Hlavní navigace

Názor k článku Vázané a jistotní účty, alternativa notářské úschovy od A.Z. - Samozřejmě, že to není pravda! Jistotní (Vázaný účet)...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 5. 10. 2007 9:49

  A.Z. (neregistrovaný)
  Samozřejmě, že to není pravda!
  Jistotní (Vázaný účet) je založen vždy na jméno kupujícího a je jeho majetkem. Se svými penězi, které na tento účet kupující vloží, nebo s úvěrem, který je čerpán převedením na tento účet, samozřejmě nemůže kupující jakkoliv nakládat Stejně tak nemá žádná oprávnění ani prodávající. Banka uzavírá s oběma stranami smlouvu o vedení Jistotního (Vázaného) účtu, kde je stanoveno za jakých podmínek budou peníze na účet vloženy kupujícím (počet,výše a termíny vkladů jednotlivých částí kupní ceny) a za jakých podmínek je banka vyplatí prodávajícímu (většinou je dokladem pro výplatu zápis nového majitele do listu vlastnictví KN apod.). Podmínky si určí prodávající a kupující již v Kupní smlouvě, banka je pak přebírá (pokud právně vyhovují), nebo doplní v případě závažných nedostatků, ale především banka hlídá dodržení smluvních ujednání.
  V kupní smlouvě si již musíte ošetřit možná rizika spojená s prodejem (originál výpisu z KN dokládá existující břemena, zástavy apod., dalšími doklady mohou být doložení, že v nemovitosti nemá trvalý pobyt jiná osoba než vlastník atd...).
  Jistotní a Vázaný účet je naprosto bez rizika pro obě strany, oprávnění k účtu má pouze banka. V případě neuskutečnění prodeje banka vyplatí peníze zpět kupujícímu. Jestliže kupující čerpá úvěr, jsou prostředky stále deponovány na Jistotním účtě a uzavírá se smlouva pro další nemovistost. Prostředky jsou deponovány max. 1 rok, kdy je jimi splacen poskytnutý úvěr.
  Právě Jistotní účet využívám, těší mě úspora cca 4 tis. na notářských poplatcích a nevidím žádné riziko.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).