojištění v Česku, kvalitní pojistné produkty s maximálním a férovým plněním. V roce 1995 začínala s životním pojištěním (kapitálové, rizikové a úrazové), základním pojištěním majetku (domov, nemovitosti) a cestovním pojištěním. Winterthur pojišťovna se krátce přejmenovala na Credit Suisse Life & Pensions, po reputačních problémech společnosti Credit Suisse se v roce 2004 mění název zpět na Winterthur.

Logo Winterthur pojišťovny.
Autor: Winterthur pojišťovna a. s.

Logo Winterthur pojišťovny.

Vlivem konkurence zvláště v podobě životní pojišťovny Nationale-Nederlanden přibylo u Winterthuru investiční životní pojištění, které operovalo především nižší cenou než u konkurence. Poté přibyl poradenský prodej investičních fondů skupiny Credit Suisse, která Winterthur vlastnila.

Pojišťovna však nedokázala ustát obecně silnou českou konkurenci. Nejprve přestala prodávat životní pojištění, poté i majetkové a čekalo se na kupce. V roce 2006 svůj klientský kmen životního pojištění předává skupině AXA, která své služby oficiálně představila až v březnu 2007. Klienty s majetkovým pojištěním si převzala Kooperativa.

Winterthur pojišťovna svoji komerční prezentaci představovala na švýcarském bernardýnovi, jakožto symbolu mohutnosti, dobrosrdečnosti, odvahy a zachránci.  A vybraným klientům k pojistkám rozdávala malé plyšové bernardýny.
Autor: Winterthur pojišťovna a. s.

Winterthur pojišťovna svoji komerční prezentaci představovala na švýcarském bernardýnovi, jakožto symbolu mohutnosti, dobrosrdečnosti, odvahy a zachránci. A vybraným klientům k pojistkám rozdávala malé plyšové bernardýny.

DIRECT Pojišťovna (stará) −> Konec

Měl to být britský uragán na českém trhu, který přešel ve vánek. V květnu 2007 britská pojišťovací skupina RSA zakládá v Česku pojišťovnu DIRECT. Akcionář není žádným nováčkem, na britském trhu patří mezi špičku v telefonickém a online prodeji pojištění. Ale v Česku v té tobě už zuří silná konkurence, a to jak na internetu, tak na pobočkách. Pojišťovna sází výhradně na telefonické a internetové uzavírání smluv a s jediným kontaktním místem v Praze v té souvislosti nestíhá sjednávat dostatečné množství pojistek, aby byl její byznys profitabilní.

Video: Reklama původní DIRECT Pojišťovny

Akcionář to vzdává a pojišťovnu po 5 letech zavírá, od 25. 8. 2012 pojišťovna už nesjednává nové smlouvy, stávající pojistky běží do konce pojistného období a po něm končí. Pojistný kmen si nikdo nepřebírá (podíl 0,3 % trhu je takřka nic), ale pojistné události řeší UNIQA pojišťovna. Příběh DIRECT Pojišťovny tím ale nekončí.

Podívejte se na původní DIRECT Pojišťovnu a jak to u ní vypadalo.

Triglav pojišťovna −> Direct pojišťovna (nová)

Slovinská pojišťovna Triglav, pojmenovaná podle slovinské hory, útočila hlavně cenou a nabízeným rozsahem služeb. Tato kombinace z pojišťovny dělala velmi silnou konkurenci, kterou nebylo snadné podstřelit.

Ústředí Triglav pojišťovny v Brně. (10/2014)
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Ústředí Triglav pojišťovny v Brně. (10/2014)

Jenže na druhé straně byla známá problematickým plněním. A co od pojišťovny čekáte? Že se za vás postaví a pomůže vám, když budete v nouzi. Že to s Triglavem po finanční stránce nevypadá dobře, si šuškají už i vrabci v ulicích.

Video: Představení Triglav pojišťovny.

Proto je jisté, že ne zda, ale kdy dojde k prodeji. Kupec přichází v říjnu 2014 v podobě společnosti VIGO Investmens. Ta pojišťovnu přebírá a po vymetení kostlivců z jejich skříní představuje novou značku: Direct pojišťovnu. Z loga nové Direct pojišťovny vypadává „e“ v podobě telefonu, končí kapitálky v prvním slově a nově vzkříšená značka Directu začíná svoji staronovou cestu. Svým přístupem ke klientům a svými pojistnými produkty však už jde o zcela jinou, novou a moderní pojišťovnu, které se nemusíte bát.

