Hlavní navigace

Ve financích si věříme. Realita je však značně rozdílná

4. 7. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Finanční gramotnost klesá a lidé si neumí spočítat ani úroky.

ING Pojišťovna realizovala průzkum v 10 zemích světa průměrně na 500 respondentech. A závěry jsou překvapivé: financím rozumí stále méně lidí.

Ve finančních otázkách se přeceňujeme

Zatímco v minulém roce jsme se spíše podceňovali a naše skutečná finanční gramotnost byla vyšší než ta, kterou jsme udávali, tento rok se výsledky otočily. Finanční gramotnost poklesla, zatímco naše sebevědomí narostlo.

Odpověď jsem „velmi dobrý ve financích“ udávalo v roce 2011 jen 2 % respondentů, zatímco skutečně jich podle testu bylo 5 %. V letošním roce však tuto odpověď zvolila desetina lidí, realita byla černější – bylo jich jen 2 %. Dvě třetiny Čechů si podle ING Pojišťovny myslí, že financím rozumí, skutečně jich je však jen 21 % v roce 2011 a v letošním roce jen 14 %.

Vnímaná a reálná finanční gramotnost

Největší potíže činí Čechům otázky týkající se spoření a úvěrů, kde správně odpovědělo 40 %, respektive 43 % respondentů. Největší problém nám tradičně dělají úroky, u složitějších logických příkladů by propadlo 90 % národa,  uvádí Renata Mrázová, generální ředitelka ING Pojišťovny pro Českou a Slovenskou republiku. Silné stránky mají Češi ve finančním plánování (56 % odpovědělo správně) a 53 % v investování.

Řecko je nejlepší? 

A jak se umístila Česká republika ve srovnání s ostatními zeměmi? Nic moc, jsme v polovině žebříčku se 14 % vysokou znalostí v oblasti financí. Finanční vzdělání však od minulého roku výrazně kleslo,což potvrzuje i Mrázová:

Finanční vzdělanost klesá nejen u nás, ale v rámci celého kontinentu. V roce 2011 spadalo do kategorie se špatnými, případně základními finančními znalostmi 80 % Evropanů, v současné době je to již 86 % obyvatel Evropy,  uvedla.

Velkým překvapením je umístění Řecka, které je na prvním místě v žebříčku. Vysoké znalosti v oblasti financí dosáhla téměř čtvrtina respondentů. Nejhůře naopak skončilo Turecko, kde vysoké znalosti mělo jen 7 % respondentů. Překvapivé bylo také umístění Slováků, kteří skončili předposlední.

Čím to je, že Řekové byli nejlepší? Mrázová si to zdůvodňuje prozaickým vysvětlením V současné hospodářské krizi v Evropské unii se ukazuje, že si to Řekové umějí velmi dobře spočítat, oznámila.

Smutným faktem je také to, že ve všech sledovaných zemích, které mají data za minulý rok, poklesla finanční gramotnost, a to velmi výrazně.

Finanční gramotnost v hodnocených zemích

Při rozdílů pohlaví se však překvapení nekonalo. Dobré znalosti v oblasti financí má 2/3 mužů a jen 1/3 žen. Špatné znalosti v oblasti financí má nadpoloviční část žen (61 %)

Rozdíl mezi muži a ženami ve finanční gramotnosti

Jsme hlavně radostní

Nejvíc nás patří do skupiny Radostní (35 %), kteří především žijí přítomností a mají značné znalosti o financích. Druhou nejpočetnější skupinou jsou Předvídaví celkem 32 %. Tato skupina dosahuje nejvyššího vzdělání a je také nejmladší. Rovnoměrně jsou zde zastoupeni jak muži, tak ženy. V nakládání s financemi sledujeme celkový obraz a neřešíme detaily. Zároveň máme rádi výzvy a nebojíme se odchýlit od zavedených cest. Na jedné straně tak nasloucháme své intuici, na druhé se ale řídíme radami rodiny,  vysvětluje Mrázová.

Jednotlivé skupiny lidí

Rozdělení lidí u nás a v Evropě dle skupin

Vytváříme si finanční rezervy

O tom, že je nutné spořit si na stáří není třeba sáhodlouze přesvědčovat. Koneckonců si to myslí 88 % respondentů, což je výrazně více než Evropský průměr (67 %). Názor, že „když na to dojde, každý se musí postarat o sebe“ sdílí 95 % Čechů, v Evropě je to 87 % lidí. Tip: Pracující připravte se, budete brát důchod jen ve výši 20 % mzdy

Možná to je důvodem, proč si vytváříme finanční rezervy. Prostředky v záloze na pokrytí třech měsíčních výdajů má 55 % Čechů, nějakou rezervu si jich vytvořilo 77 %. 15 % lidí si vytvořilo rezervy na delší období než 1 rok. V Evropě přitom nemá žádnou rezervu 44 % dotazovaných. Čtěte také: Jakých prohřešků proti finanční gramotnosti se dopouštíme?

Jak si vytváříme finanční rezervy?

V případě, že získá respondent neočekávané prostředky, nejspíše zavolá do banky a uloží část prostředků na spoření  (tento názor má 47 Čechů). 37 % lidí by zase zaplatila veškeré dluhy, které v současností má. Stejně jako ostatní Evropany neláká Čechy hazard ani pomoc potřebným.

Závěr

Průzkum ING Pojišťovny odhalil velké slabosti Evropanů ve finanční gramotnosti. Mrázová vidí naději především v mladé generaci, která by měla podle ní změnit sestupný trend. Velice si také chválí začínající výuku předmětu Finanční gramotnost na školách. Čtěte také: Pomůže výuka finanční gramotnosti na školách nebo jde o vyhozené peníze?

CHP22

Výzkumu se také můžete zúčastnit na stránkách ING. Test jsme si zkusili vyplnit. Některé otázky bychom mírně přeformulovali např. „cestovní pojištění je důležité, ale já vždy utrácím své peníze na něco zábavnějšího“. Čtěte také: Jak přežít v zahraničí bez cestovního pojištění a neplatit za ošetření? 

V testu lze také nalézt otázky, které nemají vyloženě správné odpovědi: například u otázek ke vztahu respondentů k riziku. Ten se však může lišit podle věku, příjmů a dalších ukazatelů. Jinak je test sestaven věcně a správně a skutečně může poskytnout pohled na vaší finanční osobnost.

Výsledek finančního profilu autora

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).