Hlavní navigace

Velké banky přišly kvůli pandemii skoro o polovinu zisků

12. 8. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Výsledky bank za první pololetí letošního roku nejsou na první pohled nijak veselé. Čistý zisk se zmenšil v některých případech až o polovinu. Banky však zůstávají ziskové.

Do hospodaření bank se negativně propsalo rozhodnutí České národní banky snížit úrokové sazby, v důsledku čehož bankovním domům klesly úrokové marže. ČNB snížila základní sazbu od začátku pandemie téměř na nulu, konkrétně na 0,25 %.

Air Bank

Air Bank je mezi uvedenými jediná, které meziročně zisk rostl. Zvýšil se ale jen mírně, o 1 % na 783 milionů Kč.

„Do našich výsledků se promítlo především výrazné snížení úrokových sazeb České národní banky, na které jsme reagovali jak úpravou naší vlastní nabídky, tak i úsporami provozních nákladů,“ říká Michal Strcula, generální ředitel Air Bank. 

Objem úvěrů rostl o 23 % na 58,6 miliardy Kč. Čisté výnosy očištěné o úvěrové ztráty meziročně poklesly o 1 % na 1,72 miliardy korun, zároveň banka ale také snížila správní a režijní náklady o 3 % na 755 milionů Kč.

Česká spořitelna

Zisk České spořitelny za první pololetí letošního roku klesl téměř o polovinu (o 47,1 %) na 4,6 miliardy Kč. Provozní zisk se snížil o desetinu na 10,2 miliardy Kč. V celkovém hospodářském výsledku se podle banky do značné míry projevilo nutné zvýšení rizikových nákladů.

Čistý úrokový výnos se podle banky meziročně nezměnil a dosáhl 14,7 miliardy Kč. Vývoj čistého úrokového výnosu byl podpořen silným obchodním růstem v posledních čtvrtletích, současně byl ale výrazně negativně ovlivněn snižováním sazeb ČNB v roce 2020, uvedla banka. Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům se meziročně snížila z 2,08 % na 1,98 %.

Naproti tomu se zvýšil objem vkladů domácností, a to o 9,4 % na 760,8 miliardy Kč. Rostly také vklady firem i veřejného sektoru. 

Dobrou zprávou je, že navzdory poklesu ekonomické aktivity na trhu, kterou má na svědomí COVID-19, nám meziročně narostl objem poskytnutých úvěrů o 4,6 procenta. Poskytli jsme více finančních prostředků občanům, a to zejména formou úvěrů na bydlení (objem hypoték meziročně vzrostl o 23,7 miliardy Kč), uvedl k výsledkům předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. V korporátním segmentu banka podle něj poskytla 1145 úvěrů v objemu 4,3 miliardy Kč.

ČSOB

Čistý zisk skupiny ČSOB v 1. pololetí letošního roku klesl v meziročním srovnání o 68 procent na 3,5 miliardy Kč. Propad způsobil růst opravných položek k úvěrům a nižší provozní výnosy. Podle banky se meziročně negativně projevila také vyšší základna z prvního pololetí roku 2019, jejímž důvodem bylo přecenění podílu v ČMSS a prodej ČSOB Asset Management. Bez těchto mimořádných faktorů a bez dopadu konsolidace ČMSS by byl čistý zisk meziročně nižší o 59 procent.  

Opravné položky k úvěrům vzrostly ve všech segmentech a v prvním pololetí dosáhly 4,7 miliardy Kč a jejich nárůst odráží ekonomické dopady pandemie koronaviru. Do výsledků za 1. pololetí 2020 již byly zaúčtovány celkové očekávané portfoliové úvěrové ztráty v souvislosti s COVID-19, uvedla banka. 

Provozní výnosy klesly o 15 procent na 18,7 miliardy Kč, zatímco provozní náklady vzrostly o 3 % na 9,7 miliardy Kč. Objem úvěrů v prvním pololetí vzrostl o pět procent na 791 miliard Kč. Vyšší o 9 % byl také objem vkladů a vzrostl na 1,064 bilionu Kč.

Komerční banka

Čistý zisk Komerční banky v prvním pololetí klesl o 38,5 % na 4,4 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy klesly o 7,8 %, čisté provozní výnosy pak o 6,7 %

Rostl naopak objem poskytovaných úvěrů, a to o 4,9 % na 676,3 miliardy Kč. Zvýšily se také vklady klientů, a to meziročně o 7,1 % na 898,4 miliardy Kč. Objem aktiv klientů v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění narostl o 4,9 % na 185,4 miliardy Kč.

Společnosti skupiny KB k 22. červenci odložily splátky 46 364 klientům u úvěrů v celkové výši 65,6 miliardy Kč, z toho 27,8 miliardy Kč u hypoték, 3,1 miliardy Kč u spotřebitelských úvěrů a 34,7 miliardy Kč na financování podniků.

Raiffeisenbank

Čistý zisk banky meziročně klesl o 52,3 % na 1,3 miliardy Kč. Celkové provozní výnosy poklesly o 9,8 % na 5,41 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy poklesly o 4,8 % na 4,04 miliardy Kč. Tento pokles je způsoben zejména snížením tržních sazeb z důvodu uvolňování měnové politiky v souvislosti s epidemií koronaviru. Čisté příjmy z poplatků klesly o 6,8 % na 795 milionů Kč. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, meziročně klesly o 26,7 % na 495 milionů Kč.  

Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 3,8 % na 252 miliard Kč. K růstu přitom došlo v oblasti financování firem i domácností (u domácností zejména hypotečních úvěrů). Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 17,8 % na 320 miliard Kč. Stejně jako v případě úvěrů je růst tažen jak firmami, tak domácnostmi.

MONETA Money Bank

Čistý zisk Monety klesl o 40 % na 1,2 miliardy Kč. Provozní výnosy vzrostly o 27,7 % na 6,6 miliard Kč. Tento výsledek je podle banky podpořen jednak ziskem z dubnové akvizice Wüstenrot Stavební spořitelny a Wüstenrot Hypoteční banky a také organickým růstem.

MONETA během prvního pololetí obdržela 68 tisíc žádostí o odklad splátek. Objem  úvěrů k 30. červnu přesáhl 34 miliard Kč. V rámci rozdělení na segmenty jsou retailové úvěry ve výši 22,5 miliardy Kč a komerční 11,5 miliardy Kč.

UniCredit Bank

Česká a slovenská UniCredit Bank v prvním pololetí vykázala čistý zisk 95 milionů eur (v přepočtu přibližně 2,5 miliardy Kč), což představuje meziroční pokles o polovinu. Čisté úrokové výnosy spadly o 13,6 procenta na 6,3 miliardy Kč. Provozní zisk banky se propadl o 23,1 procenta na 5,7 miliardy Kč.

skoleni_29_6

Klesl taky objem vkladů, a to o desetinu na 417 miliard Kč. Naopak objem poskytnutých úvěrů vzrostl o 5 % na 448 miliard Kč. 

Odklad splátek skončí v říjnu

Banky v současné době s obavami vyhlížejí konec půlročního odkladu splátek úvěrů a tvoří si rezervy. O odklad splátek mohli požádat jak fyzické osoby, tak firmy. Pokud se se skončením moratoria zvýší počet klientů, kteří nebudou schopni svoje závazky dál splácet, může to bankám přinést dodatečné náklady. 

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).