Hlavní navigace

Velikonoční přání aneb o stínu trochu jinak

24. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jsou Velikonoce skutečně oslavou vzkříšení Ježíše Krista anebo jen jarní svátky oslavující návrat slunovratu? Tyto pohyblivé svátky dokázaly zahýbat i finančním světem a třeba burzy se jim vesměs vyhýbají, hovorově doslova, jako čert kříži.

Minulý pátek společnost Cyrrus vydala ve svém denním přehledu zajímavou vsuvku:

Traduje se, že se na Velký pátek neobchoduje. Ne kvůli křesťanským svátkům, ale kvůli panice, která tento den zavládla na trzích v roce 1907. Na Velký pátek se neobchoduje už asi 150 let, s výjimkou let 1898, 1906 a 1907 (dále nejsou záznamy). Podle pověsti došlo na Velký pátek 1907 k takovým propadům, že už si nikdo nedovolil tento den trhy otevřít. Realita je trochu jiná, v ten den roku 1907 došlo k propadu jen o 2,5 %, hlubší krize nastala až v říjnu 1907.

Nebudeme rozebírat, zda šlo o shodu náhod, nebo zda na tom něco skutečně je. Když jsem byl minulý týden v obchodě, velikonoce připomínali lidé s nákupními košíky, ve kterých byli zajíci, vajíčka, alkoholické nápoje a občas ještě karabáče. Shon, nálada pod psa u přetížených pokladen kvůli frontám, které se vizuelně ani nehýbaly. Sváteční atmosféra byla pryč.

Na rozdíl od shonů v obchodních centrech byl minulý pátek na burzách klid. Na pražské burze se nic moc nedělo, prototože na ostatních burzách se až na výjimky neobchodovalo vůbec. A nehýbaly se ani kurzy.

Netuším, zda finanční svět má k velikonočním svátkům úctu pro jejich původ (Ježíš zemřel v blízkosti židovského svátku Pesachu, z čehož katolická tradice vychází), anebo jde o pověru či strach, „co kdyby přece jen něco bylo“. A možná je důvod úplně jiný a obchodníci si jenom chtěli udělat volno. S pomocí těchto ryze komerčních a byznysových událostí si však můžeme uvědomit, že všechno zde na světě je pomíjivé a svět se bez každého z nás obejde. Třesoucí se akciové trhy opět dostanou pevný řád a vše bude fungovat. I bez nás.

V Egyptě Velikonoce vykládají podle původního významu, kde přeneseně znamenají výraz přejití. Podle tohoto výkladu jsou tak pro člověka Velikonoce přejitím od stínu k realitě.

Přeji vám, čtenářům Měšce.cz, více světla do vašich životů, aby přešly i vaše (nejen) finanční stíny. Ať už je pro vás světlem kdokoliv nebo cokoliv.

Dalibor Z. Chvátal
Šéfredaktor

Anketa

Čím jsou pro vás Velikonoce?

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).