Video: Je normální mít smlouvu bez háčků. Komerční prezentace nové Direct pojišťovny.

AEGON Pojišťovna −> NN Životní pojišťovna

Holandská pojišťovna do Česka vstoupila v roce 2005 jako životní pojišťovna. K lidem se její pojistné produkty dostávaly převážně přes finanční poradce, kteří tvořili drtivou většinu jejích distribučních kanálů. Její příběh končí počátkem roku 2018, kdy se začínají šířit zprávy o jejím možném prodeji. Ten oficiálně potvrzuje její konkurent v podobě další holandské společnosti NN v srpnu 2018. K 1. 10. 2019 dochází k zániku Aegonu, nově to bude jen NN Životní pojišťovna.

Reklama Aegon pojišťovny.

Commercial Union −> Aviva životní pojišťovna −> MetLife

Britská pojišťovna v Česku působila od roku 1997 jako 100% dceřiná společnost britského akcionáře Aviva plc. Od 1. ledna 2003 změnila název na Aviva životní pojišťovnu, ale stále šlo o stejný subjekt. Specializovala se výhradně na životní pojištění. Výsledky Avivy však nebyly pro akcionáře radostné, a tak rozhodli o prodeji americkému pojišťovacímu gigantu MetLife. Od 1. 8. 2012 tak dochází ke změně názvu na MetLife pojišťovnu.

MetLife pojišťovna se v roce 2015 sloučila s irskou společností MetLife Europe Limited, která je členem skupiny MetLife a byla založena v Irsku. Část pojistného kmene neživotního pojištění je zároveň k 1. dubnu 2015 převedena na společnost MetLife Europe Insurance Limited.

V současné době tak MetLife v Česku působí jako dvě pobočky irských subjektů: MetLife Europe d.a.c. se věnuje životnímu pojištění a MetLife Europe Insurance d.a.c. neživotnímu pojištění.

Video: Komerční prezentace Avivy na veletrhu.

PRVNÍ AMERICKO-ČESKÁ POJIŠŤOVNA −> Amcico pojišťovna −> MetLife

Pojišťovna s americkým kapitálem, patřící do skupiny AIG, působila v Česku od konce roku 1992. Veřejně vystupovala pod značkou AMCICO. Během roku 2002 se stala výhradně životní pojišťovnou a v listopadu 2010 se sloučila s čtenářům již známou MetLife pojišťovnou.

Video: AMCICO se mění na MetLife.

AIG Czech Republic −> AIG Europe → Colonnade Insurance

Vlivem změny zákona o pojišťovnictví bylo neživotní pojištění z Amcico pojišťovny začátkem roku 2000 odděleno do nově vzniklé pojišťovny AIG Czech Republic. AIG však v roce 2008 pojišťovací licenci ČNB vrátila a v Česku působila přímo z pražské centrály jako AIG Europe. K 1. 5. 2017 předala pojistný kmen retailových klientů původem kanadské pojišťovně Colonnade Insurance.

Video: Jsme zde. Komerční prezentace AIG.

Wüstenrot životní pojišťovna, Wüstenrot pojišťovna −> Allianz pojišťovna

Skupina Wüstenrot se v Česku pustila do pojišťovacího byznysu v roce 2006. Wüstenrot životní pojišťovna se věnovala výhradně životnímu pojištění a Wüstenrot pojišťovna zase majetkovému, šlo hlavně o pojištění vozidel, majetku a cestovní pojištění.

Velmi kvalitně postavené produkty s vysoce proklientskou cenovou politikou však na konkurenci nestačily. Pojišťovna získala necelých 300 tisíc klientů. K fúzi s Allianz pojišťovnou došlo oficiálně 4. ledna 2016.

CHP22

Video: Komerční reklama Wüstenrot na všechny služby pod jednou střechou.

Autor článku

Autor se věnuje finančnímu poradensví v praxi a publikační činnosti na téma finanční gramotnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).