Doslechl jsem se, ze s jistotnim uctem existuje daleko vetsi riziko, nez v pripade notarske uschovy a sice, ze ucet musi byt zalozen na neci jmeno (vlastnik uctu) a ten clovek potom sice nemuze libovolne prevadet prostredky nebo vybirat, ale muze ucet sam zrusit a k penezum se dostat timto zpusobem. Je to pravda? nebo tento problem nikdy neexistoval? Nebo uz je vyresen?
Samozřejmě, že to není pravda!
Jistotní (Vázaný účet) je založen vždy na jméno kupujícího a je jeho majetkem. Se svými penězi, které na tento účet kupující vloží, nebo s úvěrem, který je čerpán převedením na tento účet, samozřejmě nemůže kupující jakkoliv nakládat Stejně tak nemá žádná oprávnění ani prodávající. Banka uzavírá s oběma stranami smlouvu o vedení Jistotního (Vázaného) účtu, kde je stanoveno za jakých podmínek budou peníze na účet vloženy kupujícím (počet,výše a termíny vkladů jednotlivých částí kupní ceny) a za jakých podmínek je banka vyplatí prodávajícímu (většinou je dokladem pro výplatu zápis nového majitele do listu vlastnictví KN apod.). Podmínky si určí prodávající a kupující již v Kupní smlouvě, banka je pak přebírá (pokud právně vyhovují), nebo doplní v případě závažných nedostatků, ale především banka hlídá dodržení smluvních ujednání.
V kupní smlouvě si již musíte ošetřit možná rizika spojená s prodejem (originál výpisu z KN dokládá existující břemena, zástavy apod., dalšími doklady mohou být doložení, že v nemovitosti nemá trvalý pobyt jiná osoba než vlastník atd...).
Jistotní a Vázaný účet je naprosto bez rizika pro obě strany, oprávnění k účtu má pouze banka. V případě neuskutečnění prodeje banka vyplatí peníze zpět kupujícímu. Jestliže kupující čerpá úvěr, jsou prostředky stále deponovány na Jistotním účtě a uzavírá se smlouva pro další nemovistost. Prostředky jsou deponovány max. 1 rok, kdy je jimi splacen poskytnutý úvěr.
Právě Jistotní účet využívám, těší mě úspora cca 4 tis. na notářských poplatcích a nevidím žádné riziko.
Ale jedno riziko tu je - a to strašák jménem exekuce. Pokud na dotyčného přijde exekuce, tak se to vztahuje i na tyto peníze. Toto se dá ale lehce vyřešit tím, že peníze nebudou uloženy přímo na účtu na jméno, ale na vnitřním účtu banky (sice se nebudou úročit), ale obrana tu je.
Toto riziko nehrozí, protože peněžní prostředky lze převést pouze na základě splnění podmínek smlouvy. Riziko je zde taková, kdy na osobu na kterou je napsán účet je vystavena exekuce, v tomto případě je do majetku zahrnut i tento účet.
Protože kupujeme byt co se teprve staví využili jsme jistotní účet u HVB bank. Co mě ovšem dostalo je že úrok je 1.15% p.a. jde ve prospěch prodávajícího :((((
Vzhledem k tomu že mu tam bude ležet 2.5mil minimálně půl roku peknej vejvar.
Jinak paušalní částka 5000kč za zřízení a vedeni ....
souhlasím 15 000 není žádný vývar, opravdu se vždy musím smát těm upoceným čecháčkům co lpí na každé tisícikoruně. Jinak v bance je přece jen větší jistota, že Vaše finance nebudou ukradeny tak jako v advokátní nebo notářské úschově. Ikdyž já stejně používám "prověřeného" advokáta.
Boha jeho, jak muze byt u banky vetsi jistota nez u notare, ze penize nebudou ukradeny? Notar nema penize v supliku, ale na specialnim uctu specialne pro dany obchod zrizenem a ridi se presne definovanymi podminkami smlouvy o notarske uschove, ktere jsou zalozeny na prislusnych znenich zakonu. Ten si omyl nedovoli, protoze by sel od valu a hlavne v pripade omylu jsou presne definovane podminky, jak danou situaci resit.
Kdyz uz, tak bych neveril bankovnim urednikum....
Pokud pro Vas neni 15 litru zadny vyvar, tak se na to podivejte z druhe strany: kolik penez v souctu ma z prodeje sta bytu investor navic. Ono je to tuhle patnact, tamhle patnact, povinne garazove stani a nekolik mesicnich vyplat kupce je v pr...
Pokud pro Vas neni zadny vyvar 15 000 pri koupi bytu, pak pro Vas urcite neni ani vyvar 100 korun za vedni uctu u ceskych bank, na kterym mate 100 000 ;-)
Vzdyt ty spolecnosti z nas jen tyjou!
A jen pako muze tvrdit, ze uroky ze slozenych penez u notare jdou notarovi do kapsy. Notar se vzdy zepta, komu ma jit uver k dobru - prodavajicimu nebo kupujicimu....
Ten kdo psal ten článek si vůbec neprověřil informaci o notářských a advokátních úschovách. Tyto účty jsou buď neúročené a tudíž úrok nikomu nejde nebo jsou úročené a pak advokát nebo notář zpravidla úroky rozděluje stranám půl napůl, pokud se nedohodnou jinak.
Dobry den, k zajimavemu clanku bych chtel doplnit nasledujici:
KB - doslo k zamene dvou produktu - Dohody o sprave kupni ceny (poplatek 0,1% z castky, minimalne 4000, standardne neurocene - je mozne sjednat individualni uroceni, ale je otazka, jak moc k tomu budou ochotni...) a Vazaneho jistotniho uctu (ktery je pro jine ucely nez clanek popisuje a je urocen sazbami uvedenymi v clanku).
RaiffB - poplatek 0,5% z castky, min 5000 - pomerne vysoky, uroceni udajne 0,01%...
Unicredit - poplatek 0,3% z castky, min 5000