Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Vázané a jistotní účty, alternativa notářské úschovy od Danstan - Doslechl jsem se, ze s jistotnim uctem existuje...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 5. 10. 2007 8:44

  Danstan (neregistrovaný)
  Doslechl jsem se, ze s jistotnim uctem existuje daleko vetsi riziko, nez v pripade notarske uschovy a sice, ze ucet musi byt zalozen na neci jmeno (vlastnik uctu) a ten clovek potom sice nemuze libovolne prevadet prostredky nebo vybirat, ale muze ucet sam zrusit a k penezum se dostat timto zpusobem. Je to pravda? nebo tento problem nikdy neexistoval? Nebo uz je vyresen?
 • 5. 10. 2007 9:49

  A.Z. (neregistrovaný)
  Samozřejmě, že to není pravda!
  Jistotní (Vázaný účet) je založen vždy na jméno kupujícího a je jeho majetkem. Se svými penězi, které na tento účet kupující vloží, nebo s úvěrem, který je čerpán převedením na tento účet, samozřejmě nemůže kupující jakkoliv nakládat Stejně tak nemá žádná oprávnění ani prodávající. Banka uzavírá s oběma stranami smlouvu o vedení Jistotního (Vázaného) účtu, kde je stanoveno za jakých podmínek budou peníze na účet vloženy kupujícím (počet,výše a termíny vkladů jednotlivých částí kupní ceny) a za jakých podmínek je banka vyplatí prodávajícímu (většinou je dokladem pro výplatu zápis nového majitele do listu vlastnictví KN apod.). Podmínky si určí prodávající a kupující již v Kupní smlouvě, banka je pak přebírá (pokud právně vyhovují), nebo doplní v případě závažných nedostatků, ale především banka hlídá dodržení smluvních ujednání.
  V kupní smlouvě si již musíte ošetřit možná rizika spojená s prodejem (originál výpisu z KN dokládá existující břemena, zástavy apod., dalšími doklady mohou být doložení, že v nemovitosti nemá trvalý pobyt jiná osoba než vlastník atd...).
  Jistotní a Vázaný účet je naprosto bez rizika pro obě strany, oprávnění k účtu má pouze banka. V případě neuskutečnění prodeje banka vyplatí peníze zpět kupujícímu. Jestliže kupující čerpá úvěr, jsou prostředky stále deponovány na Jistotním účtě a uzavírá se smlouva pro další nemovistost. Prostředky jsou deponovány max. 1 rok, kdy je jimi splacen poskytnutý úvěr.
  Právě Jistotní účet využívám, těší mě úspora cca 4 tis. na notářských poplatcích a nevidím žádné riziko.
 • 5. 10. 2007 16:01

  pp (neregistrovaný)
  Ale jedno riziko tu je - a to strašák jménem exekuce. Pokud na dotyčného přijde exekuce, tak se to vztahuje i na tyto peníze. Toto se dá ale lehce vyřešit tím, že peníze nebudou uloženy přímo na účtu na jméno, ale na vnitřním účtu banky (sice se nebudou úročit), ale obrana tu je.
 • 18. 5. 2010 15:57

  ... (neregistrovaný) 193.245.34.---

  Toto riziko nehrozí, protože peněžní prostředky lze převést pouze na základě splnění podmínek smlouvy. Riziko je zde taková, kdy na osobu na kterou je napsán účet je vystavena exekuce, v tomto případě je do majetku zahrnut i tento účet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).